Инес ЗЛАТАНОВА

Туризмът е чудесно упражнение за вас и вашето куче, докато се наслаждавате на природата и разнообразявате разходките на четириногото и вашата лятна почивка. Кучетата са много подходящи другари за разходка в планината, освен ако не са ниско активна порода като мопс, булонка, басет и т.н., които са късокраки и не обичат прекалено дълги разходки и изобилие от физически упражнения. Повечето кучета с удоволствие ще ви придружат в планината, правейки бягство от шумовете на града, горещините, рутината и каишката. Хващайки пътеката осигурявате на кучето си начин да се наслади на ободряващи природни гледки, звуци и миризми. Планината е зареждащо място, където много породи показват инстинкти и заложби, които иначе трудно биха могли да демонстрират в града. Въпреки това, точно както вие не бихте тръгнали на поход с официален костюм, така и за вашето куче трябва да се вземат предвид някои съображения. Трябва да подготвите с добра екипировка не само себе си, а и него. Уверете се, че сте добре оборудвани и обучени преди да тръгнете на поход – припомнете основните команди за подчинение, защото в планината дебнат опасности и се срещат препятствия и други животни. Рецептата за безопасен поход в планината в компанията на домашния ви любимец е проста: едната част качествена подготовка и преценка на рисковете, втората част – избягването им.

Етикет на туризъм с кучета

Първо, не винаги приемайте, че вашето куче е добре дошло да се разхожда навсякъде, където сте. Например може да се чудите: „Допускат ли се кучета в националните паркове?“ За щастие много национални паркове приемат кучета, но много от тях имат различни рестрикции за тях по пътеките. Винаги проверявайте дали вашето куче има право да ви придружава, преди да тръгнете на поход. Ако не, може да се сблъскате със солидна глоба или гнева на други туристи. Забраната за достъп на кучета в парковете може да изглежда произволна, но имайте предвид, че вашето куче може да окаже въздействие върху околната среда, като изложи на риск дивите животни и нахлуе в деликатни екосистеми. Преди да тръгнете по пътеката, ваша отговорност е да научите за правилата на всяко място, където водите кучето си. Ваша отговорност е да знаете къде се намирате, къде отивате, по кой път минавате, така че да не се изгубите.

Основни правила в планината са да не замърсявате природата с отпадъци, да уважавате дивата природа и нейните представители, включително животински. Биологичните отпадъци на кучето ви са естествена част от екосистемата, но не са подходящи за всяка екосистема, на някои места могат да причинят проблеми на местните животни, почвите и водоснабдяването. Друго правило е да държите кучето си на каишка, като може да го прилагате съобразно различните зони, които ще преминете. Ако има зони без каишка, където ходите, оставете кучето си да тича свободно само, ако имате вербален контрол над кучето си, можете да го виждате по всяко време и сте работили върху обучението. Да държите кучето си на къса каишка е важно за безопасността, учтивостта и контрола. Не всеки друг турист се чувства удобно с кучета и може да има други кучета по пътеката, които не са толкова дружелюбни като вашето. И накрая, куче без каишка може да изчезне от погледа и ако не можете да видите какво прави вашето куче, не можете да му попречите да изпадне в беда, като например да срещне кон, катерица, змия или да изяде нещо опасно.

Безопасност при туризъм с кучета

Поддържането на вашето куче в безопасност по време на поход винаги трябва да бъде основен приоритет и първата стъпка е да се уверите, че е достатъчно годно за задачата. Не всяка порода има издръжливостта за такъв вид разходки в условия на наклонени терени и неравни повърхности, особено ако има елементи на скачане, прекосяване на реки, пълзене и т.н. Бъдете особено внимателни с млади и стари кучета, тъй като те може да не са в състояние да се справят с вас при дълги, предизвикателни преходи, а тежестта върху растящите кости може да е твърде голяма за кученцата.

Важна част от безопасността и етикета при туризъм е да имате добре възпитано и правилно социализирано куче. Уверете се, че вашето куче знае поне основните умения за подчинение като „ела“, „седни“ и „остани“. Някои допълнителни поведения, върху които трябва да работите, включват „оставете го“ и „тиха“ реплика за ограничаване на лаенето.

Отделете време и направете проучване – кои екопътеки са подходящи за разходка с четириногия ви приятел. Обърнете внимание дали по тях има райони със сянка, наблизо минават ли реки, има ли чешми? Често пъти по пътеката ще бъдат поставени знаци, които информират туристите за потенциални опасности. Не ги пренебрегвайте – те се поставят с конкретна причина и е по-добре да се върнете назад, отколкото да рискувате.

Внимавайте за превозни средства

В зависимост от избрания от вас път, маркировката обозначава дали е изцяло пешеходен или не. Ако липсва такава информация е възможно да се разминавате с велосипедисти, мотористи или джипове по пътя. Тогава трябва да се преместите в страни от пътеката с кучето си, така че се уверете, че то ще откликне на такава команда адекватно, за да гарантиране безопасността му. За предпочитане е да останете неподвижно – като държите кучето си на каишка.

Хидратация

Дори планината да е по-прохладно и сенчесто място, не забравяйте че сте подложени на физическа активност и трябва да правите редовни почивки за пиене на вода, дори любимецът ви да не изглежда жаден го поддържайте хидратиран. Ако започне да изглежда уморено и дезориентирано – веднага извадете купичка с вода, тъй като забавените реакции са един от първите признаци на дехидратация при кучетата. На много места в планината има чисти реки с годна за пиене изворна вода, така че не се притеснявайте, ако кучето пие от такава. Ако реката е мръсна и плуват много отломки от дървесна кора, мъх, листа или друго, ще забележите и предложите водата, която носите. Речната вода все пак е естествен, непречистен източник и може да съдържа паразити, които причивянат диария или бактериални инфекции. Редовните ваксинации и въшното обезпаразитяване са нещата, които предпазват кучетата от тези паразити, така че да могат да се насладят спокойно на планинската вода.

Слънце

Изберете хладни часове на деня за похода ви и не поемайте риск, ако е прекалено горещ ден и сте на открита пътека без сянка. Сред възможните усложнения и неприятни ситуации са дехидратация, топлинен удар и слънчеви изгаряния. Следете за прекалено задъхване и затруднено дишане – това са признаци, че е добре да поспрете на сянка за почивка и утоляване на жаждата, или да прекъснете разходката. Разходките в прекалено горещо време трябва да се избягват, тъй като кучетата са много по-податливи от хората на опасностите от прекомерната топлина.

Дива природа

Езерата и реките, които ще се изпречат на пътя на домашния ви любимец в планината могат да бъдат дълбоки и да представляват опасност от удавяне, особено за изморено куче. Дивата природа може да представлява толкова голяма заплаха, колкото водата, а туризмът през райони, населени с други животни, често означава, че кучето ви ще трябва да се разхожда на каишка. Не бива да забравяте, че за други хищници като мечки, например, вашият любим домашен любимец е просто плячка.

Насекоми

Вие и вашето куче може също да се впуснете в територията на бълхите и кърлежите по време на вашите походи. Помислете за използване на одобрена от ветеринар превенция срещу бълхи и кърлежи и не забравяйте внимателно да прегледате кучето си за кърлежи, когато слезете от пътеката. Също така е полезно да знаете как да премахнете кърлеж от вашето куче, тъй като ранното отстраняване помага да се намали вероятността от вторично заболяване. Къпането или сесията за подстригване след похода ще ви позволи да проверите за нашественици, както и за натъртвания, лисичи опашки и други остатъци, хванати в козината на вашето куче.

Туристическа екипировка

И накрая, за един наистина приятен поход, трябва да дойдете подготвени с подходящо оборудване за туризъм с кучета. Някои препоръчителни елементи, които да носите със себе си, включват торбички за физиологически отпадъци, нашийник с идентификационен етикет и повод, вода и купа за нея, храна или лакомства, комплект за първа помощ, аптечка, репелент против насекоми, кърпа за подсушаване, кучешки туристически обувчици.

Пазете кучето от мръсни води, където вероятно виреят различни бактерии
Пазете кучето от мръсни води, където вероятно виреят различни бактерии