Замисляли ли сте се защо украсяваме точно иглолистно дръвче за коледните празници или пък изобщо защо се е появила такава традиция? Спомняте ли си за Дядо Мраз и неговите по-модерни производни? А кога се празнуваше Нова година по стар стил?
Много преди да се появи християнството, вечно зелени дървета и храсти са имали специално значение за хората през зимата. Смятало се, че клонките със зелени бодлички ще предпазят дома от вещици, призраци, зли духове, болести и зли очи. Малко или много в различните райони по света в най-късия ден, денят на зимното слънцестоене, зелените клонки напомняли на хората, че пролетта ще дойде, а заедно с нея ще се раззелени и всичко останало в природата. Римляните почитали този ден като празник, защото знаели, че скоро след него ще започне активна вегетация, а растенията ще дадат плод. Друидите и викингите също имали свои ритуали и легенди, свързани с най-късия ден от годината.
Германия е страната, която се сочи за основоположник на традицията за украсяване на коледно дръвче още през 16-ти век. В Америка украсеното дърво се наложило много по-късно, дори било заклеймявано, а заедно с него и коледните песни. Англичаните също закъснели с тази традиция. Твърди се, че кралица Виктория и принц Албърт въвели модата. И нищо чудно, все пак той е германец.
В Европа започнали да се украсяват малки дървета, докато американците гонели висините с дърво до тавана.
И тук идва най-сладкото – украсяването.
Първоначално орнаментите се изработвали ръчно, използвали се ябълки, ядки, марципан, пуканки и, колкото и опасно да звучи, свещи. По-късно се появили лампичките, както и декорациите от гланцова цветна хартия, стъклените играчки, звездата на върха и т.н.
Ако тази година сте избрали
да украсите живо иглолистно дърво,
засадено в саксия, апелираме да не го държите в много топло помещение. Постарайте е да му осигурите и достатъчно светлина. Грижете се за него все едно е цвете в саксия. Поливайте го! И не пропускайте да проветрявате честичко.
След празниците свалете играчките и лампичките, но не изнасяйте растението директно на студа навън, особено ако температурите са минусови. Ето и един практичен съвет. Консултирайте се със специалист от лицензиран градински център например как да отглеждате дръвчето в саксия. Не е трудно, нужни са само малко торове и внимание. А за следващата година ще спестите доста пари.
Повечето хора смятат, че иглолистните растения се срещат само в по-студените райони на света. Има обаче една красавица, която опровергава това твърдение.
Араукарията произхожда от Чили,
а у нас може да се отглежда само като стайно растение в саксия.
Ако тази година сте украсили именно такова дръвче, то честито! Вие сте късметлии! Араукарията рядко се предлага в търговската мрежа и се смята за ценно растение. Обича светли места с умерена до ниска температура. Не харесва отоплителните уреди. А именно зимният период е моментът, в който най-много трябва да внимавате с поливането.
Стайната ела ще се радва да бъде навън през топлата част от годината. Пресажда се внимателно, когато е необходимо, до мястото, на което е била в дълбочина. Корените не понасят преовлажняване. Ако се стигне до такова, очаквайте пожълтяване и опадане на иглици. Сухият и топъл въздух също може да провокира подобен симптом.
Коментари