Нека преди да започнем със същинската част, свързана с облагородяването на рози (а и други декоративни видове), да изясним каква е разликата между прИсаждане и прЕсаждане, защото изглежда много хора още правят грешки.
Облагородяване, ашладисване или прИсаждане са думички, които означават, че едно растение бива съставено от два компонента:
- присадник, които в този случай играе ролята на желан вид, сорт или хибрид роза;
- подложка, която всъщност се явява кореновата система, аналогично при овошните дръвчета и лозите.
ПрЕсаждане пък означава едно растение с коренова система да се прехвърли от една саксия в по-голяма такава. Целта тук е да се осигури по-голяма площ за развитие на кореновата система на въпросното цвете.
Нека уточним и още една честа грешка, която прави впечатление на продавачите в цветарските магазини и градинските центрове. Клиентът казва: „дайте ми тоР за пресаждане на мушкато“ например. Да, обаче торовете са за подхранване, а торФа е за пресаждане. И навлизаме в една полемика кое какво е и за какво служи, какво ще прави клиентът, какво да даде продавачът и т.н. За да се избегне това недоразумение, опитайте се да използвате думичката ”субстрат“. Субстратът е въпросната торфена (най-често) смес с добавки от рода на перлит, вермикулит, бавно действащи торове и други подобрители, която ви е нужна за прЕсаждане на растения.
Преминаваме към
стъпките предшестващи
самата процедура на присаждане
или облагородяване. Подготовката е важна! Не я подценявайте!
1. Най-подходящото време за присаждане на рози е след лятната вълна на цъфтежа, т.е. август. В този период растителните сокове се движат активно и има по-голям шанс за прихващане, а новата роза да се развива добре.
2. Винаги присаждайте растения в пълен тургор или с други думи с добре оводнени тъкани. За да сте сигурни в това, полейте няколко вечери (не по-малко от две-три) подред обилно и растението, което ще играе роля на коренова система (подложката), и растението, от което ще взимате културната част (присадката).
3. Изберете подходяща подложка – здрава, силна, без заболявания, без нападения от вредители. Същото важи и за присадника.
4. Подгответе инструментите си, обеззаразете ги и ги подострете. Накиснете острието на ножчето и ножицата в силен алкохол или друг препарат с подобни свойства. Съветваме ви да работите с ножче за присаждане, но и обикновено макетно или швейцарско ще свършат работа, стига да са остри!
5. Преди същинската работа подсушете ножчето и бъдете внимателни с острието!
Стъпките
1. Почистете избраното силно стъбло от подложката. Отстранете всички повредени листа, както и прилежащи пъпки в основата. Премахнете клоните, разположени в близост, които биха пречили на работата. Това не е задължително, но ще ви улесни, а и ще ви спаси от бодлите. Режете под ъгъл от 45 градуса с обратен наклон на пъпките, за да ги предпазите от задържане на вода в тази зона. Стъблото, върху което ще бъде присадката, подрежете равно.
2. Направете срез върху стъблото, което сте избрали с дължина около 2-3 сантиметра. Най-подходящата зона е около средата на стъблото, между две активни, външно разположени пъпки. Използвайте обратната страна на ножчето (не заострената) и разтворете по дължина внимателно. Можете да присаждате на разцеп или на пъпка. В зависимост от това е и изборът на срез.
3. От желан храст, който ще използвате за присадка, отрежете върха и основата. Вземете си средните пъпки и се опитайте да изрежете т. нар. щитче с приблизителни размери, колкото Т-образния разрез на подложката, ако това е методът, който сте избрали. Пазете се от бодлите (може да ги отстраните предварително). Пъпката трябва да има камбиален слой. Ако ще присаждате на разцеп, пъпката трябва да остане здрава, а тъканите на двете части да съвпаднат. Съветваме да оставите малка част от листната дръжка, която да служи за индикатор за прихващането.
4. Последна стъпка е подсигуряването на присадката с лентичка или рафия. Внимавайте при намотаването да не повредите пъпката. Лентичката минава под и над самата пъпка, но не и върху нея.
5. Грижите за присаденото растение се изразяват в по-редовно поливане и проследяване на прихващането. Щом забележите нов растеж, отхлабете лентичката, но не я махайте веднага. За да улесните растението, подрежете над второто разклонение самата присадка. Всички пъпки и разклонения от подложката се махат.
Спокойно можете да изпробвате и двата метода, както и да заложите повече от една присадка на една подложка. Ако са и различни сортове, ще получите вълшебен розов храст.
Коментари