С наближаването на жътвата коментарите относно бъдещата реколта се разгарят. И тази година не минахме без поредните спекулации за състоянието на посевите, количеството и качеството на зърното и, разбира се, за цените. А все още е много рано да се дава точна оценка, което всъщност може да стане чак след жътвата.

Да, състоянието на есенниците не е много добро, но не e и толкова лошо.

ПРОБЛЕМИТЕ ЗА ФЕРМЕРИТЕ ТРЪГНАХА ОЩЕ ПРЕЗ ЕСЕНТА при стартиране на сеитбата. Малцина и само в отделни райони успяха да засеят преди сушата. След това стана наистина страшно. Продължителната суша възпрепятства задълго обработката на почвата, съответно и сеитбата на есенниците. По-късно засетите растения се развиваха трудно, а посевите определено бяха по-редки. След това дойде снежната зима. За повечето райони тя не се оказа сериозен проблем, дори напротив. Разбира се, имаше места, където дебелината на снежната покривка не се задържа в оптималните граници, заради ветровете, но и там ситуацията не беше много зле. Като цяло пораженията от измръзване бяха в рамките на допустимото. Топенето на снега също протече сравнително постепенно и само определени участъци останаха прекалено овлажнени.

Пролетта стартира нормално - с добрата почвена влага и хубавото време, което осигури добър старт на културите и те възобновиха вегетацията си.

Поредният удар за културите дойде от ПРОДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ВАЛЕЖИ И СТУДЕНОТО ВРЕМЕ през май. А оттам и безкрайните коментари за лоши прогнози за бъдещата реколта.

Много е трудно да се даде една обобщаваща оценка за състоянието на посевите. В отделните райони положението е различно, дори в съседни полета има коренна разлика. Освен това у нас няма институция, която да изнася подробни данни за развитието на културите. Всички коментари са НА БАЗА ОТДЕЛЕН ПОСЕВ В ДАДЕНО СТОПАНСТВО т.е. тези резултати не са обобщаващи за страната и не дават точна представа за истинското положение. А картината наистина е доста шарена.

Да, проблеми има. И повечето са в резултат на природни фактори, срещу които често обобщаваме, не може да се борим. В голямата си част е вярно. Има обаче агротехнически дейности, които МОГАТ ДА ОГРАНИЧАТ НЕГАТИВНОТО ДЕЙСТВИЕ от неблагоприятните природни фактори. Сред тях е отводняване на площите, което както след обилното снеготопене, така и сега след продължителните дъждове, се вижда, че е крайно необходимо на места. Нееднократно сме писали за проблема с отводняване на площите. Фермерите обаче като че ли не обръщат внимание на този сериозен проблем. А той в голяма степен би решил проблеми като тези в момента.

В края на миналата седмица натрупах впечатления за голяма част от есенните посеви край основните пътни магистрали "Хемус" и "Марица". Полетата, които имаха проблеми с преовлажняването, дори растенията във вода на фона на общата картина не са особено голям процент. Забелязах също, че повечето от тези наводнени участъци са по краищата и като цяло не са на голяма площ. Все пак проблем има и затова сега е моментът, фермерите, които имат такива участъци, да вземат мерки. У нас има институт, както и научни работници, които се занимават точно с такива проблеми. Така че ВСЕКИ ПРОИЗВОДИТЕЛ МОЖЕ ДА СЕ ПОСЪВЕТВА СЪС СПЕЦИАЛИСТ който да даде конкретни предложения за даден район на определен участък какви мерки да се предприемат. Това, разбира се означава да се положат усилия и да се похарчат средства. Но това означава и да се избегнат в бъдеще подобни проблеми, които в една или друга степен нанасят щети на производството. Така че вложените пари в едни мелиоративни дейности не са похарчени напразно, а инвестиция, която гарантира получаването на по-добри резултати. И която най-вече говори ЗА ЕДНО СЪВРЕМЕННО И ПРАВЕНО С РАЗУМ ЗЕМЕДЕЛИЕ

Защото истината е, че земеделието ни съвсем не може да се нарече много съвременно. Да, имаме модерна и нова техника, използваме нови сортове и хибриди, внасяме най-модерните торове и рз-продукти, но понякога това не е достатъчно.

Земеделието е изключително трудна дейност за разлика от всеобщо битуващото мнение за изкарвани от него лесни пари. При него всекидневно, понякога в рамките на няколко часа, трябва да се вземат важни решения и да се предприемат мерки, за да се реши конкретен проблем. Ето защо отглеждането на културите изисква много знания и прилагането им.

Част от негативите, предизвикани от неблагоприятните климатични условия, могат да се преодолеят и чрез други мерки като внасяне на подходящи торове, които да засилят растенията и да им помогнат да преодолеят стреса. Затова и на полетата, които бяха подхранени, растенията се развиват видимо по-добре. На някои места коригиращо торене ще се наложи да се направи и сега, коментират специалисти.

Най-наложителната дейност в този момент обаче е да се вземат мерки срещу икономически важните вредители. Продължителното влажно време провокира развитието на опасни болести и намножаване на неприятели. Затова фермерите трябва да са нащрек и при необходимост да вземат мерки. На повечето места фунгицидите или инсектицидите трябва да се комбинират с листни торове.

А ето и обобщената информация на есенниците в различните райони на страната, за която благодарим на отзовалите се фермери, както и на екипа на фирма "Екофол", които също ни предоставиха данни.

Северозападна България - Видин, Лом, Монтана и Враца.

Към момента пшеницата е в добро състояние. Има предпоставка за заразяване с фузариум. На някои места има септориоза, но засега е само по долните етажи. След дъждовете и при повишаване на температурата може да се качи и по-нагоре. Няма брашнеста мана, може би защото посевите тази година са по-редки.

Регион Плевен, Бяла Слатина, Кнежа.

На много места има септория и трябва да се третира с фунгицид. Много добро действие има едновременното третиране на фунгицид с лактофол - подобрено прилепване и действие, подаване на "готова храна" в момент, в който тя е изчерпана. Наблюдават се поражения по флаговия лист от болести - брашнеста мана и ръжди.

Регион Плевен, Ловеч, гр. Левски.

Доста шарена картина. Много малко от земеделците са успели да внесат втори фунгицид. От болестите се срещат септориоза и брашнеста мана. Някои сортове са много прегорели.

Регион Павликени, Велико Търново, Бяла, Свищов.

Като цяло няма увреждания от дъждовете. Болести има и са повече при по-слабата пшеница. Там, където след дъждовете ще третират с фунгицид, непременно да се добави и листен тор.

Регион Попово, Търговище, Шумен.

Пшеницата е все още зелена. Намира се във фаза край на цъфтеж-начало на млечна зрялост. Няма масово поражение от болести. Възможно е след спирането на валежите и при затопляне да се появи фузариум. На малка част от блоковете, и то предимно по краищата има нападение от пиявица и житна дървеница.

Регион - Разград, Русе, Дулово, Исперих.

Масово пшеницата е във фаза край на цъфтеж-към млечна зрялост. Общото състояние на посевите е добро. Няма поражения на флаговия лист. Като цяло трябва да се внимава за развитието на септориоза и фузариум - особено там, където не е третирано с фингицид.

Североизточна България - Добрич, гр. Генерал Тошево, Варна, Каварна, Шабла.

За развитието на пшеницата в региона Добрич - Генерал Тошево може да се каже, че е добро. Няма болести, растенията са зелени, рядко има нападение от житна дървеница.

Специфично за региона Каварна-Шабла е бързото прегаряне на растенията. Има нападение от ръжда. По-неустойчивите посеви, където растенията бяха със слаба коренова система (плитка и с въздушни корени и посевите се развиваха в стресови условия), нападението от ръждата по-сериозно.

За региона от Добрич към Варна се наблюдава септориоза, слабо нападение от пиявица и повече от житна дървеница. В посоката от Добрич към Силистра може да се каже, че пшениците като цяло са малко по-добре.

Регион Пловдив, Стара Загора, Нова Загора, Сливен, Бургас.

Като цяло пшениците са в добро състояние - зелени, само най-долният лист е жълт. Няма икономическа плътност на болестите и вредителите.

Регион Хасково, Харманли, Димитровград.

Пшеницата е в добро състояние - на малък процент от площите има житна пиявица. Проблем са падналите дъждове и невъзможността за третиране дори със самоходни пръскачки.

Регион Ямбол, Елхово.

Пшеницата е във фаза млечна към восъчна зрялост. Като цяло състоянието е добро. От болестите се срещат септория и ленточна болест, но третиранията са затруднени от падналите в последните дни валежи.