Инес ЗЛАТАНОВА
Постнаталните грижи за майка котка и нейните малки новородени котенца са от решаващо значение след раждането и през този деликатен период трябва да се запасите с умения за наблюдение. През първите няколко седмици трябва да следите внимателно за предупредителни признаци за здравословни проблеми при майката и нормалното протичане на етапите от развитие на котенцата.
След раждането се уверете, че малките котенца са в удобно, топло пространство, което е отделено от по-натоварените части на къщата. Цялостната проверка за всякакви аномалии в поведението или външния вид на майката, ще ви помогне бързо да посочите проблемите, така че да можете да получите ветеринарна помощ. При малките се следят нормалния прием на хранителни вещества, чрез бозаене, физическата активност и следродилното развитие на организма, сетивата и функциите му.
Една седмица след раждане, заведете котката-майка и котенцата при вашия ветеринарен лекар за преглед. Ако майката не е ваксинирана, това би било подходящ момент да го направите. Освен това тя може да получи лечение за кръгли червеи и други паразити, за да защитите както нея, така и нейните котенца. Първите две до три седмици са най-решаващи за майка котка и нейните новородени котенца. Котетата трябва да се развиват бързо и ако майката има проблеми след раждането, това ще се случи през този период. Оставете майката котка да задава темпото на вашето внимание. Ако тя ви е била домашен любимец за известно време, може да харесва вашите посещения. Спасена наскоро, бездомна или отглеждана на улицата котка може да предпочете да стоите настрана. Докато котенцата сучат често и изглеждат здрави и растящи, те ще бъдат добре.
Дръжте майката котка и нейните бебета в тиха част на къщата; отделна стая е идеална. Уверете се, че стаята е достатъчно топла, тъй като котенцата не могат да регулират телесната си температура, когато са само на няколко дни. Майката котка може да стопли бебетата, но ако тя тръгне да яде или използва кутия за отпадъци, котенцата могат да изстинат. Охлаждането е една от най-критичните опасности за новородените. Осигурете одеяла, нагревателна лампа или нагревателна подложка, за да сте сигурни, че котенцата остават топли. Използвайте достатъчно голяма кутия, за да държите удобно майката котка и нейните котенца. Постелете в нея чисти кърпи, които да се замърсяват при физиологично изхождане от страна на котенцата. След този процес премахвайте най-горната кърпа, за да разкриете чист слой. Дръжте кутията за отпадъци, храната и купите с вода на майката котка наблизо. Уверете се, че я храните с висококачествена консервирана храна за котенца, допълнена с KMR (заместител на котешко мляко). Тези специално формулирани храни гарантират, че кърмещата и родила котка получава хранителните вещества, от които се нуждае.
Основни етапи в развитието на котенцата
Три дни след раждането очите на котето започват да се отварят и пъпната връв също ще падне. Тяхната нервна система не е напълно развита; може да забележите, че потрепват по време на сън. Това потрепване е напълно нормално и показва развитието на тяхната нервна система и мускули. До две седмици котенцата ще започнат да пълзят наоколо и ще се опитват да се изправят. Зъбките им ще започнат да излизат през това време. Ако поставите пръста си в устата им, ще можете да усетите малки зъбчета.
През първите три седмици майката котка ще ближе всяко коте около корема и аналната област след кърмене, за да насърчи елиминирането на отпадъците. В нейно отсъствие ще трябва да симулирате тази задача с топла, влажна кърпа. До три седмици котенцата трябва да се разхождат и да играят активно. Можете да ги запознаете с мокра храна и да я допълвате с KMR. Те все още трябва да сучат активно. Можете също да ги запознаете с кутията за отпадъци. На тази възраст избягвайте натрупването на глинеста постеля. Най-добрата тоалетна за малки котенца е всяка първокласна неглинена тоалетна.
Здравни проблеми при новородени котенца
Чревните паразити са най-често срещани при котенца. Други здравословни проблеми са инфекциозни заболявания, като респираторни инфекции и вродени заболявания. Синдромът на избледняващо коте се появява, когато котето не успява да продължи развитието си. Ако забележите, че едно от котенцата обикновено е по-летаргично и спи много повече от своите братя и сестри, това може да е признак на синдрома. Това коте изисква незабавно внимание от ветеринарен лекар, специализиран в грижите за котенца.
Здравни проблеми при майката след раждане
Бременността, раждането и периодът след раждането са стресиращ момент за тялото на родилката. Новата майка има прилив от хормони, производството на мляко започва и възстановяването от процеса на раждане е в разгара си. Има няколко тежки състояния, за които трябва да следите при родилата котка.
Мастит
Маститът е бактериална инфекция на млечните канали, която възниква, когато производството на мляко на майката котка се блокира от възпалени млечни жлези. Зърната стават подути и горещи, с видими "синини" и майката котка може да откаже да позволи на котенцата да сучат. Маститът е спешен ветеринарен случай. Котката обикновено се нуждае от антибиотици, за да се бори с инфекцията. Може да се наложи котенцата да се хранят ръчно, докато котката майка се възстанови.
Хипокалцемия
Хипокалциемията, известна още като „млечна треска“, е сравнително рядка при котки, но е за спешна ветеринарна помощ. Това състояние може да е резултат от липса на калций по време на бременност и кърмене. Симптомите включват гърчове, залитане, мускулни тремори, безпокойство и прекомерно задъхване. Докато майката се възстанови, котенцата ще трябва да се хранят на ръка.
Метрит на матката
Метритът е тежка инфекция на матката; това също е спешен ветеринарен случай. Майката котка обикновено ще има нормален вагинален дренаж след раждането на своите котенца. Но ако забележите изпускане с неприятна миризма, това е червен флаг. Други симптоми включват летаргия, треска и загуба на производство на мляко. Майката котка може да се наложи да бъде хоспитализирана за лечение и може да се нуждае от спешно стерилизиране. Когато майката котка се възстанови, храненето и грижите за котенцата ще паднат на вас.



Коментари