Изкопайте дупка с приблизителни размери 2 м в диаметър и 1 м дълбочина. Оградете с камъни против вятър. Предимство е, когато почвата е глинеста за задържане на течността за гасене. Ако почвата е песъчлива или с много камъни, може да измажете с глина и след първото запалване ще стане водоустойчива.

Правилото е дупката да е в конусовидна форма.

Подредете сухия материал за горене във формата на кула или пирамида и запалете отгоре надолу, за да се получи вортекс (завихряне във формата на фуния) на засмукване на кислорода. По този начин ще се наподоби процесът на безкислородно горене (пиролиза) в нашата пещ. Кислородът се засмуква от най-долните слоеве, а в най-горните се поддържа горенето. Когато материалът изгори до 1/3 от върха на пирамидата, може да разбутате структурата и материалът да се слегне.

Продължете да слагате още нови слоеве материал, докато изчерпите желаното количество биомаса.
Следете огъня внимателно, като слагате допълнителен материал отгоре. Внимавайте да не се получи просто пепел. Пепелта също може да се използва като добавка в градината, но тя няма същата пореста структура, с която се отличава биовъгленът.

Височината и силата на пламъка варират според биомасата, и също важно условие е

да се стремим към огън без дим

Температура на горене в пещта: 600-750˚C.
Слагайте още материал, когато видите, че дърветата побеляват, точно преди да станат на пепел. Не искаме пепел, а въглен с пореста структура и специфични характеристики.

Изгасете с вода (може би след около 2 часа горене), докато не виждате тлеене или пушек. Освен с вода, може да загасите и чрез заравяне с пръст за около 24 часа.

Изчакайте въглените да изстинат, извадете ги с лопата и разстелете на равна повърхност. С лопата и яки ръце натрошете въглените възможно на най-ситно.
След около 24 часа въгленът може да се счита за готов/изсъхнал и да се смеси с компост или ферментационна смес за активиране с хранителни вещества. По този начин се получава висококачествена почвена добавка, която може да се използва за наторяване в градината или като заместител на торф за разсади или саксии.

По желание сместа с компост е в съотношение:

  •  1:9 въглен към свеж неготов компост;
  •  1:1 въглен към зрял компост (може да се използва и за разсади, в оранжерии вместо торф).

Изчакайте 2 седмици преди да използвате така получения биовъгленов компост/подобрител за почвата.
Източник: Климатека

Огънят трябва да е без пушек
Огънят трябва да е без пушек
Гасене с вода
Гасене с вода
Дробене
Дробене