Създаването на условия за растеж и развитие започва с организирането на мястото

Повечето сортове лози са енергични и изискват своята сериозна подкрепа. Конструкцията, която ще изградите може да бъде и по-простичка, и по-модерна и скъпа, което зависи от вас. Но каквото и да смятате да направите, трябва да е здрава и да знаете какви са основните правила и изисквания на растението, за да расте спокойно и да плододава добре, а вие да сте улеснени в резитбите, пръсканията и останалите операции.

Структури за избор има най-различни, в зависимост от това дали са за двора или за вилното място. Според вида конструкцията може да е права, наклонена, сводеста. Можете също така да изградите нещо като дървена беседка и около нея да се вие лозата.

Всеки вариант има своите плюсове и минуси, а материалите може да са различни. Едни могат да бъдат изработени от профилна тръба, други от метални дъги или други материали.

Решение за мястото

Преди да започнете работа, е важно да вземете решение за мястото, където ще бъде издигнато лозето, ако то още не е засадено.

Вземете предвид размерите на конструкцията. Навесите често се правят с височина от 2 до 3 м, а ширината и дължината варират.

Самото място трябва да е добре осветено от слънцето. Дори ако планирате да отглеждате най-устойчиви на студ сортове, пак е важно да избягвате теченията, които са най-опасни през зимата.

Конструкциите от метал и тел

са най-простата версия

Опцията с метал и тел е общо взето най-бюджетна. Това е най-простият навес „направи си сам“ и се издига най-лесно.

Инсталират се опори, използват се подходящи профилни тръби с дължина 3-3,5 м, които се вкопават в земята или бетонират успоредно при разстояние между тях от 2 метра. В опорите за жицата се пробиват проходни отвори на стъпки от по 30 см. Жицата се опъва.

Може да се направи и покрив от същия профил. Подобна структура е проста, не изисква определени умения. Лозата, която се развива бързо, ще се оплита около теловете, пускайки летораслите си в пространството от метални опори и тел.

Ако разполагате със заваръчна машина, можете да си направите конструкция, отличаваща се с надеждност и издръжливост, която е като беседка за лозата. Такава къщичка може да стои в двора до 40-50 години. При този тип се започва с бетонирането на метални опори. Копаят се дупки с дълбочина 60-70 см, монтират се стълбове, закрепват се с парчета тухли и камъни. Разстоянието между подпорите трябва да е 2-2,5 м. Ямите се засипват с бетон до нивото на земята, набиват се и се оставят да изсъхнат напълно.

След 3-4 дни работата продължава: Решетките се заваряват към стълбовете, образувайки квадрати или правоъгълници. За нормалното развитие на гроздето размерът на такива клетки е 15x15 или 15x20 cм. Покривът се заварява към върховете на бетонираните стълбове.

Разнообразието от дизайни е

богато – има и навеси

Наклонените навеси обикновено са прикрепени под покрива на къщата и имат така нареченото скосяване отвън. В процеса на тяхната направа обикновено се използват метални тръби, както и метални ъгли.

При по голямо пространство можете да си построите доста голям навес, дълъг 10 метра и висок 3 метра. От самото начало металните опори трябва да бъдат монтирани на 2 реда и тръбите да са успоредни една на друга. Дължината на реда ще бъде около 10 метра, ширината между опорите трябва да бъде не повече от 5 метра. На всеки половин метър по височина е необходимо да опънете тел.

Сводовете

Сводестите навеси също са много популярни и естетически приятни.

Въпреки очевидната сложност на този дизайн, не е толкова трудно да се изградят. Дъгите обаче се купуват готови, което е скъпо.

По принцип вместо това може да се използва огънат метален профил, но ще е по-ненадежден.

И сенник от поликарбонат може да върши добра работа. Дори тънките листове поликарбонат са в състояние да издържат на слой сняг, така че не е необходимо да избирате дебел и скъп материал. Основното в дизайна е опората. Тя трябва да бъде възможно най-надеждна, тогава никакъв сняг няма да бъде страшен.

Когато става дума за материалите, знае, се че дървото е традиционен материал за направата на сенници и беседки. Но иначе дървените конструкции са по-малко издръжливи от металните и дървото изисква редовно боядисване.

Металните конструкции са много здрави, на тях можете да отглеждате богата реколта, и за десерт, и за вино.