Как да научите кучето да тича покрай колелото ви
Настроението на безгрижните летни дни се носи в атмосферата – минавайки край паркове и градинки вероятно виждате играещите деца и животни, особено ако са под сянката на дърветата. Колоездачите също са по-честа гледка през сезона от обикновено, а тези които са и кучешки стопани безпроблемно могат да съчетават поддържането на форма с разходката на любимеца. Или не чак толкова безпроблемно? Най-вероятно и тяхното куче в началото не е тичало с колелото, така че ако това ви притеснява, с достатъчно желание и подходящото обучение може и вие да успеете да разхождате кучето си, докато карате велосипед.
Друг вариант е просто да не ви се изразходва енергия в разходка, но кучето трябва да бъде изведено. В такъв случай може да замените колелото, обвързано с кардио тренировка, с електрическа тротинетка например. Така хем разхождате кучето, хем не спортувате, дори обратното - почивате от ходенето. Изберете средството си за транспортиране на колела според предпочитаните нива на физическа активност – по-ниска или по-висока, в сравнение с обикновеното ходене. Ако карате ролери, велосипед или някакъв вид борд, ще увеличите изгорените калории и умората. Ако предпочитате да си спестите движението се позиционирайте върху тротинетка, където може да запазите статичност докато четириногото се разхожда. Така дори ще имате сили да обикаляте повече, с което увеличавате дневното изразходване на енергия и време навън на кучето. Разходките и различните активности навън дават възможност на животното да изразходи натрупаната през деня енергия, да бъде в добра форма, подобряват здравословното му състояние и имат много ползи и за психическото му състояние.
Стъпките, с които да го накарате
да привикне да ви следва
докато се придвижвате
с различно колесно средство са идентични. Първо си набавете необходимите аксесоари за безопасна кучешка разходка с вашия спортен артикул. Не забравяйте да добавите светлоотразителни елементи и по колелото, тротинетката или вас самите, и по дължината на каишката, за да избегнете злополуки като тази някой да се спъне в нея. Не е препоръчително да държите кучето на каишка по време на колоездене, защото то може да се дръпне рязко встрани и да се нараните. Ако нравът на любимеца ви е такъв, че не можете да го пускате свободно по време на разходка, ходете да карате колело с него на някое безлюдно място. За щастие на пазара вече има специално създадени продукти за кучета, които придружават стопаните си по време на разходка с колелото, различни от ежедневните каишка и повод, чиято функция може да проучите в зоомагазините. Те са направени така, че да се закачат към велосипеда, има и специални приставки, които предпазват каишката от заплитане в гумите и осигуряват известна
абсорбация на удара, акочетириногото
внезапно се дръпне в определена посока.
След като се уверите в мерките за безопасност и, че имате необходимото оборудване, идва време за обучението. Да научите кучето да бяга до вас, докато карате нещо е страхотен начин за разнообразие, особено за енергичните породи, но изисква известно търпение и постоянство. Трябва да сте тествали вече издръжливостта на кучето при тичане, така че да знаете, че ще се справи с нивото на физическо натоварване, което изисквате от него за такъв вид разходка. Винаги носете вода в себе си, за пауза, в случай на преумора (ще я познаете като следите темпото и дъха на четириногото). Ако кучето е по-малко, и особено от брафицефална порода, като мопс например, вероятността да тича дълго време е малка. Същото се отнася за кучета с наднормено тегло, ортопедични наранявания, артрит, сърдечни или белодробни проблеми, затруднено дишане и т.н. Ако се загледате ще забележите, че кучетата, които тичат с велосипеда на стопаните си в парка са от подходящи породи – малко по-големи и атлетични. Това не пречи да опитате с куче от среден размер и
нормални физически показатели при тичане
Ако енергията на кучето е достатъчна, изберете пътека, която познавате, с удобна инфраструктура за каране на колело, достатъчно широка, така че да има място за вас, кучето и минувачи, и започнете бавно. Естествената реакция на повечето кучета е да тичат със стопаните си, дали вашето прави изключение ще усетите в процеса – все пак ситуацията му е непозната. По-бързо към нея привикват четириногите свикнали да се разхождат на каишка и с добри маниери по време на разходка, които следят къде се намира стопанинът им и гледат да не се отдалечават от него. Ако се дърпа, спира рязко, тича напред и като цяло не слуша по време на излизания, ще трябва да положите малко повече усилия. Колоезденето може и да не е най-добрият вариант за раздвижване на кучета, които са склонни да преследват малки животни като катерици, зайци, котки или други кучета. Имайте предвид, че
някои кучета може да се страхуват
от въртящите се колела,
или да се стряскат от шума на звънеца или спирачките на колелото, например.
За да разберете как кучето възприема колесното средство на движение наблюдавайте езика на тялото и поведението на четириногото. Ако много се плаши, оставете го да престои в една стая с велосипеда, да го подуши, да го „опознае" и да привикне с него. След като прецените, че се чувства комфортно близо до него може да преминете към бутане на велосипеда или тротинетката съответно. Запасете се с лакомства по време на обучението, така че да поощрявате желаното поведение, спокойствие и спазване на инструкции.
Ако усетите, че четириногото става уплашено или видимо изпитва дискомфорт – направете почивка. След като кучето ви се чувства в безопасност в близост до колелото – както в покой, така и движейки се, започнете с няколко кратки, бавни карания. Ако косматият ви другар изглежда уморен, колебае се какво се иска от него, забавя темпо или се опитва да се отдръпне – спрете разходката. Също така, добре е да съобразите повърхностите, по които ще карате. Тротоарът и асфалтът могат да бъдат твърде горещи през летните месеци, а също и твърде груби за подложките на лапите на домашния ви любимец. Тичането по твърде груб терен може да увреди и ставите на косматия ви другар. При малките кученца, чиито кости все още не са напълно калцирани, трябва да се избягва джогинг по твърди повърхности. Ако кучето по-скоро се влачи, а не тича с желание и енергия, явно това не е любимото му хоби и ще трябва да върнете конвенционалната разходка в лятната си рутина.
Напомняме, че при червен код за горещини, времето за излизане с любимците се измества. При такива горещи условия е най-добре да излизате рано сутрин и/или след свечеряване. Не забравяйте винаги да носите в себе си водата на четириногото.
Коментари