Отглеждането на растения в ограничено пространствор, като балкон или тераса може да бъде предизвикателство дори за опитен градинар, но е и чудесна възможност да бъдете креативни и да се забавлявате.

От решението какво да отглеждате - (градска зеленчукова градина или тропически рай) до избора на креативни контейнери (като стара лейка или дървена щайга) - целият процес може да бъде приключение. Да, ще трябва да се придържате към строгите граници на вашето пространство, но има много трикове, за да накарате всеки квадратен метър да се брои. Предлагаме ви няколко съвета, които ще ви помогнат да започнете.

Увеличете вашето пространство

Колко място ви трябва за балконска градина? Изненадващо, не много, ако се възползвате от стени, парапети и конструкции.

Превърнете балкона си във вертикална градина. Прикрепете саксии, рафтове или решетки към стените. А ако вашият балкон е с таван, добавете няколко куки за висящи растения. Покрийте парапетите с мрежа, за да поддържате увивни растения, или купете закачалки за растения, които могат да бъдат прикрепени към горната част на парапета.

Мислете за балконската градина, като за продължение на вашето вътрешно жилищно пространство. Ако изберете цветове и текстури, които отразяват интериорния дизайн, дори и най-малкият балкон ще изглежда по-просторен и приветлив.

Помислете за ограниченията

В допълнение към квадратурата на вашия балкон може да има и други ограничения, от които ще зависи какво можете да засадите и къде.

Възможно е да има правила за теглото и относно това какво можете да окачите на парапетите на балконите и стените. Ако балконът е прикрепен към дома ви, трябва да знаете колко тежест може безопасно да издържи. Теглото на големите керамични контейнери може да се увеличи доста от влажната почва.

Микроклимат

Количеството слънчева светлина, което пространството получава, е най-критичният фактор, който трябва да се има предвид, но излагането на вятър и температура също е важно.

  •  Вятър. Силните ветрове, които са често срещани в градините на балконите и покривите високо над земята, могат бързо да изсушат почвата, да откъснат венчелистчетата от цветята и да съборят високи саксийни растения.
  •  Топлина. Слънцето, отразяващо се от прозорците, може да засили топлината на градината на балкона и да изгори деликатната зеленина. Дори основната конструкция на вашия балкон ще повлияе на това колко топлина запазва.
  •  Сянка: Много градски балкони получават доста сянка, ако са заобиколени от високи сгради или са покрити с навес. Често можете да заобиколите този проблем, като поставите слънцелюбивите растения близо до перваза на балкона, където слънцето е по-силно.

СЪВЕТ: Ако вятърът е проблем на балкона ви, обмислете използването на паравани за уединение, като прегради срещу вятъра, за да защитите по-крехките растения. Можете също така да поставите растенията, които не обичат вятъра, в ниски саксии близо до стена, за да ги защитите повече.

Как да поливате

Малко балконски или покривни градини имат достъп до външен източник на вода, което означава, че ще трябва да разчитате на вода от мивка или вана, за да поддържате растенията си добре хидратирани. За да сведете до минимум ходенето си напред-назад, мъкнещи тежки кани с вода, опитайте някои стратегии за поливане на вашите растения.

  •  Ако имате много растения за поливане, помислете за инвестиране в голяма, лека лейка, която можете да напълните във ваната. Сгъваемите лейки са страхотно спестяващи място за балконски градини, защото се сплескват, когато не се използват.
  •  Поставете чинийки или тави под вашите растения, за да събирате преливащата вода и да не губите нито капка.
  •  Елиминирайте напълно лейките, като закупите лек, разширяващ се градински маркуч, който можете да прикрепите към кухненска мивка с помощта на адаптер. Прибира се за лесно съхранение, когато не се използва.
  •  Колкото по-горещи и ветровити са условията на вашия балкон, толкова по-често ще трябва да поливате - понякога дори два пъти на ден. Ако удобният водоизточник е далеч от обсега, улеснете живота си, като отглеждате растения с ниска нужда от вода, като кактуси и сукуленти.

Растенията

Почти всяко растение, което можете да отглеждате в контейнер, става и за балконска градина, стига да имате място за него и можете да му осигурите подходящото количество слънце или сянка.

Ако живеете в климат със студени зими, помислете за отглеждане на някои растения, които са достатъчно издръжливи, за да се оставят на открито през цялата година или които могат да презимуват на закрито, така че да не се налага да започвате от нулата всяка пролет.

  •  Можете да отглеждате билки, зеленчуци, малки дървета - цитруси, джуджета или маслинови дръвчета
  •  Малки храсти
  •  Подходящи за контейнери едногодишни и многогодишни растения за сянка или слънце
  •  Сукуленти
  •  Тропически стайни растения, като филодендрон
  •  Цъфтящи лози и други увивни растения, ако имате пергола или друга вертикална опора.

Контейнерите

Всичко, което може да задържи почвата и има добър дренаж, има потенциал за балконската контейнерна градина. Стилът може да варира от луксозен до фриволен, в зависимост от вашите вкусове, но контейнерът трябва да е практичен и да отговаря на целта. Някои фактори, които трябва да имате предвид, включват тегло, издръжливост, устойчивост на атмосферни влияния, лекота на поливане и цена.

Контейнерите от пластмаса и фибростъкло са идеални за балконски градини, защото са по-леки от теракотените или керамичните и се предлагат в широка гама от стилове и размери. Въпреки това, на ветровитите балкони те могат лесно да бъдат издухани, освен ако не са закрепени.

Торбичките от тъкан са друга опция за леки контейнери, с допълнителното предимство, че са лесни за съхранение след края на вегетационния сезон. Имат и дръжки за по-удобно пренасяне.

Висящите кошници и външните кошници за парапети наистина пестят място и могат да се използват за отглеждане на всичко - от билки и стайни растения до виещи се зеленчуци.

Многослойните кашпи са друго спестяващо място решение, което ви позволява да използвате вертикалното пространство за вашата градина, вместо да заемате ценно място на пода на балкона.

Полезни идеи

  •  Повечето билки ще процъфтяват на слънчев балкон или тераса и изискват много малко място, за да растат. Ако вашият балкон няма добро изложение, има и някои, които растат добре на частична сянка - магданоз, кервиз, кориандър и естрагон.
  •  На малък балкон се възползвайте от вертикалното пространство, за да увеличите максимално възможностите за отглеждане на растения. Дървени палети, обърнати на една страна, стари рафтове за книги или многослойни кашпи са практични решения.
  •  Не се страхувайте да си играете с цветовете и видовете растения. Комбинация от малки дървета, храсти, листни растения и цветни едногодишни растения ще добави интерес и разнообразие към вашата балконска градина.
  •  Цветя, падащи каскадно над парапетите и изкачващи се нагоре по решетки, внасят спиращ дъха цвят и аромат. Симетричното разположение на насажденията помага за определяне на пространството и създаване на баланс.
  •  Решетъчните стени, покрити с увивни растения и друга зеленина, превръщат открития балкон в лично убежище. Стените функционират и като ветропрегради, предпазвайки деликатната зеленина.
  •  Маслиновото дърво джудже е идеалният избор за балконска градина поради ниските си нужди от вода и устойчивост на силни ветрове и ниски температури. Ако планирате да използвате дървото като фокусна точка, осветете го през нощта, за да се отразява красотата на сребристата му зеленина.