Подборът на рибите, обитаващи домашният аквариум, е важен, защото някои видове имат неразбирателства помежду си и са склонни да враждуват при съвместно жителство. Затова колкото по-малко разновидности има, толкова по-добре, а при наличието на повече видове трябва да се спазват изискванията за съответния обем, в който не би имало опасност от спречквания помежду им. Всеки вид има специфичен темперамент, затова разнообразието в един и същ съд не се отразява добре на хармонията в средата на живеене. Дори с достатъчно пространство, не е необичайна практика да се случват сбивания между различните риби в аквариума, дали в борба за територия, за партньор в размножаването, или поради друг повод – причините са безброй.
Гонитбата, нападенията и дори убийствата в аквариума може да откажат начинаещите акваристи от хобито и съответно отглеждането на водните любимци. Добрата новина е, че рибите не са сложни същества като хората и нямат задни мисли, емоционални изблици или злопаметни черти в характерите – те реагират на околната среда и проявяват съответното държание, затова проблемът лесно може да бъде определен и намерен, особено ако агресията в аквариума е между еднакви индивиди. Ще разгледаме 6 от най-честите проблеми в околната аквариумна среда, която повлиява на взаимоотношенията на плуващите любимци и начини за разрешаването им.
1. Несъвместими видове
Както вече се подразбра, някои видове рибки не трябва да съжителстват в една и съща среда. Преди да се сдобиете с аквариумни любимци, проучете кои от тях се разбират и между кои царят обтегнати отношения. Разберете повече за вида вода и пространство, от които се нуждаят, дали са териториални, дали биха се опитали да ядат другите обитатели или просто са твърде агресивни, за да се отглеждат в общност. Не базирайте решенията си само на получената от продавача информация, защото има вероятност да не е достоверна и направете собствено проучване преди покупката. Изберете най-доброто за аквариума си, разчитайки на проверена информация за тенденциите в характера на различните риби, голяма част от която е достъпна онлайн.
2. Ограничено пространство
Изборът на твърде малък съд може да причини стрес на вашите риби, а той води до несъответстващи с обичайното им поведение прояви. Пристъпите на агресия може да се дължат на евентуална липса на ресурси или дискомфорт в обкръжението на много съквартиранти нагъсто през цялото време. Важно е плуващите любимци да имат лично пространство и свобода на движението т.е. съобразена с това гъстота в аквариума. В началото акваристите имат желание за сдобиване с нови и различни декоративни рибки, рискувайки във вълнението си да препълнят аквариума – това е импулс, който трябва да бъде управляван разумно, в името на здравето на рибките и по-лесно и бързо отделяне на пълноценно внимание към всяка една от тях. Решението отново е предварително проучване, този път на изискванията на всяка една рибка към пространството на живот, за да изчислите цялостно обема, количеството вода, броя любимци и как всеки от тях ще се впише в съда, с който разполагате.
3. Прояви на териториалност
Териториалните риби може да не толерират други себеподобни с еднакъв вид, пол или изобщо други риби. За някои, например бетите, нуждата от териториална битка е традиционно поведение преди чифтосване. Териториалните аква любимци могат да обособят малко собствено място за установяване в аквариума и да прогонват всяка риба, която се насочи към тях, или да възприемат целия съд за свой и постоянно да водят битки с останалите. Очевидно териториалните риби са агресивни и представляват опасност за останалите. Стресът и трудностите за самата агресивна рибка са по-трудно забележими, но той е главната причина за преждевременна смърт при рибите. Състоянието, в което едно животно е постоянно нащрек и се опитва да защити района си от натрапници, взема жертви. Избягвайте териториални риби или ако вече имате, може да изберете няколко опции за решение на проблема. Една от тях е да прекъснете линиите на видимост в аквариума, добавяйки растения и декорации, така че агресивните индивиди да не могат да виждат останалите толкова често, колкото в открито пространство. Може да пробвате да пренареждате предметите в аквариума, така че териториалната риба да бъде временно дезориентирана.
4. Неподходящи условия на водата
Ако условията на водата се влошат, рибите се стресират и започват да се държат хаотично. Важно е да сте в крак с промените на водата и графика за поддръжка. Освен красиви риби, растения и декорации, аквариумът е също дом на бактериални колонии, които помагат да разграждане на отпадъците и поддържа безопасни водни условия за рибите. Когато обаче има твърде много риби в аквариума, тези бактерии не могат да смогнат и да се справят с повишаването на нивата на вредните химикали, които рибите долавят. Правилната поддръжка и количество любимци са ключови в избягването на този проблем. Редовно тествайте водата, за да знаете какво се случва със състоянието на съда - комплекти за тестване на вода могат да бъдат намерени на пазара.
5. Хранене
Проблемите с храненето могат да бъдат от страна както на любимеца, така и на собственика. Понякога рибите могат да проявяват хищнически инстинкти и да се опитват да ядат по-малките от тях, затова внимавайте при смесването на различни по размер риби. Сладководната риба ангел например се определя като полуагресивна, но е хищник от засада, който ловува и яде малките рибки. Риби, които наедряват повече, трябва да живеят в отделен аквариум за безопасността на останалите, не толкова големи обитатели. Проблемите с храненето пък се проявяват в процеса. Когато пускате храна в аквариума трябва да я разпръснете, за да не се натрупват в една и съща зона. Трябва да се уверите, че всички риби са нахранени, защото някои са по-плашливи, други веднага се гмуркат да уловят захранката. По-бавните риби може би са тормозени от по-активните в състезанието за прехрана. Това може да бъде предотвратено, като захраните дънни хранилки с потъващи пелети, допълните диетите с водорасли или храните на малки партиди за кратък период от време. Някои риби, например хипостомусът, се нуждаят от специално внимание, за да не се нахвърлят по време на хранене – в случая естествено дърво, което да стържат.
6. Болест
Влошеното здравословно състояние може да превърне рибата в плячка на здравите. Останалата част от стадото при пасажните риби често хапе или прогонва болнавите. Това е естествен механизъм за предотвратяване на разпространението на болестта. Много рибовъди поставят заболялелите риби под карантина в отделен съд, преди да ги върнат излекувани в основния, което е начин да предпази аквариума от заболяването. При разпространение на здравословен проблем в аквариума трябва да бъде третиран целият.
Коментари