През май овощните дървета са в фенофаза на интензивен растеж, при което се осъществява и активно деление на клетките в младите завръзи. Асимилатите от текущата фотосинтеза се насочват към изхранване на плодовете.
В овощните разсадници
Извършва се първото загърляне на ябълковите маточници с рохкава и влажна почва, когато младите издънки достигнат дължина 20-25 см. В старите маточници, където прорастват много, но слаби издънки, едновременно със загърлянето се филизят най-тънките и гъсто разположени издънки.
В питомниците се следи за правилното развитие на присадените пъпки. При необходимост се извършва ново филизене на покаралите от подложката леторасли.
Разхлабват се превръзките на преприсадените през пролетта подложки, ако има опасност от впиване.
Обработват се семенилищата, маточниците и питомниците. Растенията в семенилищата се прореждат, ако има необходимост от това и се използват за попълване на празните места.
В овощните насаждения
В края на цъфтежа на дърветата пчелни кошери се подготвят за пренасяне на друго място. Новите обекти трябва да са отдалечени не по-малко от 5 км, защото иначе пчелите ще се върнат в старото място и ще загинат там.
Полагат се грижи за правилно прихващане и развитие на дръвчетата в новозасадените градини – окопаване, мулчиране и филизене (ако това не е проведено през април). Ако валежите са недостатъчни, се извършва поливане по бразди или в околостъблените чаши с 20-30 dm3 вода на дръвче.
Привързват се дръвчетата в младите гъсти насаждения към телена конструкция. Някои силни две- и тригодишни клонки се наклоняват и привързват към теловете за намаляване на растежната им сила.
Извършва се филизене на част от ненужните леторасли в короните на младите дръвчета, с което формирането на правилна коронка на младите ябълкови, крушови и прасковени дръвчета се улеснява значително.
Пензират се летораслите в младите овощни насаждения – така се ускорява плододаването и се увеличава добивът.
Прореждат се завръзите – обикновено при някои сортове ябълки, круши и праскови. Провежда се ръчно или с химични средства (2-3 седмици след прецъфтяване).
В 2 и 3-годишните насаждения част от завръзите по водача се отстраняват, за да не се допусне деформирането му и да се получи от него обрастваща дървесина.
Заорава се органичната маса от културите за зелено торене, ако са се отглеждали при неполивни условия. При поливни условия културите за зелено торене – бобови и небобови се сеят лятото (с 30-50 % по-висока посевна норма) и се заорават есента. Най-добри резултати се получават, когато заораването се извърши по време на бутонизация, преди цъфтежа на растенията. Преди заораване зелената маса се валира или нардробява с дискова брана.
Почвата се поддържа чиста от плевели и се разрохква чрез редовни плитки обработки с култиватор, брана или фреза.
В края на месеца плододаващите овощни дървета се подхранват с 15-20 кг амониева селитра на декар (или същото количество друг азотен тор).
При засушаване се напоява.
В по-топлите райони на страната започва беритбата на ранните сортове череши.
В ягодовите насаждения
Продължава пролетното-лятното засаждане на ягодовия разсад, съхранен в хладилник. След засаждане редовно се дъждува, за да се прихванат растенията.
Площите засадени през април се плевят.
Започва беритбата. Когато плодовете се транспортират на по-дълги разстояния, те могат да се берат и малко по-рано. Ако по време на зреенето на плодовете настъпи засушаване, необходимо е поливане – дъждуване или гравитачно напояване.
В малиновите насаждения
Извършват се редовни почвообработки, за да се поддържа почвата в рохкаво състояние и чиста от плевели.
Ако второто подхранване не е направено в края на април, то се провежда през май с 10-12 кг амониева селитра на декар или същото количество от друг азотен тор.
Проверяват се издънките да не увиснат към междуредията, понеже пречат на почвообработките. Издънките на някои сортове се привързват за опорната конструкция.
В по-топлите райони по време на цъфтежа към края на месеца е добре да се осигурят две пчелни семейства на всеки 10 декара, с цел по-високи добиви и по-качествени плодове.
В касисовите насаждения
Обработват се и се напояват вкоренилищата. Насажденията се обработват 1-2 пъти.
Премахват се слабите и излишни прикоренови леторасли.
Така се подпомагат майчините растения към по-добро развитие на леторасли заместители и на целия храст.
При засушаване се прави обилна поливка.
В насажденията с други култури
Лимоновите подложки се присаждат на будна пъпка.
Започва присаждането на хинапа.
Почвената повърхност се поддържа чиста от плевели и редовно се разрохква чрез плитки обработки.
Осигуряват се чести и редовни поливки, тъй като културите са подчертано влаголюбиви.
Продължава засаждането на актинидия на открито. След засаждане веднага се полива.
Лианите на актинидията редовно се привързват към спомагателните подпорни клончета, без да се увиват. Така леторасълът достига горния тел на телената конструкция. Премахват се всички странични леторасли по стъблото.
Осигуряват се по три пчелни семейства на 10 декара актинидия.
Коментари