Тя ще издържи на стихиите и ще освежи вашия двор

Да издържат на всякакъв климат, да се чистят лесно, да не е необходима редовна поддръжка, да са здрави… Ето това изискваме от градинските ни мебели и други неща, които ще държим навън - ако не през цялата, то през по-голямата част от годината. На тези характеристики отговаря бетонът като материал, още повече че и с него проекти „направи си сам“ са напълно осъществими. Освен това прощава – ако добавите малко повече или недостатъчно вода, пак ще се оправи.

Ключът към следния проект за външна бетонна маса е, че е изграден от стабилни материали. Естествената устойчивост на кедъра към елементите, включително влага, му помага да издържи на външното време.

Бетонът за плотове се прави с доста суха смес, която ще се втвърди за една нощ. А грубите ръбове и малките въздушни джобове придават селски вид на бетона.

Този проект за маса е сравнително малък (горната част е 60 × 120 см), така че можете да излеете бетона без нуждата от стабилизираща тел и здрава рамка. За по-голям плот от този, обаче ще ви трябват и двете.

Необходими инструменти и оборудване: ролетка; трион; бормашина с накрайник за винтоверт; кофа; лопатков миксер; строителна количка; лопата; работни ръкавици; мистрия за бетон.

Материали: 4 броя 10×10×75-см кедрови греди; 3 броя 2,5-метрови 2,50×10-см кедрови летви, нарязани на части; няколко поцинковани винта; 3 броя 5×5×120-см изолационна лента; дунапрен; 5×72×130-см изолационна плоча от пяна; и дъски за дървена рамка

за кофраж: (биоразградим оцветител) и 2 торби 30 кг с бетон.

Инструкции:

Нарежете кедровите летви на следните размери: осем парчета от 10 см; 4 парчета от 7 см; 4 броя от 40 см; две от 100 см и още две от 44 см..

Дървената основа

Пробийте предварително дупки за винтовете, след това използвайте отвертка или винтоверт, за да закрепите едно 7-сантиметрово и едно 10-см парче от нарязаните летви на две съседни страни. Парчетата трябва да са изравнени с горната част на гредата. Повторете за останалите 3 крака на бъдещата маса.

Свържете краката (чрез предварително пробиване и закрепване с винтове) като закрепите към блокчетата 40-см летви – за широката страна на масата, между горната част на гредите.

Измерете 15-тия сантиметър от долната част на гредите. Прикрепете 7-см блокче към вътрешността на всяка греда. Пробийте предварително и използвайте винтове, за да закрепите още едно успоредно на горното 40-см парче към ъгловите блокове. Дотук с широката страна – тя е скована отгоре и отдолу за твърдост и опора.

100-сантиметровите летви ще бъдат дългите страни на масата, които също се закрепят в блокчетата. Повторете за отсрещната страна. За стабилност, свържете двете дълги части в средата им с една 44-см летва.

Рамка от пяна

Залепете изолационните ленти от пяна заедно, образувайки правоъгълник с размери 60 × 120 см. Залепете към изолационната плоча. След това изградете дървена рамка от дъските (5×10), за да пасне плътно около рамката от пяна. Поставете формата върху твърда повърхност.

Смесете оцветителя/колоранта с вода според инструкциите на производителя. Смесете бетона според инструкциите. Първо изсипете оцветителя в количката. След това добавете бетонната смес. Бетонът е готов за употреба, когато има консистенция на бисквитено тесто.

Поставете бетонна смес във формата, като притиснете сместа в рамката. Загладете с мистрия. Следвайте инструкциите на производителя колко отнема на бетона да се втвърди.

След като бетонът е напълно втвърден, отстранете формата и поставете плота върху основата. Ще ви трябват двама души, за да преместите този тежък плот.

За кафето на открито 

Материали: обработен бор, поцинковани винтове, строително лепило, циментова плоскост, винтове за циментова плоскост, вароциментов зидарски хоросан, вода, защитна екипировка.

Инструменти: трион, ъглошлайф, бормашина, лопатка за смесване на цимент, кофа, мистрия, гъба.

Инструкции:

Първо решете какъв размер и дизайн искате да бъде вашата маса. В случая масата е с водопаден стил на ръба, така че рамката е по съответния начин. За да сте сигурни, че няма движение в дървената рамка, не се страхувайте да добавите повече винтове, отколкото обикновено. Използвайте и строително лепило, за да придадете на масата повече стабилност. Причината да не искате никакво движение в масата е, че ако рамката се движи, има вероятност по-късно масата да се спука.

Измерете площта, която ще бъде покрита с циментова плоскост. Направете измерването и го начертайте директно върху циментовата си дъска, очертавайки къде ще правите разрези. Нарежете циментовата плоскост по размер с помощта на ъглошлайф. Уверете се, че носите защитен респиратор, когато режете, прахът не е безопасен за вдишване.

Нанесете строителното лепило върху рамката и монтирайте плоскостта с помощта на винтове за циментова плоскост. Тези винтове са проектирани да се захващат за цимента и няма да пробият дупка, както обикновено правят стандартните.

Последната стъпка е да нанесете тънкия слой върху циментовата плоскост. Тази стъпка е лесна и трябва да действате бързо. В кофа разбъркайте тънкия комплект - консистенцията да е като глазура. Използвайте мистрия, за да нанесете тънкия слой върху циментовата плоскост, където искате да бъде бетонът.

Ще трябва да работите бързо, но също така отделете време, за да се уверите, че цялата тънка част е гладка. След като тънкият слой се втвърди до степен, че материалът се усеща като глина, вземете мокра гъба, за да изгладите до гладкост.

Мини работна 

Материали: бетонна смес, меламинов панел, меламинова плоскост, винтове за дърво с джобове, четири 90-см дълги 4х4 тополови дъски, силиконов уплътнител, уплътнител за гланц бетон, строително лепило, байц.

Инструменти: пробивна машина, трион, ролетка, нивелир, мистрия, четка за боядисване, шлифовъчна гъба.

Инструкции:

Направете форма за бетонния плот. Чертае се лесно като с пергел – продупчете в средата с винт някаква тънка лента или дървена подложка. От другата ѝ страна мушнете молива. Ако радиусът – лентата, е 25 см, формата ще е с диаметър 50 см за рязане. Сложете дъската върху повърхността на масата и използвайте трион, за да изрежете бавно и внимателно по очертанията на вашия кръг.

Създайте кофражните страни на формата, като изрежете лента с ширина 5 см от най-дългата страна на меламиновия лист – MDF. Това е процес за двама души, който включва използването на настолен трион, така че ако искате да пропуснете тази стъпка, можете също да помолите строителния магазин да изреже листа вместо вас.

След това отрежете тази лента до приблизително 160 см дължина и я увийте около обиколката на кръглата основа за тестово прилягане. Вероятно ще трябва да махнете малко, за да пасне плътно. След като сте сигурни, че дължината не се припокрива в краищата, можете да започнете да я закрепвате към външната основа с винтове за дърво. Поставете винтовете на около 15 см един от друг, за да избегнете напукване на кръглата форма. Накрая залепете вътрешните шевове там, където краищата се срещат, за да запечатате формата си.

Време е да излеете бетона, който сте разбъркали според инструкциите на торбата. Уверете се, че вашата форма за маса е разположена на равна повърхност, в противен случай ще получите плот с неравна дебелина. След това изгладете горната повърхност с маламашка или мистрия и потупайте добре страните с чук, за да премахнете големите въздушни мехурчета. Оставете бетона да изсъхне и да се втвърди поне 48 часа.

След като е готово, можете да премахнете винтовете отстрани на формата и бетонния плот трябва да се повдигне лесно. Гладката страна ще бъде горната част на масата и може да забележите малки дупчици по повърхността. В този случай можете да смесите малко количество бетон, за да образувате паста и да я изгладите върху повърхността с маламашка, за да запълните дупките.

След като това изсъхне, можете да добавите малко вода към горната част и страните и да ги шлайфате гладко с гъба. Може да се наложи да повторите този процес веднъж или два пъти в зависимост от това колко гладка повърхност искате. Последната стъпка е да запечатате с гланцово уплътнение за бетон. Този тип уплътнител оставя мокро покритие и стъклено гладка повърхност, което е много по-хубаво от обикновен бетон. Този процес е доста прост и можете да го нанесете директно върху повърхността с валяк.

Сглобяване на крачетата

Трябват ни 4 броя 50-см гредички за краката, 3 броя хоризонтални опори от 35 см, и два броя 15-см хоризонтални опори. За да нямаме видими отвори за винтове, ще сглобим масата с главата надолу и всички отвори за винтове ще бъдат от долната част на дървото.

Сглобете първия комплект крака – две от дългите гредички и едно парче от 35-см. Пробийте 2 отвора в двата края на късото парче и ги съединете към двата крака на масата.

Сглобете втория комплект крака – от другите две дълги греди и двете 15-см парчета. Пробийте 2 отвора в единия край на всяка страна (горе вляво и долу вдясно) на късите парчета и ги свържете към съществуващата хоризонтална опора с помощта на винтове с джоб.

Прикрепете едната долна хоризонтална опора с второто 35-см парче. Пробийте 2 отвора за джобове във всеки му край. Докато основата на масата ви все още е обърната, поставете опората на приблизително 10 см нагоре от дъното на краката на масата и я свържете с винт с джоб.

Прикрепете втора долна хоризонтална опора с третото 35-см парче - отново, докато основата на масата ви все още е обърната, поставете опората на приблизително 3 см нагоре от дъното на краката на масата и я свържете с винт с джоб.

На финала боядисайте краката в специално покритие за защита от външни условия. След като сте готови – и с бетона, и с краката, поставите горната част, всичко, което трябва да направите, е да нанесете слой строително лепило по горните хоризонтални опори и да поставите бетона.