Напоследък стопаните изполват народни средства

На повечето места в страната лозята се намират в много добро състояние и лозарите с право крият големи надежди за здрава, вкусна, качествена и добра реколта – както за десерт, така и за вино.

Повечето насаждения са опазени от болести и неприятели, но все пак има и такива, които са заразени и вече са поразени до известна степен, следователно трябва да бъдат лекувани. Останалите лози пък трябва да бъдат опазени.

Много стопани в последно време все повече се оплакват, че препаратите за растителна защита днес не са това, което бяха и не са толкова ефективни. Затова немалко от тях вече ползват и други средства за предпазване на растенията си. Напоследък се прибягва все по-често до пръскане с бордолезов разтвор, както и с други народни средства.

Една от рецептите, която се разпространява между стопаните сега е със сода. Содата служи като многофункционален инструмент, тъй като се бори с гъбични заболявания, унищожава вредители, отървава ви от плевелите, увеличава количеството захар в плодовете на слънчевото зрънце и деоксидира почвата, пишат ни те.

За защита срещу гъбни заболявания препоръчват следния разтвор със сода: 1 кофа вода (10 л); 1 супена лъжица сода; 1 супена лъжица растително масло (олио, зехтин, шарлан); 1 чаша течен препарат за съдове или разтворен домашен сапун.

Разтворът се налива в спрей бутилка или ръчна пръскачка и внимателно се опръсква лозата. Когато разтворът засъхне, той създава невидим алкален филм, върху който гъбичните спори няма да покълнат.

Болестта еска не прощава  Характерните симптоми на еска в лозе това лято

Характерните симптоми на еска в лозе това лято

За съжаление на много малко места се е появила и еска, която може да е хронична или млада. При нея се забелязва характерно ивичесто покафеняване на дървесината и смолоотделяне в проводящите съдове на стъблата и чепките.

Това често е съпроводено от видими симптоми по листната маса през лятото, които започват от основата на растенията. В зависимост от сорта, по листата се откриват жълтеникави (за белите сортове) или червеникави (за червените сортове) петна.

Симптомите по зърната могат да бъдат различни - зърната да имат намален тургур и да не узряват добре или да са покрити с кафеникаво-виолетови петна, след което се напукват и изсъхват. Тези симптоми са индикатори за откриване на болестта.

При формата акутна еска, която е най-опасна, лозата започва да загива внезапно, листната маса и гроздовете също внезапно изсъхват, започвайки от върха на леторастите.

Често това се случва по време на дълги периоди с горещо време или след гръмотевични бури.

При тази форма на болестта и дървесината в централната си зона е видоизменена, със светъл цвят и разрушена структура, заобиколена от по-тъмна и по-твърда дървесина.

В инфекциозния процес участват различни видове гъби, някои от които навлизат през рани, а други разрушават накротиралите тъкани. Заразените лози трябва да бъдат отстранявани и унищожавани.


----------

Не претоварвайте лозите си  Не претоварвайте лозите с много плод и листна маса

Не претоварвайте лозите с много плод и листна маса

Да не се пресилва много лозата – тези съвети дават по-опитните лозари на своите хоби колеги, за да не бъдат изтощавани растенията.

За целта служат зелените летни операции, сред които са филизене, прищипване, съкращаване, прореждане на листа и гроздове.

Полезен съвет за любителите е да извършват тези зелени резитби с превантивна цел, за да подобрят въздушната циркулация на лозите и да осигурят слънчевото им огряване.

Не забравяйте също, че не е добре летораслите на лозите да висят и листата да влизат в контакт със земята.

Маната я има – пръскайте навреме 

В немалко насаждения се наблюдава вече типичната картина на маносано лозе. Сега през лятото опасността от заразявания не е преминала. Следете всекидневно дали не се появяват подобни мазни петна по листата и знайте, че пръскането се налага. В такива случаи е по-добре да се прибегне до системни препарати за растителна защита, защото те имат лекуващо действие.

Но лозарите освен това съветват да гледате внимателно на опаковката на препарата какъв е срокът му на годност, защото твърдят, че в последно време по агроаптеките често се случва да им предлагат препарат с отдавна изтекъл срок на годност.

-----------

Диагноза – оидиум и поражения от градушка

На някои места в страната лозите не бяха пощадени от кратки, но много силни градобитни дъждове и естествено пострадаха.

След градушка е задължително да се направи пръскане, и то не по-късно от 24 часа.

Често обаче, нараняванията, които нанасят ледените топчета, бързо стават входна врата за заразяване – на снимката става дума за поражения от град и поява на оидим, срещу който трябва да се напръска, за да не се разпространи.


Поражения от градушка, но и поява на оидиум (брашнеста мана)
Поражения от градушка, но и поява на оидиум (брашнеста мана)
Характерните мазни петна на маната
Характерните мазни петна на маната
Характерните мазни петна на маната
Характерните мазни петна на маната