През първия месец от новата година няма нови, различни от ежегодните събития и празници за любимци. Посветен е на обучаването на кучета и в различни страни се организират семинари, уебинари и онлайн кампании по темата за ефективно обучение и изграждане на силна взаимовръзка с кучетата.

На 2 януари, светът чества Деня за мотивация за разходка на кучетата, който цели да насърчи безопасното пътуване с любимци, воденето на активен начин на живот, чрез споделени разходки и приключения с четириногите.

14 януари е Ден за почистването на хранилките за птици. Макар и неофициален, той напомня за грижата към дивите и домашните пернати през зимата.

22 януари е Денят на отговорността към домашните любимци - забавен ден, свързан с вниманието към котките и техните нужди. Той насърчава собствениците да разбират по-добре поведението на своите котки.

На 24 януари се отбелязва Денят за промяна на храната на любимеца. Той подчертава важността от осиновяването на домашни любимци и подобряването на техния живот. В много страни се провеждат кампании за осиновяване на животни от приюти.

Напомняме, че освен тези дни, приети за празнични, в България през годината се провеждат няколко различни мероприятия свързани с домашните любимци и други животни.

В края на май, в рамките на Националния събор на овцевъдите ще има изложба на селскостопански кучета-пастири от автентични за нашите ширини породи. Той ще се проведе на 30, 31 май и 1 юни 2025 г.

През октомври пък е най-голямото изложение за домашни любимци, Plovdiv Zoo Expo в сградата на Международен панаир Пловдив. През 2025г. То е предвидено за времето от 17 до 19 октомври и както обикновено ще включва изложения, семинари и представления, събиращи хиляди посетители и специалисти от зооиндустрията.

На националния събор за опазване на местните български породи в Калофер, обикновено се представят български автохтонни породи като каракачанска овца, каракачански кон и – каракачанско куче. През годината има множество изложби и конкурси за каракачанската порода, организирани от местни асоциации, постветени на опазването и популяризирането на породата. Такива са Националната организация „Каракачанско куче" (НОКК), активна в организирането на изложби, Международната асоциация „Каракачанско куче" (МАКК), която си сътрудничи с Аграрен университет – Пловдив и с подкрепата на общините работи за съхранението на породата с изложби в различни градове. Село Петърч също е известно с организирането на изложби, насочени към българското овчарско куче, включително и каракачанското. Тези събития привличат множество участници и зрители от цялата страна.

Освен това, в големите градове, в зали на закрито традиционно се провеждат международни изложения за котки от Съюза на фелинолозите и Федерацията по фелинология в страната. Там участват редки и интересни породи, които се състезават за отличия в различни категории.

Съюзът на гълъбовъдите събира развъдчиците на дребни домашни животни от над 40 сдружения на местно и национално ниво на Националната изложба за гълъби и декоративни птици, популяризираща изложбеното птицевъдство и зайцевъдство като хоби.

Собственици и домашни любимци посетиха Plovdiv Zoo Expo 2024 

Снимка: Международен панаир Пловдив
Собственици и домашни любимци посетиха Plovdiv Zoo Expo 2024 Снимка: Международен панаир Пловдив