Акарите са една от най-големите напасти, с които може да се сблъска всеки градинар, независимо дали отглежда цветя – стайни или градински, зеленчуци, билки или плодни дръвчета и лози, дори и по-екзотични видове.
Борбата с тях е изключително затруднена най-вече заради мрежата, която освен дом, изпълнява ролята и на предпазен щит. Важно е да не се допуска прекомерното им намножаване, да се открият възможно най-скоро след заселването им в градината или дома и да се погрижим да ги унищожим преди да са повредили необратимо растенията ни.
Как да ги намерите?
Най-често срещаният акар е дребно паяче, което обикновено се крие по долната повърхност на листата, в пазвите им или около цветните пъпки и завръзи, обича предимно млади и зелени части. Трудно се вижда с просто око.
Поради факта, че има смучещ тип устен апарат, той се храни с растителни сокове, а заедно с това предизвиква обезцветяване на листата - първо на малки участъци, а по-късно повредата става по-голяма.
Най-сигурният симптом, че си имате нежелани домашни любимци като акарите е паяжината. В нея се снасят яйцата и се отглеждат малките паячета и колкото повече тя расте, толкова по-трудна става борбата. Колкото повече се намножи популацията, толкова по-зле за градинаря.
Гадинките не обичат да са мокри. Затова сухото и горещо лято е техният момент. Има обаче много начини да предотвратите нападението с прости трикчета или отвари с билки и подправки, които се намират във всеки дом. Важно е да сте упорити в борбата и безпощадни към неприятеля.
Механична борба
Механичното отстраняване на нападнатите части е кардинално решение, но невинаги работещо на 100%. Например, ако акарите са се настанили в някое от цветята на балкона и ги забележите навреме, просто откъснете стъбълцето, увито в паяжина, сложете го в пликче, за да не изпадне някой осмокрак, и наблюдавайте зорко дали нападението няма да се повтори от някой изостанал.
В по-опасни ситуации, когато цялото цвете е засегнато, процедирайте по същия начин – отрежете надземните части и се погрижете растението да се възстанови.
Според някои опитни градинари, към механичното отстраняване на акарите може да се подходи и по друг начин – чрез намокряне. В градината става най-лесно с маркуч, а в дома – в банята под душа. Споменахме, че гадинките не обичат да са мокри. В такива условия те са потиснати, размножават се слабо и, с повече търпение и настоятелност, изчезват.
Този метод обаче крие някои „подводни камъни“, като предпоставки за заболяване от гъбни болести или предизвикване на гнилостни процеси.
Помагат етерични масла и лимонов сок
В днешно време стана модерно да се отричаме от химията и да подхождаме алтернативно към растителната защита. Преоткриваме старите илачи или ги осъвършенстваме, пречупени през призмата на иновациите. Ето няколко съставки, с които ще се отървете от акарите с продукти, налични в долапа:
Етерични масла
Във всеки дом, може би, има от онези модерни джаджи, които освежават въздуха с вода и етерични масла. Няма лошо. Използвайте обаче маслата и в градината. Например, в този случай, етерично масло от розмарин + малко сапун се превръщат в отлично средство за борба с акарите. Точната рецепта е 3 супени лъжици масло, 1 чаена лъжичка сапун и литър вода. Разклаща се добре и се пръска навред.
Лимонов сок
Киселината от цитрусовите плодове върши чудеса (или точно обратното) с нежното телце на паячетата, стига да достигне до тях. Пропорциите са 2:3 пресен лимонов сок и вода. Течността се налива в бутилка с пулверизатор и се изпръсква върху нападнатите растения и тези около тях. Пазете очите си, иначе миксът е безопасен за хора и животни, а и мирише освежаващо.
Лют спрей
Лютите чушки са полезни за нас, защото съдържат голямо количество витамин С, но могат да се използват и за защита на растенията от насекоми. Никой не обича устата му да пари. А докосвали ли сте око или лигавица с люти пръсти? Болезнено е! Най-простата рецепта за лют спрей срещу инсекти е лъжица смлян пипер, няколко капки сапун за прилепител и четвърт литър вода. Разклаща се, пренощува, прецежда се и адската смес е готова за употреба. Този извлек мори и други насекоми, не само акарите.
Микс от люто
Впечатляващо е действието не на една люта съставка, а на цели 3 – скилидка-две чесън, малка глава лук, чаена лъжичка червен пипер и за разкош и по-приятен аромат течен сапун. Съставките се наситняват или блендират, добавя се половин литър вода, престоява няколко часа, прецежда се и се използва по предназначение.
Коментари