Смарткултиваторите сами разпознават плевелите с машинно зрение и камери

 

Технологиите с изкуствен интелект (ИИ) набират популярност и като функционалност на селскостопанската техника. Навлизането им в САЩ става преди няколко години, като според някои оценки 87% от фирмите в селскостопанската индустрия на страната са използвали ИИ под някаква форма към края на 2021 г. Тези

агротехнологии могат да наблюдават

здравето на растенията, почвените условия,

температура, влажност и т.н. Идеята е да се даде възможност на фермерите да разберат по-добре какво се случва на място чрез модерна технология, която може да им каже повече, отколкото може да се види с просто око. И не само е по-точна, но и по-бърза.

С дистанционните сензори алгоритмите интерпретират периметрите на полето като статистически данни, които фермерите могат да разберат и използват при вземането на решения. Те обработват данни и се адаптират и учат. Колкото повече информация събират, толкова по-добре могат да предвидят различни резултати. Целта е да се даде възможност на фермерите да използват ИИ, за да вземат по-добри решения на полето, като по този начин постигнат целите си за по-добри реколти.

Умният култиватор Stout Smart Cultivator е софтуерно дефинирано, прикачно към трактор приспособление, което използва машинно зрение и ИИ за култивиране и плевене на полетата с помощта на механични ножове. Машината култивира с капацитет от 4-8 дка/час, в зависимост от почвените условия, като механичните остриета са контролирани от патентован от производителя

ИИ модел, който разпознава

всяко вредно и полезно растение

с до 99,99% точност, така че щетите по реколтата да са нулеви. Култиваторът може да работи на полето денонощно, а поради софтуарното си дефиниране, възможностите му подлежат на разширяване с течение на времето, което обезпечава инвестицията и гарантира, че инструментът придава стойност на производството. Значително намалява оперативните разходи и нуждата от работна ръка, като производителността на една машина

замества 25-30 души на полето

Базирана в Индия компания, Niqo Robotics, лидер в областта на селскостопанските технологии с изкуствен интелект, разширява дейността си на северноамериканския пазар с представянето на Niqo RoboThinner – система за точково пръскане, управлявана от изкуствен интелект. Тази точкова пръскачка е предназначена за автоматизиране на прореждането на марули, като предлага на земеделските производители прецизен и ефективен метод за подобряване на равномерността на културите.

Използва

патентована от производителя

камера с изкуствен интелект

Niqo Sense, за да идентифицира целевите и нецелевите зони, като прилага точни дози химикали директно върху растенията, избягвайки почвата. Камерата с ИИ е оборудвана с интегрирано осветление, усъвършенствани процесори и директен контрол на изпълнителните механизми, което гарантира точното прилагане.

Въпреки че RoboSpray първоначално е проектиран за разпръскване на хербициди за борба с плевелите, Niqo Robotics адаптира технологията за прореждане на марули. Новият Niqo RoboThinner е прикачна техника, устройство за теглене от трактор, оборудвано със същата основна технология на камерата с ИИ, но оптимизирана за прецизност на милиметрово ниво. RoboThinner идентифицира разсадите маруля, оценява разстоянието между тях и избирателно премахва излишните растения, като позволява на останалата маруля да расте равномерно. Камерите са разположени вътре в структура с капак, по-близо до земята, за да отговорят на изискванията за прецизност на операциите по прореждане.

RoboThinner демонстрира

97% точност на прореждане

при полеви изпитания, като се насочва към растения маруля с размер до 2,5 см. Той може да прорежда до 28 дка на час със скорост до 4,8 км/ч. Това ниво на прецизност е от решаващо значение за производителите на марули, които често засаждат семената близо едно до друго, за да компенсират непоникването или по-слабите растения. Традиционно излишните растения се отстраняват на ръка - трудоемък процес, който RoboThinner автоматизира ефективно.

Производителят твърди, че разработката ще осигури

възвръщаемост на инвестицията

в рамките на две години,

благодарение на повишаването на ефективността и намаляването на разходите за труд. На цена от приблизително 250 000 щатски долара, RoboThinner може лесно да се монтира към всеки трактор и да работи в различни конфигурации на леглата, предлагайки гъвкавост на фермерите с различни конфигурации на оборудването. С незначителни хардуерни корекции и промени в софтуера RoboThinner може да се превърне и в прецизна машина за плевене, което го прави универсален инструмент за фермерите, които искат да въведат устойчиви земеделски практики.

Niqo RoboThinner дебютира на изложението FIRA
Niqo RoboThinner дебютира на изложението FIRA
Niqo RoboThinner има камера с изпълнителен контрол на механизмите
Niqo RoboThinner има камера с изпълнителен контрол на механизмите
Съвместим е с различни видове трактори
Съвместим е с различни видове трактори
ИИ в световния пазар на агротехника 

Източник: Market.us
ИИ в световния пазар на агротехника Източник: Market.us