Подпомагат земеделските производители за изпълнение на европейски наредби и изисквания

Сечката е многофункционален инструмент, с който се управляват растителните остатъци след жътва, подготвя полето за сеитба, дори може да плеви предварително. Обикновено професионалният раздробител на стърнища се пуска след комбайна или преди сеитба/оран. Така облекчава последващите дейности, прави ги по-резултатни и икономични. Известно е още, че чрез обработките със сечка се извършва освен раздробяване, наситняване, но и равномерно разстилане на растителните остатъци върху горния почвен слой, което води до ускоряване на процесите на гниене и засилва естественото наторяване. Нещо повече. Полученият плътен, изравнен растителен пласт от остатъци намалява и регулира по естествен път

повърхностния воден отток

и увеличава ефективното попиване на дъждовни води в почвата. И доказано повишава добива. Нещо повече, както се оказва, сечката се превръща и в един от полезните инструменти, предлагащ добри начини да се изпълняват административни наредби, свързани с различни плащания по европейски програми.

Съгласно новите условия за подпомагане на земеделските производители на база единица площ, полетата след жътва за периода от жътва до 31 октомври трябва да бъдат:

- оставени като стърнище – лош вариант, защото поникват плевели и самосевки от предишни култури, почвата изсъхва през горещите месеци, заради напукването й

- да бъдат засети с междинни култури - това изисква допълнително средства за подходяща техника за засяване, а срокът за тази година е много малък за доставката й

- да бъдат минимално обработени така, че да остават растителни остатъци, които да запазват влагата.

Особено важен момент в изпълнението на изискванията за посочените плащания е това, че част от сумата е свързана с изпълнението на това условие.

За компетентно мнение по казуса се обърнахме към специалистите и мениджърите на известната старозагорска фирма Агроин. Нейният управител Румен Георгиев посочи, че един от най-добрите варианти за постигането на тази цел е решението за минимална обработка на остатъците след жътва да се ползва машина тип валяк - сечка. Това е така, защото с нея в дълбочина се обработва около 5 см от повърхността, накъсват се капилярите на почвата и се образува повърхностен слой от 4-5 см дебелина, който просъхва, но заедно с остатъците служи, като топлинна и влагоизолация за по-долните почвени пластове.

Тази обработка, разказа той, вече бе тествана в с. Киченица, Разградско, където на 8 септември миналата година в стопанисваната от известния фермер Фейзи Шериф земя бяха насечени стеблата на слънчоглед върху около 50 дка. Крайният резултат бе особено показателен. Тези декари запазиха влагата си и единствено те можеха да се орат през октомври и ноември т.е. преди падането на нови, есенни дъждове. Всички други площи

бяха изсъхнали и не позволяваха оран

Това стана и подтик точно сечка на датската фирма DALBО, модел MAXICUT 600, да бъде първата машина, която арендаторът на тези 50 дка си купи след продажбата на царевицата.

Валяк-сечката на DALBО, един от водещите производители на такива иновативни инвентари, е разработена, за да се насичат с нея останалите след жътвата стъбла и останали над повърхността растителни остатъци, без да се засяга кореновата система на реколтираната култура. Това е ниско енергийна, но високо ефикасна машина, консумираща около 300 мл дизелово гориво на декар и достигаща работна скорост до 20 км/час. Работният й захват е от 3.0 до 9.20 метра и може да се използва за обработка на стърнища от рапица, слънчоглед, царевица, зеленчуци, тютюн или житни култури.

Тежките валяци са монтирани на тампонно окачени лагери за удължаване на живота им, като на всеки барабан с диаметър 610 мм са монтирани 30 радиално подредени ножове от борова стомана, чийто живот е над 170 000 дка. Те безпроблемно насичат остатъците на дължина около 15-16 см. За 6-метровия модел на сечката теглото на линеен метър е 720 кг, но лесно

може да се увеличи до 1000 кг /метър

като се напълнят барабаните с вода. Известно е, че по-голямо тегло означава и по-голяма сила на срязване на остатъците. За 6 и 9.2-метровия модел се предлага по избор и допълнителна дискова секция, която да насича остатъците в перпендикулярно направление. Допълнително може да се монтира върху сечката бункер с дозатор за малки семена с цел засяване на междинни култури.

Сечките на фирма DALBО са лидер както в качеството, така и в работните ширини на този тип инвентари. Основана през 1948 г. днес DALBО може да се гордее с техническите си постижения, като например, с най-големият валяк в света с огромен захват от 24 метра, както и със сечка със захват 12 метра. В серията MAXICUT 150-920 се включват модели с голям капацитет, отлично съотношение „цена-качество“ и възможност за обработка и на високи стърнища. Универсален инструмент за раздробяване на следжътвени остатъци, DALBО сечката от ново поколение е доказала своята висока производителност и има пряко отношение към получаване на по-добра реколта от зърно с по-висока добавена стойност. С нея, отбелязват експерти, започна нова ера в начина, по който земеделците се справят с растителните остатъци. Тя определя и

задава стандартите в този сектор

Работната ширина на различните версии варира от 1,50 до 9,20 м, а теглото - от 1,2 до 9,8 т. Транспортната ширина е в диапазона от 1,75 до 3,00 м. Нужната тракторна тяга е от 60 к.с. нагоре, та до 300 коня. Предпочитана от българските земеделци е шестметровата сечка MAXICUT 600, свидетелстват експертите от Агроин, които я показаха и пуснаха в реални условия на своите неотдавнашни демонстрации на техника край Враца и Разград.

Участниците в тях високо оцениха нейните експлоатационни качества - висока скорост, продуктивност, равномерно раздробяване и полагане на растителната маса върху повърхността. Те получиха на живо информация, че MaxiCut 600 е бърз и ефективен инструмент с капацитет 90 дка/час за раздробяване и рязане на остатъци от пшеница, рапица, царевица, слънчоглед, тютюн, памук, зеленчуци и др. Работи с 90 (по 30 на барабан) специално закалени ножове 100х8 мм, монтирани върху стоманена ролка (секция, ротор, барабан), с диаметър Ø 610 мм. Трите барабана със 7 мм дебелина са устойчиви на високи натоварвания и работят и при неблагоприятни условия.

За да се увеличи общото тегло и ефективност, роторите

могат да се пълнят с вода

Сгъването на секциите с ножовете е хидравлично и се осъществява директно от кабината. Работната ширина на сечката е 6 м, транспортната е 3 м, което я прави удобна за движение по пътищата, без да създава проблеми на шосето.

Най-големият модел MAXICUT 920 е с тегло 10 т и има захват 9.20 метра. Тази версия на валяка-сечка е снабдена с 6 лагера с тампонно окачване, въздушни спирачки и теглич с хидравлично регулиране на наклона. Агрегатира се с трактор с мощност над 250 коня. Трите секции на гиганта са с хидравлична връзка между тях с цел прехвърляне на тегло между тях така, че да се гарантира възможно

най-добро копиране на терена

Сечката MAXICUT 920, с работна ширина 9,2 м, вече успешно работи в полята на Търговище, като част от машинния парк на фермера Борислав Митов, син на легендата на българското земеделие Божидар Митов.

И двата модела (600 и 920), както свидетелстват професионални фермери, обичайно работят много продуктивно, на високи обороти. Растителните остатъци и стърнищата се нарязват и се валират, което ускорява активирането на микроорганизмите и разграждането им. Отлично се справят и с вредители, като царевичния стъблен пробивач или бръмбара, чието естествено местообитание са царевичните стърнища.

На есенните демонстрации на агротехника техниците на Агроин показаха „на живо“ сечката на DALBО
На есенните демонстрации на агротехника техниците на Агроин показаха „на живо“ сечката на DALBО
Добре личи къде е минала MAXICUT 600
Добре личи къде е минала MAXICUT 600
MAXICUT 600 в полутранспортно положение след демонстрация пред фермери
MAXICUT 600 в полутранспортно положение след демонстрация пред фермери
MAXICUT в комбинация с иглена брана
MAXICUT в комбинация с иглена брана
Най-големият вариант е гигантът MAXICUT 920
Най-големият вариант е гигантът MAXICUT 920
Сечката MAXICUT 920, с работна ширина 9,2 м, вече успешно работи в полета на мнозина български зърнопроизводители
Сечката MAXICUT 920, с работна ширина 9,2 м, вече успешно работи в полета на мнозина български зърнопроизводители