Усещаме, че пролетта и хубавото време наближават. Повечето градинари са готови за физически дейности и само чакат удобен момент за забавления в градината. Всеки от тях, сигурни сме, търси начин да спести време и труд, но в същото време да е доволен от резултатите, които постига.
Ето защо, днес ще насочим вниманието ви към едни от най-разкошните и обичани, най-дълго цъфтящи и лесни за обгрижване цветя. А също и към такива, които по-рядко се срещат в българските градини, но заслужават място в тях. Хем ще спестите време в цветната леха, хем ще получите максимален уау ефект.
Ще се радваме, ако вече имате наблюдения, да споделите някоя снимка с нас.
Нека започнем от едногодишните видове!
1. Петунията е харесвана и недолюбвана. Много градинари смятат, че се отглежда трудно и умира лесно. В интерес на истината обаче, няма друго цвете, което да цъфти с толкова големи и разнообразни по багра цветове през цялото лято. Ако можете, опровергайте ни. Считаме, че е редно да споделим тайната на специалистите за обгрижване на петуния и калибрахое с читателите ни. Хранете честичко и при необходимост пресаждайте, независимо че растенията цъфтят.
2. Цинията се смята за бабино цвете, но напоследък се появиха много нови сортове и вариатети. От нисички до високи, от ярки до пастелни. Всички цинии са първенци по продължителен цъфтеж. Разсадът се прави лесно при домашни условия, поникването е бързо, но трябва да се поддържа сравнително висока температура.
3. За сенчести местенца се спрете на импатиенси или още наричани циганчета. Има богат избор от цветове и няколко вида. Доста впечатляващи с едрите си цветове са „Нова Гвинея“. Тях може да ги позиционирате и на по-слънчево място. Внимавайте с водата. Ако прекалите, ще започне гниене, а ако засушавате системно, не очаквайте цъфтеж.
4. Бегония семперфлора е следващото ни предложение. В интерес на истината, ако приберете тези цветя през зимата, те ще оцелеят, но на следващата година няма да се държат толкова добре. През последните години се появиха сортове с разкошни кичести цветове подобни на розички. Дали сте фен на бегония с прости или с кичести цветове, няма значение, те ще оправдаят очакванията на всеки градинар.
5. Лобелиите също се нареждат сред най-дълго и обилно цъфтящите едногодишни цветя. Освен това, те са едни от малкото със сини цветове. Не бива да подценявате акарите, ако сте избрали да украсите двора и балкона си с лобелии. От патогените трябва да следите за маните и да внимавате с мокренето на листата..
За да сме въможно най-изчерпателни, изброяваме още тагетесите (няма как без тях), пламъчето, целозиите, разкошните африкански маргарити, летния гербер, калдъръмчето, амарантусите, алисумите и торенията. Естествено не сме изброили всички, но се надяваме да сме ви вдъхновили.
Многогодишните
Преминаваме към многогодишните цветя. И ако приемем, че едногодишните са програмирани от природата да цъфтят непрестанно през топлата част от годината, то те, дълголетните, имат други приоритети. Особено в млада възраст тези цветя предпочитат да се приспособят, да нараснат достатъчно, да натрупат запаси и едва след това да преминат към енергоемкия процес на цъфтежа. Ето защо с тях трябва да сте по-търпеливи.
В по-топлите страни без изразена сезонност повечето видове наистина цъфтят дълго. У нас обаче, независимо от факта, че напоследък не сме свидетели на традиционните 4 сезона, цветята, а и като цяло растенията имат добре изразен цикъл на активен растеж, следван от период на покой.
Саксийните видове са ясни. Тях можем да приберем на стълбището или в мазето, да презимуват на закрито и отново да изнесем напролет. Едни от най-дълго цъфтящите и добре познати такива видове са сакъзите, мушкатата, фуксиите. Но пък има и по-нетрадиционни и именно на тях ще отделим няколко реда.
1. Лантаната е изключително интересно растение с преливащи цветоноси според възрастта на цветчетата. Казват ѝ още пеперудено цвете, защото привлича именно тези красиви насекоми. Лантаната обожава слънчевите лъчи и обилните поливки. В летните жеги може да се наложи да я полеете и сутринта, и вечерта. Бъдете бдителни за появата на белокрилка и отстранявайте своевременно прецъфтелите цветоноси. По принцип те се самопочистват, но при опрашване се оформят плодчета подобни на боровинки, а те са отровни.
2. Още едно интересно растение, при това с невероятно нежни сини цветове е плумбагото. Обича слънце, редовни поливки, а ние препоръчваме редовно почистване на прецъфтелите цветове. Този път обаче причината е друга. Чашелистчетата притежават приспособление за защита – кукички, които се лепят дори за кожата ни. По тях се закачат опадалите цветчета, както и други дребни предмети носени от вятъра. Ако не се почистят, картинката се загрозява, а нали целта е да ни е красиво. Упражнението по почистване на растението е лесно и бързо с помощта на ножица.
3. С цветове в златножълто кореопсисът е идеалният кандидат за градинска украса. Обикновено започва да цъфти в края на пролетта и началото на лятото и не спира докато не настъпят сериозно студени дни през есента. Мястото на това цвете е на слънце. Останалите грижи не са нито времеемки, нито трудоемки. Достатъчно е да се постараете в началото, докато се приспособи и заякне. Сходна с кореопсис е и гайлардията. Тя също се раздава максимално, ако я настаните в градината разумно. Двете растения нарастват с годините, но е добре през 3-5 да се подмладяват.
4. Студоустойчив хибискус е следващото ни предложение. Всъщност, сред хибискусите има няколко представителя, които могат да презимуват у нас. Най-разпространена е дървовидната ружа, която украсява парковете. А сега помислете за такъв хибискус, чийто цветове са с размерите на чиния за торта. Да, хибискус луна може да се похвали с такива. Още едно разкошно растение е розата на Шарон – хибискус с впечатляващи и безбройни цветове. Единствения минус, за който можем да се сетим е, че цветовете са нетрайни и опадат бързо.
5. Няма как да не споменем карамфилите. И колкото и някои хора да не ги харесват по една или друга причина, те си остават едни от най-устойчивите и безгрижни градински обитатели. От модерните ниски сортове, до старите, но изключително ароматни видове все някой ще ви плени. Карамфилите са едни от малкото цветя, които могат да цъфтят през цялата топла част от годината, та дори и когато ги затрупа сняг. Хубава тяхна черта е, че рядко страдат от болести и неприятели. Добре е през няколко години да се подмладяват, защото иначе изтеглят растежа и цъфтежа в страни, а центъра се оголва.
6. Хайде да споменем и една лиана. Дипладенията е средиземноморско цвете, което впечатлява градинарите с изобилен цъфтеж и едри цветове през цялото лято. За съжаление не може да остане в градината през зимата, а трябва да се прибере. Въпреки този недостатък, тя си остава красавица и желано цвете от мнозина естети със слънчеви балкони и градини. Препоръката ни е да поливате и подхранвате редовно дипладенията, а когато застудее да я приберете на топло и много светло място.
Коментари