Български фермер отговаря:
Можете да мулчирате и лозов масив, но това се прави повече за задържане на влагата, отколкото да ви спаси от плевелите.
По принцип мулчът представлява слой от органичен материал – торф, компост, слама, дървесна кора и други, които се полагат около стъблата на многодишните растения.
Мулчът поддържа влагата в периода, когато растенията не се нуждаят от много вода, подобрява структурата на почвата, поддържа по-топла почвата през студените зимни месеци и на финала - потиска и едногодишните плевели.
Най-подходящото време за мулчиране е напролет - през май, когато почвата е топла и влажна.
Преди да се постави мулчът, мястото трябва да се почисти от плевели, да се подхрани с тор и леко да се разоре на плитко.
Слоят мулч трябва да бъде около 5-7 см. и равномерно да се разпредели около стъблата, без да ги покрива.
Лятото тази мулч-покривка се оставя така, а наесен трябва да я поразровите на няколко места с греблото, за да вдиша.
Хубаво е следващата пролет да я смените с нови органични материали, с които разполагате.
Те могат да бъдат: торф - евтин материал за малки пространства, добре угнил тор - също евтин и подобряващ почвата, компост от окосени треви, стъбла и други, компост от гъби /ако някой съсед отглежда/, дървесни кори - наситнети на 2-3 до 5 см., слама /добре е тя да се обогати с малко азотен тор/, оборски тор - идеално средство за подобряване на почвата, но много добре угнил.
Забележка: при полагането на слой от слама или трева, има опасност да си навлечете заплевеляване, защото в тях се съдържат обикновено много семена на плевелни растения.