Люлякът символизира младост, обновление, пролетно възраждане. Поднасянето на бял люляк означава желание за среща, а лилавият е признание в любов.
Родина на този великолепен храст е слънчева Персия, откъдето преди 400 години търговци го пренесли във Виена, а оттам бързо се разпространил из цяла Европа.

Непретенциозен и издръжлив храст

Устоява както на големите студове, така и на лятната суша, съпротивлява се на болестите и вредителите. Всеки, който иска, може да си направи люлякова градина, цъфтяща от началото на май до края на юли, ако засади фиданки от различни сортове.
Най-рано - в първите дни на май, се появяват големите ароматни съцветия на сортовете с цвят на хиацинт и радват очите до 20 дни. После идва времето на обикновения люляк, а 5-12 дни след него започва да цъфти унгарският - неговият цъфтеж продължава 20-25 дни.

Размножаване

Става чрез фиданки, странични стъбла или филизи с корени. Сортовете "Кондорсе" и "Бюфон" дават много разклонения - младите стъбла лесно се вкореняват близо до майчиното растение.

В ранна пролет, преди да са се разпукнали пъпките, трябва да посадите няколко едногодишни фиданки хоризонтално в браздата на дълбочина 1 см, да ги закрепите, да ги засипете с плодородна влажна почва и през цялото лято редовно да ги поливате.

В края на август захваналите се фиданки с добре развита коренна част пресадете на ново място на дълбочина 5 см от нивото на израстването на коренчета. Слабо вкоренените фиданки или се намаляват при пресаждането, или се оставят на същото място до следващата година.

За размножаване на люляк от зелени филизи най-добре е да използвате от сортове "Бюфон", "Сензация", "Хортензия", като нарежете ластуните по време на интензивния растеж, когато връхчетата им, обвити около пръста, са жилави и не се чупят.