Лесна за гърба ви и в синхрон с пейзажа

Идеята е споделена от Рене Беноа, която заедно с мъжа си създава ферма някъде в Дивия запад, до национален парк в Калифорния. Още преди окончателното настаняване е било важно да построят няколко огради. Започнали с конвенционалното забиване на колчета, но било мъчително, огъвали се, вместо да се забиват на твърдата глинеста почва и т.н. Разбира се, всяко неудобство е повод да направим нещо ново, по-добро, лесно и ефективно нещо – иновация.

И така решили да построят ограда, която не изисква дупки. Въпреки че е сравнително лесно да се изградят огради със стълбове, вкопани в земята, и те използват най-малко материал, понякога ситуацията изисква различен подход. За щастие има много начини за изграждане на ограда.

Веднъж построили класическата зигзагообразна бариера, позната от времето на каубоите. Тази ограда обаче не била подходяща за задържане на едър добитък и дивите бури непрекъснато пренареждали гредите.

Каменните огради са друго класическо заграждение без дупки, подходящо за райони с много скали и могат да бъдат направени без хоросан. Един от начините е камъни в кръгъл габион и докато се подреждат камъните да се остави място за поставяне на релсите.
Но най-доброто заграждение без стълбове за добитък, според техния опит, е триизмерната, Х-образна ограда. Въпреки че изисква повече материал от стандартната ограда, няма да е необходимо да копаете дупки и е достатъчно здрава при големи животни.

Как се прави?

Оградата се състои от Х-рамка от два дървени стълба, разположени приблизително на 3 метра, прикрепени с 4 до 7 кръгли греди, прикрепени перпендикулярно към стоящите Х-рамки.

Според сем. Беноа идеалните стълбове за рамката са около 1,5 м дълги и до 30 см в диаметър, като 20 см са най-често срещаните. Напречните греди варират от 3 до 6 метра дълги и 10-15 см в диаметър. По-тънките могат да се разцепят при заковаване и ще бъдат податливи на огъване или счупване под тежестта на тежък сняг.

Поставете диагоналните стълбове, така че да се пресичат от горната част. От горната вътрешна страна ще бъде поставена най-горната греда, а този „хикс“ ще се подпира от греди, които пък се подбират в долната страна на предходната рамка. За направата на тази скачена верига обезателно ще са нужни поне двама по-яки мъже.

От опит: този тип ограда работи най-добре на равен терен, тъй като и двата стълба обикновено са с еднаква дължина. Ако планирате да сложите оградата на наклон, стълбът откъм долната част ще трябва да е по-дълъг.

Прорези

Преди старта на конструирането, трябва да се изрежат прорези в стълбовете, така че всяка двойка да може да бъде здраво закована заедно. Обикновено стандарт е 60-градусов ъгъл. Ако строите във ветровит район, използвайте по-широк ъгъл, например 80 градуса, за допълнителна стабилност. Ширината на прореза трябва да съответства на диаметъра на стълба и прилягането трябва да е плътно, а дълбочината – 1/3 от диаметъра. Закрепете с пирони.

След като сглобите определен брой комплекти, можете да подготвите напречните греди. Известен е вариантът с много греди, заковани направо върху стълбовете. Но би било от голяма помощ, ако изрежете още един плитък прорез, където те влизат в контакт. Той ще предотврати въртенето или усукването на гредите и ще предпази тежестта на снега или катерещите се животни от издърпване на пироните.

Сега сте готови да сглобите оградата. Работейки с помощник (или двама), повдигнете стълбовете във вертикално положение и поставете греди. Всяка следваща горна греда трябва да припокрива крайчеца на предходната. Забивайте с пирони.

След като горните греди са монтирани, добавете 1 до 6 греди от страната, от която очаквате по-голям натиск от добитъка. Броят на стълбовете трябва да зависи от типа натиск, който очаквате. Използва се и греда или две за укрепване от другата страна. Ако използвате повече от четири греди от едната страна, подпрете дървения стълб, който ги държи, за да предпази тежестта от разпръскване на гредите с течение на времето.

 След като гредите са прикрепени към рамката, на равен терен можете да се набие арматурно желязо за подпора на горните греди, да речем на всяка десета.
Освен това в райони със силен вятър може да се завърже всеки десети стълб от рамките с тел, опънат от свръзката на рамката и заровен камък. Например да се добавят подпори между стълбовете от страната, противоположна на гредите. Позиционирайте тези опорни стълбове така, че да се пресичат от долната вътрешна част на един стълб до горната външна част на следващия стълб.

Порта, ъгли и други довършителни работи ще зависят от индивидуалния случай. Изграждането на всякакъв вид ограда не е лесна задача, но малко изобретателност и постоянство ще осигурят функционална и красива бариера, която ще върши работа за години напред.

Зигзагообразна ограда
Зигзагообразна ограда
Като за начало може да се стартира с габион - жизнеспособна опция за ъгъла на ограда без копаене
Като за начало може да се стартира с габион - жизнеспособна опция за ъгъла на ограда без копаене