Тази широколистна лоза е известна като девиче (или диво) грозде. По-рядко срещано е друго име - девствен бръшлян, намеквайки за способността на растението да се самоопрашва. Дивото грозде става широко разпространено в ландшафтния дизайн през 17-и век, оттогава то е ценено като спасител при декорирането на градини и сгради.

Девичето грозде (parthenocissus) е храстовидна широколистна лиана, която при естествени условия може да се простира до 15-25 м. Антените, често разширени под формата на вендузи, му помагат да се изкачва по вертикални повърхности. Листата с наситен изумруденозелен цвят имат длановидна сложна форма, съцветията са незабележими и не представляват декоративна стойност.

Експлозия от цветове

През есента с настъпването на студеното време, листата придобиват сочен червено-лилав и бордо цвят. В същото време узряват и плодовете - чепки от малки синьо-черни плодчета. Те са негодни за консумация от хората, но много птици обичат да се хранят с тях през зимата.
Дивото грозде в ландшафтния дизайн на градината си е спечелило славата на жизнеспособно растение

Устойчивост на отрицателни температури.

Дивото грозде толерира както зимните студове, така и връщащите се студове без проблеми, не се нуждаят от подслон дори в района на Санкт Петербург. Някои сортове за разплод (например Murorum) не са толкова издръжливи като оригиналния сорт.

Бърз растеж и сигурно закрепване

Площта, заета от лозата, се удвоява през сезона. Гъсто разклонените нишки осигуряват силно сцепление с повърхността; след две или три години растението е в състояние напълно да оплете съответния обект. Лианата не се нуждае от специална опора, може да образува ограда от верига, стена на беседка или къща.
Надеждна защита е от любопитни очи.

Декоративни качества

Пълзящото растение няма конкуренти, способни да създадат толкова бързо широка ажурна корона. Вирее добре както на сенчести, така и на добре осветени места.
През есента най-красивата червено-лилава палитра се появява на пряка слънчева светлина - на сянка листата не са толкова ярки.

Практическа употреба

Плътната корона предпазва стените и помещенията от прегряване, а материала на стените от пряка слънчева светлина. Растението изсушава почвата в близост до основата и може да служи и като маскировка за стопански постройки.

Непретенциозност

Растението не е взискателно към качеството на почвата, устойчиво е на обикновени болести и вредители. Не се нуждае от специални грижи и периодично подхранване (еднократно подхранване е необходимо само при засаждането).

Недостатъкът е способността на лозата да завзема околното пространство, измествайки съседните растения. Причината за появата на нови издънки често са плодовете, изядени от птици.

Активните издънки могат да нарушат целостта на покрива и да доведат до течове. Случва се и издънките да запълнят улука и в крайна сметка да запушат канализацията.

Когато декорирате сгради, е полезно да не забравяте, че стъблата и листата на дивото грозде имат достатъчно тегло, за да повредят неукрепена ограда или крехка сграда. Също така, за да се получи равномерно буйно покритие, е необходимо да се коригира посоката на растеж своевременно, като се отрязват излишните издънки.

Живописен дизайн

Благодарение на длановидните листа, лозата образува плътна и в същото време релефна повърхност. През цялото лято декоративното предимство на дивото грозде се крие в изящната форма на листата. Цветният ефект се появява през есента.

Все по-често можете да намерите партеноцисус на парцелите.

  • Лианата е бюджетен начин за украса на ограда. Засажда се от външната страна на оградата, ограждаща обекта, или създава декоративна ограда за заниране в градината. В този случай основното е да се погрижите за достатъчна здравина на конструкцията.
  • Класическата употреба на растението е за маскиране на стените на къща или всяка сграда на обекта. Единственото неудобство е растежът на лозата, който трябва да се държи под контрол. При недостатъчно внимание издънките могат да задушат любимите ви цветни лехи и да превърнат района в джунгла.
  • Най-простата опора, която ви позволява красиво да представите девичето грозде в градината, е перголата. Подпората може да бъде метална или дървена; дървените опори ще се нуждаят от защита от влага и гниене.

Къдравите издънки образуват живописен жив покрив върху дървената решетка (понякога се заменя с метална или винилова мрежа). Ще отнеме три до четири години, за да превърнете перголата в уютна и мистериозна беседка.

  • Арката, покрита с диво грозде, е невероятна гледка - поставя се като самостоятелен елемент на декора или се монтира над пътеката. За успешното изпълнение е важна здравината на конструкцията и за да изглежда арката живописна, ще са необходими формиращи подстригвания.

Лианата се отглежда предимно като декоративно растение за вертикално озеленяване. Но има и друга употреба в ландшафтния дизайн. Хоризонталното използване е по-рядко, но дава интересен ефект. Използва се и като почвопокривно растение, засадено в подножието на скалист склон.