Въпрос изпратен от: vladimir1111
Зърнопроизводство
imam jelanie da otglejdam kokoshki-nosachki dalie dobro kato ideq i dali si zasljavaБългарски фермер отговаря: Съветваме Ви да се обърнете към експертите от Областната служба за съвети в земеделието по местоживеене. Те ще ви дадат най-изчерпателна информация, след като им обясните какви инвестиции смятате да вложите и какво очаквате да получите.
Въпрос изпратен от: krasimira bistrihcanova
Зърнопроизводство
Здравеите мили редактори искам да попитам зашто Коня се задънва и полочава колики и какво трябва да му се дава да яде моля да ми одговорите спешно.Български фермер отговаря: Поради специфичното устройство на храносмилателната система - стомах, дебели и тънки черва, при конете често се получават колики, особено когато ядат груби фуражи - слама и сено, и когато не се движат редовно.
За да се избегне задълбочаването на коликите, в дневната дажба трябва да се включат и сочни зелени фуражи - цвекло, чисти (незамърсени и загнили) плодове и отпадъци от зеленчуковата градина. И най-важното - осигурете движение на животното, като, разбира се, го пазите и от претоварване при работа.
Въпрос изпратен от: DOBRI TODOROV
Зърнопроизводство
KOLKO DEKARA OREHOVI NASAJDENIQ TRQBVA DA IМAМ ZADA KANDIDATSTVAМ ZA EVRO SOPSIDIIБългарски фермер отговаря: Мярка 121 "Модернизиране на земеделските стопанства" от Програмата за развитие на селските райони" предоставя финансова помощ на стопани, която е предназначена за земеделски производители, които искат да инвестират в еднаили или няколко от дейности на производство, съхранение или преработка на собствени земеделски продукти, както и подготовка на продукцията за продажба. За да кандидатствате трябва да сте регистрирани като земеделски производител по Наредба 3 от 1999 г. и икономическият размер на земеделското ви стопанство да бъде поне 1(една) икономическа единица. Единствено в Службата за съвети в земеделието или в Областната земеделска служба по местоживеене веднага могат да изчислят икономическите ви единици, които зависят от площите ви. ЗА ДА КАНДИДАТСТВАТЕ ОБАЧЕ общият размер на обработваемите земеделски земи на вашето земеделско стопанство трябва да бъде не по-малко от 1 ха /10 декара/ или 0,5 ха /5 декара/ за трайни насаждения или лозя. Субсидията, която ви се полага е в следните размери: . 60% от общите допустими разходи, ако сте млад фермер в необлагодетелстван район или попадате в обхвата на местата от националната екологична мрежа Натура 2000, . 50% от общите допустими разходи за млад фермер в райони, различни от необлагодетелстваните и извън обхвата на Натура 2000, . 50% от общите допустими разходи за земеделски производители в необлагодетелствани райони или обхвата на местата от националната екологична мрежа Натура 2000, ако не сте млад фермер, . 40% от общите допустими разходи за всички останали земеделски производители. Все пак първият офис, през който трябва да преминете е общинската или областната служба по земеделие или за съвети в земеделието - по местоживеене. Там да са длъжни да ви дадат консултация относно кандидастване за европлащанията по линия на Програмата за развитие на селските райони.
Въпрос изпратен от: Krasimira Valeva Bistrichanova
Зърнопроизводство
искам да попитам зашто козата като излезе на паша яде наилон и как да я отучим от тоя навикБългарски фермер отговаря: Това, че козата ви яде найлон говори, че дажбата й не е балансирана и животното страда от дефицит на целулоза. Включете в дажбата й листници, дървесна кора и слама. В хранилката й непременно трябва да има клонки. Козите ги харесват дори повече от листата.
Да се отучи възрастна коза от навика да яде найлонови торбички е много сложно. Просто й осигурете клонки и дървесна кора. А при паша следете да няма рахвърляни найлонови пликчета.
С яретата е по-лесно. Сложете във волиерата им парче найлон, а в хранилките листници. Ако яретата започнат да ядат найлона, намажете го с тор и го сложете до клонките. Животните веднага ще изберат клонките.
Въпрос изпратен от: ivailo_08
Зърнопроизводство
Здравейте! Интересува ме какъв е начина за мулчиране на лозов масив от 0,5 дка земя и въобще подходащо ли е мулчирането за борба с плевели в лозов масив?Български фермер отговаря:
Можете да мулчирате и лозов масив, но това се прави повече за задържане на влагата, отколкото да ви спаси от плевелите.
По принцип мулчът представлява слой от органичен материал – торф, компост, слама, дървесна кора и други, които се полагат около стъблата на многодишните растения.
Мулчът поддържа влагата в периода, когато растенията не се нуждаят от много вода, подобрява структурата на почвата, поддържа по-топла почвата през студените зимни месеци и на финала - потиска и едногодишните плевели.
Най-подходящото време за мулчиране е напролет - през май, когато почвата е топла и влажна.
Преди да се постави мулчът, мястото трябва да се почисти от плевели, да се подхрани с тор и леко да се разоре на плитко.
Слоят мулч трябва да бъде около 5-7 см. и равномерно да се разпредели около стъблата, без да ги покрива.
Лятото тази мулч-покривка се оставя така, а наесен трябва да я поразровите на няколко места с греблото, за да вдиша.
Хубаво е следващата пролет да я смените с нови органични материали, с които разполагате.
Те могат да бъдат: торф - евтин материал за малки пространства, добре угнил тор - също евтин и подобряващ почвата, компост от окосени треви, стъбла и други, компост от гъби /ако някой съсед отглежда/, дървесни кори - наситнети на 2-3 до 5 см., слама /добре е тя да се обогати с малко азотен тор/, оборски тор - идеално средство за подобряване на почвата, но много добре угнил.
Забележка: при полагането на слой от слама или трева, има опасност да си навлечете заплевеляване, защото в тях се съдържат обикновено много семена на плевелни растения.
Въпрос изпратен от: ferrari_1992
Зърнопроизводство
zdraveite,iskam da popitam na rotwailera mu izleznoha na garbla edni cherni topcheta koito sa golemi kolkoto zrance ot grozde s kakvo se lekuva towa...blagodarq za informaciqta...:)))Български фермер отговаря: Диагнозата се поставя след обстоен преглед на кучето от специалист. Обърнете се към ветеринарен лекар.
Въпрос изпратен от: valentina
Зърнопроизводство
iskam da otglejdam chervei. kakvo trqbva da napravq?i ima li takava programa koqto da podmaga za startiraneto im.Български фермер отговаря:
Фермата за отглеждане на червени калифорнийски червеи може да се реализира с помощта на субсидия по мярка 112 "Създаване на стопанства на млади фермери" от Програмата за развитие на селските райони. Размерът на финансовата помощ е 25 000 евро. Изискванията на тази мярка не включват участие със собствени средства.
Калифорнийските червеи превръщат оборския тор в екосмес. Процесът на обработка на пръв поглед не изглежда труден в сравнение с други видове производство. Продуктът тук се получава естествено, като калифорнийските червеи вършат главната задача - превръщат отпадъците в биологично чист тор. Оборският тор се трупа на купчини, където ферментира. Извършва се предварително компостиране, което изисква да се обърне два-три пъти. След това малко по малко се пренася в "леглата", където червеите го изяждат и след преработка отделят биохумус без нитрати. Оттам новият продукт се вади, събира се на площадки и се суши. След като изсъхне, минава през машина, която го натрошава. За да стигне до крайния потребител, биоторът се пресява и пакетира. Съотношението суровина - продукт е 2 към 1 - от два кубика суров тор се произвежда 1 кубик екологично чист продукт.
По-подробна информация може да получите в някоя от областните дирекции на фонд "Земеделие".
Въпрос изпратен от: нудачник
Зърнопроизводство
с какво да лекувам крастата при зайците по тялото не в ушитеБългарски фермер отговаря: Зайците се разболяват от 3 вида краста: псоропсиоза (ушна), нотоедроза (кърлежчетата са по главата, устните) и сърбежна краста - акаросова - по цялото тяло. Те се причиняват от различен по вид кърлежчета и се лекуват с различни медикаменти.
Препаратът арпалит се използва при ушната краста. Ефикасно е и прилагането на смес от отработено машинно масло или сяра и свинска мас в съотношение 1:10.
Ако заразата е много голяма, почистете механично заразеното място, след което го намажете с препарата.
При другите два вида краста третирайте с воден разтвор на неоцидол (0,015 процента) или с алуган (0,3 процента). Повторете третирането след 6-7 дни, за да убиете и новоизлюпените кърлежи.
Въпрос изпратен от: нудачник
Зърнопроизводство
В областа наа гр.Копривщица има двама пчелари на който им умират пчелите от американски гнилец.Но те нието изгаря инвентара а са оставили сандъците отварени сьс питите от болното семейство .Как може да се оправи товаимали некькьв закон и кой трябва да направи това .При молба от колеги те отказват да направят нещо.Много бързо ако може помогнете защото сега е есен и пчелите обикалят много защото няма нектар.Български фермер отговаря:
Здравейте !
при тази ситуация трябва незабавно да уведомите местният ветеринарен специалист - частнопрактикуващ или общински лекар. По закон той решава тези проблеми, като може да поиска и съдействието на кмета. Другият вариант е чрез пчеларското дружество, но както разбираме, тези хора не познават социалните контакти и няма да контактуват с други пчелари.
По закона за териториално и селищно устройство, общината е длъжна да вземе мерки срещу пчелини, разположени в регулация, които застрашават здравето на пчелите и хората. но това е крайна мярка и винаги води до съдебни процеси.
Въпрос изпратен от: mari_74
Зърнопроизводство
Как се дозират препаратите за моторните пръскачки,ако 1дка се изпръсква с 10-15л. вода,както е дозата за10л.вода или на това количество вода се слага толкова препарат,колкото е дозата за 1дка?Български фермер отговаря: Препаратите в моторните пръскачки се дозират на декар, а не в процент. Ако 1 дка се покрива с 10 или 15 литра вода, в това количество се разтваря или добавя дозата за 1 декар в зависимост от това дали продуктът е прахообразен или течен. Пример: при пръскане с инсектицид при концентрация 0,02% мл (г), и пръскачката покрива 3 декара, това означава, че се слагат 60 мл (г) в пръскачка