Проектирането на разкошна цветна градина или балкон, който зашеметява не е лесна задача. Има толкова много тънки моменти, че на човек може да му се завие свят, ако иска да спази всички правила от дебелите книги и препоръките на специалистите. Неслучайно са се появили тези насоки. И неслучайно са добили голяма популярност. Но не всичко е приложимо навсякъде.
Първият съвет, който ще ви дадем, е да се доверите на собствения си опит. Например дълго време сте отглеждали мушкато, получава се добре, цъфти обилно, но ви се иска да е още по-красиво, иска ви се да го разнообразите и разчупите. Тогава започва чуденката „как и с какво да запълня тази празнина“? Отговорът е лесен – с друго растение, за което сте сигурни, че се държи също толкова добре и има сходни изисквания.
Продължаваме с практичните съвети. Смесването на цветя в един и същи контейнер е рисково, защото винаги може да се случи нещо на едно от тях, нещо да не му понесе и то да загине безславно, да загрозява картинката, ако заболее или пък да не оправдае очакванията ви. Затова най-разумно би било да работите на принципа на гнездата.
Подберете си голям и красив контейнер, напълнете го с качествена смеска, но вместо директно да засаждате цветята, поставете празни саксии. Вече в тях просто пъхнете растенията, който желаете. Хем ще можете лесно да ги смените, ако стане грешка, хем ще имате възможност да ги размествате до един момент, хем между двете саксии се образува конденз, който има ползотворен ефект за корените през летните жеги.
Много ползи от една хитринка, нали?. Ето и още една – когато цветята нараснат достатъчно, кореновата им система ще се развие също. тя ще премине през дренажните отвори на двете саксии и спокойно ще черпи вода и храна от общото количество почвена или торфена смес.
Как да подберем правилния брой според съдовете?
В зависимост от формата си, всеки контейнер трябва да съдържа поне 3 вида растения, за да може да се говори за комбинация.
За кръгли саксии и кашпи нечетната бройка е почти задължителна. Ако се сложат 2, изглежда някак незавършено и празно.
В правоъгълни сандъци относно бройката може да се спори. При стандартните размери с дължина 50 см. най-добре се вместват и осигуряват готов ефект веднага например 4 мушката, отгледани в саксия №12-13 (номерът на саксията отговаря на диаметъра и дълбочината ѝ в сантиметри по стандарт, но има и изключения. Пише го най-често на дъното).
Правилото тук е да има място за развитие на цветята, но и да сме удовлетворени от резултата.
Да си поиграем с цветовете!
Когато говорим за цветни комбинации, имаме няколко варианта.
1. Да подберем цветя от един вид, но в различни цветове. Резултатът е пъстър, весел, но не се нрави на всеки градинар.
2. Да подберем различни видове в една гама. Например розова петуния, розово калибрахое, розова вербена. Петунията е с едри цветове, а калибрахоето и вербената ще придадат различна текстура.
3. Да подберем различни цветя в различни цветове. тук на помощ идва цветния кръг, за който сме ви разказвали.
Каквото и да решите, осланяйте се на собственото си чувство за естетика, хармония и баланс. Все пак, балкона или градината са си ваши.
Всяко цвете да има роля!
Имаме цветя, които са непретенциозни и могат да изпълняват всяка една роля в този спектакъл. Като човекът оркестър. Те биха „простили“ засушаване бързо, което често се случва през лятото. Също, биха заменили главната или поддържащата роля без проблем.
Имаме цветя – звезди. Те са черешката на тортата. Кулминацията, както се казва. Цъфтят впечатляващо с едри цветове и предизвикват бурни овации. Стоят гордо и безкомпромисно на мястото си. Предизвикват възхищение с красотата си.
И накрая, имаме цветя – пълнежи. Те са фонът, без който нито една пиеса няма да е пълна и завършена. Цветовете и листната им маса са в изобилие, приспособими са и гъвкави, според нуждите.
От теория в практика
Примери за цветя в поддържаща роля:
Лантана
Лантаната е такова цвете, което и наобратно да засадите, пак ще цъфти. Тя е типичен пример за неубиваема красавица, която бързо, бързо ще възстанови красотата си след засушаване.
Можете да разчитате на нея, ако е позиционирана на слънце през по-голямата част от деня и има достатъчно място за развитие на кореновата система. ако контейнерът е малък, добре е да използвате торове честичко, но с ниско съдържание на азот.
Въдете внимателни и бдителни за появата на белокрилка. Лантаната ѝ е особено любима.
Съветваме още да почиствате прецъфтелите цветоноси, защото в противен случай образуват плодчета подобни на боровинки. Те са изкушаващи, но са отровни.
Английско мушкато
Английското мушкато е също може да падне жертва на белокрилката, но неговите пеперудени цветове в разнообразни багри си заслужават риска. Съветваме да се спирате на растения, които вече цъфтят и видимо са заложили много пъпки. Те вече са подходящи и за контейнери поставени на шарена сянка. Особено по време на летните жеги в следобедните часове, малко сянка би помогнала да не се прекратява цъфтежа.
Препоръчваме да почиствате прецъфтелите венчелистчета, защото, ако се намокрят, цапат доста.
Импатиенс
За сутрешно огряваните градина и балкон с изцяло източно изложение препоръчваме едроцветен импатиенс. За пълна сянка е не толкова подходящ.
Едрите цветове на това растение и изключително продължителният цъфтеж са доста полезни, когато „звездната роля“ е поверена на растение, което цъфти еднократно.
Когато отглеждате какъвто и да е импатиенс, трябва да сте внимателни с поливането, защото лесно загниват. Ако пък допуснете пресъхване, за кратко се преустановява цъфтежа.
Не сблъсквайте много растенията, защото ще страдат. Възможно е да ги нападне и мана.
Примери за цветя - звезди:
Тук се търси WOW-ефект. Колкото по-едър е цветът, колкото по-ярки са багрите, колкото по-впечатляваща е осанката, толкова по-звездно е представянето.
Дипладения
Ето защо първото ни предложение е дипладенията. Нейната увивна природа дава възможност да експериментирате с форми, опорни конструкции и допълнителни орнаменти.
Цъфтежът ѝ е обилен, когато се отглежда при целодневно слънчево греене. За съжаление не е приспособена към нашите зими и малко градинари могат да се похвалят, че се представя добре на следващата година.
Каладиум
Този уникален красавец не цъфти, но пък листната му маса е прекрасна. Ще намерите огромно разнообразие от впечатляващи разцветки в търговската мрежа.
Тази звезда е подходяща за сенчести условия. Там ще внесе истинска, вдъхновяваща експлозия от багри.
Внимавайте с водата и осигурете достатъчно място на цветето. Хранете редовно с торове с високо съдържание на калий и фосфор. Радвайте се на ефекта през лятото и приберете на хладно и тъмно растението през зимата. дайте почивка, а напролет събудете с постепенно увеличаващи се поливки.
Екзотика в контейнер
За шарена сянка или следобедно пълно засенчване са подходящи редица екзотични растения. Например палмите.
Чрез тяхната осанка ще внесете ефекта на джунглата и топлите тропици в градината или на балкона, но внимавайте! Ако мястото ви е огрято през по-голямата част от деня или предимно в горещите часове на деня, то тогава, тези растения трудно ще оцелеят, с изключение на коределинето, юката и папирусите. Те ще изпълняват главната роля, която сте им отредили стоически. Най-хубавото е, че след лятото, можете да ги внесете в хола и да продължат да носят екзотични мечти.
Примери за цветя - пълнежи:
Много подходящи за тази роля са всички цветя, които имат дребни, но многобройни листенца и цветченца. Обикновено такива цветя са непретенциозни, буйно растящи и доста често се налага да се подрязват и обуздават. При други пък подрязването се налага, за да се провокира втора вълна от цъфтеж.
Цветя-пълнежи са например
- гипсофилата, която се отрупва с милиони цветове,
- калоцефалисисте, които със своя странен външен вид перфектно подчерават красотата на останалите цветя в контейнера,
- алисумът със своя меден аромат и много, много други.
- Ангелските очи от мушкатеното семейство също са изобилно цъфтящи и много подходящи.
Коментари