Важно е да се извършва мониторинг на неприятеля, за да се предприемат незабавни мерки за контролирането му

Кафявата мраморна дървеница, както и зелената миризливка (за която писахме в бр.46) са сред инвазивните неприятели, които много бързо се разпространиха в страната ни и вече представляват заплаха за редица културни видове.
Неприятелят е сред икономически важните вредители в Америка, а с масовото си навлизане в Европа, съответно и в България, се предполага, че ще стане такъв и за стария континент.

Разпространение

Кафявата мраморна дървеница произхожда от Източна Азия, като се среща в много от страните в района. Оттам е внесена в Северна Америка, където е установена в различни щати и по различни култури. В Европа неприятелят е описан през 2004 г. в Лихтенщайн, а по-късно и в Швейцария. Интересното за този вид дървеница е, че е забелязана не само по културните растения, но и в градски условия. Много бързо неприятелят се пренася в различни части на Европа, включително и на Балканите. Това става благодарение на добрата летателна способност на дървеницата, както и на наличието на благоприятни местообитания и климатични условия. В България дървеницата е установена през 2016 г. и то на няколко места едновременно.

Развитие на неприятеля

Кафявата мраморна дървеница е полифаг, като в районите на естествено разпространение развива 5-6 поколения годишно. В Америка развива едно поколение, в Швейцария – също. Зимува като възрастно насекомо на открито, но и в жилищни и стопански сгради.

През пролетта, обикновено април – май, възрастните дървеници напускат местата на зимуване и започват да търсят храна. Женските индивиди имат нужда от допълнителна храна, за да узреят полово. В този период дървеници могат да се установят по прасковени дървета и други гостоприемници.

В края на пролетта – началото на лятото женските снасят яйца, най-често на купчинки от 20-30, които са разположени от долната страна на листата. Ларвите от първа възраст не се хранят и остават около мястото на снасянето.

Ларвите от втора и трета възраст живея

заедно и се хранят, като смучат сок

от различни растителни части

Ларвите от четвърта и пета възраст се разделят.

Наблюденията показват, че в зависимост от температурните условия периодът от яйце до възрастно протича различно. Например при температура около 30 градуса – развитието на дървеницата е за около един месец.

В края на октомври възрастните спират да се хранят и търсят място за зимуване. Много често това става и в домовете, където причиняват неудобство на живущите заради миризливия секрет, който отделят, бучене при летене и т.н.

Гостоприемници и повреди

Кафявата мраморна дървеница има повече от 100 вида растения, които са установени като нейни гостоприемници. Това са предимно плодни дървета, но също така горски и декоративни видове, както и полски култури. Това разнообразие благоприятства бързото намножаване на популациите и разпространението им повсеместно.

Повредите се причиняват от възрастните и

нимфите, които при храненето си смучат сок

от листата и плодовете на растенията

В мястото на хранене се образуват малки зони, които стават некротичи. Видът на повредата е различна според културата и фазата на развитие на неприятеля.

Дървениците нанасят не само пряка вреда, но и косвена. Вследствие на смученето на сок се образуват рани, които са вход за навлизане на бактериални и гъбни инфекции.

Наблюденията на ентомолозите показват, че предпочитани културни видове за кафявата мраморна дървеница са овощни дървета и храсти, като кайсия, праскова, череша, слива, ябълка, круша, черница, малина и грозде. Неприятелят вреди и по зеленчукови култури – домати, пипер, патладжан, а също и по полски – царевица, слънчоглед, сорго, пшеница, памук, хмел, соя, фасул, грах.

  • Възрастните насекоми най-често се хранят с плодовете, а нимфите смучат сок от листата, стъблата и плодовете.
  • Икономически най-важна е повредата по семковите и костилковите овощни видове, както и по бобовите – фасул и соя.

Вредната дейност на дървеницата се отчита в няколко аспекта:

  • Повредите, които са вследствие на смученето на сок от растителните части, водят до намаляване на количеството и качеството на продукцията.

Анализи показват, че дори сравнително малки популации водят до значителни загуби на реколтата – до 25%. А при сериозни нападения – може да се стигне до загуби на плодовата и зеленчуковата продукция до 90%.

  • Косвената вреда може да причини развитие на опасни болести по растенията.
  • Пряка вреда за хората, тъй като навлиза в домовете им и причинява неудобства.
  • При нападение на неприятеля се налагат повече растителнозащитни третирания, които са допълнителни разходи за земеделските производители.
  • Неприятелят много лесно и бързо се прехвърля от една култура на друга, което увеличава вредната дейност на вида.
  • Повредите от смученето на сок водят до спиране на растежа, вкореняване на тъканите и деформации на засегнатите участъци. Листата се накъдрят, по тях се появяват дребни светли петна, които постепенно се сливат и участъците пожълтяват. Силно повредените върхове спират растежа си и изсъхват. Засегнатите цветни пъпки окапват, а цветовете абортират.

Повредените плодни кутийки остават по-дребни, не образуват достатъчно изранени семена, а при силно нападение изсъхват и окапват. Например при овощните и ягодоплодни видове плодовете са с петна и деформации, които влошават качествата им.

Контрол

Според ентомолозите, като се знае, че кафявата мраморна дървеница се установява предимно по периферията на насажденията и посевите, контролът трябва да е насочен именно там. Като цяло в световен мащаб борбата срещу неприятеля се извършва посредством инсектициди с широк спектър на действие. Много от тях обаче убиват не само вредителите, но и полезните насекоми. В съвременните тенденции за интегриран подход в растителната защита се търсят алтернативни методи за справяне с вредителя.

Изпитват се различни биоагенти, които да се използват за биологичен контрол на дървеницата. Много добри резултати дават използването на яйчни паразитоиди. Разбира се, извършват се множество опити с различни биоагенти при различни културни растения.

Мониторинг

Наблюдението и установяването на неприятеля е важно условие за провеждане на ефективно интегрирано управление на вредителите. Прилагането на мониторинг позволява дървениците да се открият рано, както и останали вредители, разбира се, и да се предприемат необходимите мерки.

Могат да се използват различни методи за наблюдение на популациите на кафявата мраморна дървеница – пирамидални капани, феромонови пирамидални капани, визуални наблюдения, косене с ентомологичен сак.

Капан с жълта пирамида се използва за улавяне със или без феромон, тъй като е привлекателен за различни неприятели. Опити обаче показват, че в капани черна пирамида се улавят по-голям брой нимфи и възрастни дървеници, отколкото при другите цветни капани – зелен, жълт, бял.

Черните светлинни капани могат да се използват за откриване и наблюдение на неприятеля през цялата вегетация. Те обаче не са специфични за вида и улавят и много други насекоми. За да се постигне по-добър ефект за улавяне на вредителя, трябва да се настроят интензитета на светлината и дължината на вълната. Например пирамидалните капани, които са с компактни флуоресцентни сини светлини, улавят дървениците през целия им вегетационен период. Те привличат по-малко други насекоми в сравнение с пирамидалните капани, които са с флуоресцентни черни или бели светлини.

Кафявата мраморна дървеница може да се срещне по над 100 растителна вида
Кафявата мраморна дървеница може да се срещне по над 100 растителна вида
Кафявата мраморна дървеница е опасна за всички овощни видове
Кафявата мраморна дървеница е опасна за всички овощни видове
Неприятелят причинява и пряка, и косвена вреда
Неприятелят причинява и пряка, и косвена вреда
За да е ефикасна борбата с вредителя, важно е да се извършва мониторинг
За да е ефикасна борбата с вредителя, важно е да се извършва мониторинг