Ще се чувства добре както в планината, така и близо до морето
Salvia sclarea е растение мечта за много градинари. За онези, които искат да постигнат мир с природата. За търсещите максимум ефект (декоративен, лечебен, полезен) от едно единствено растение. За онези, които обичат билките и се стараят да намерят място на колкото се може повече в имота си. А също и за онези, които обичат да се любуват на красиви пеперуди, работливи пчели, сладкопойни птички и други земни твари.
Растението притежава огромна орнаментна стойност от основата до върховете, окичени с разкошни цветове през лятото, силен и освежаващ аромат, лечебни качества, хранителна стойност. Може да играе ролята на атрактант или репелент в градината.
За отглеждането на мускатна салвия не е нужно много. Тя може да се развива на всякакъв тип почви, включително леки песъчливи, тежки глинести и всичко между тях. Важното е да се осигури отличен дренаж, защото задържането на вода в зоната на корените е пагубно. Необходимо е и слънчево място, защото в противен случай се влошават качествата на растението.
Скларея ще се чувства добре както в планината, така и близо до морето. Височината ѝ я подрежда в задните редици на лехата. Така ще имате по-малко допир и до жужащите пчелички. Но ако искате да усещате аромат, най-добре я засадете близо до пътеката или беседката за отдих.
Единственият недостатък на мускатната салвия е, че се отглежда като двугодишно или многогодишно, но с кратък живот растение.
Разсад или семена?
Трудно се намират вкоренени и развити растения в търговската мрежа от това растение. За съжаление същото важи и за семената. Но, ако се сдобиете с такива, трябва да знаете, че изискват филтрирана светлина, за да покълнат. Затова, когато ги засявате, покрийте ги съвсем леко с пресята торфена смес. Поддържайте субстрата влажен и на топло. След около 2 седмици резултатът ще е налице.
Засаждането на младите растения на открито може да стане след трайно затопляне и когато опасността от повратни мразове отмине. Те не бива да са много мънички – трябва да имат поне 4-5 листа, да са здрави и да бъдат предварително закалени.
Може да се засеят и директно на открито, като изискванията са сходни, а разсаждането става наесен.
Тънкости около беритбата
Тази салвия има дългогодишна история като лечебно растение, но по една или друга причина (най-вече войните) бива забравена. У нас е позната с имената мускатна салвия, конски босилек, меча пета, мускатна какула и др. Днес я преоткриваме като лечебно и декоративно растение доста бавно и несигурно на фона на всички онези модерни и комерсиални билки, които срещаме навсякъде.
В древността обаче е имало правила. Едно от тях гласи, че листа трябва да се берат на втората година и то точно преди да се разтворят цветовете. В последствие е установено, че точно тогава в тях се съдържа най-висока концентрация на полезни вещества.
Ако пък ще се приготвя етерично масло, изчаква се млечната зрялост на семената и се берат само цветоносните стъбла.
За лечение и настроение
Мускатната салвия е намирала приложение в медицината още в древна Гърция. Използвала се е при проблеми със стомаха и газове, възпалителни процеси в бъбреците, трудно зарастващи и гнойни рани, гърлобол и респираторни заболявания и др.
Най-голяма е ползата от билката при жените с хормонални проблеми, при проблеми със забременяването, при тежка менопауза и т.н.
Най-любопитното е, че в малки количества чаят подобрява настроението, лекува нервност, депресия, главоболие, а в големи може да предизвика еуфория и да послужи като лек опиат.
Под една или друга форма салвията поммага, но не бива да се приема по време на бременност или в периода на кърмене, защото може да предизвика спиране на млякото и други проблеми. Винаги преди прием на каквато и да е билка се консултирайте със специалист!
Едно растение – много ползи
Както всичко останало по този свят, така и тази крсива билка има повече от едно-две приложения. На първо място ще споменем, че накиснатите във вода или мляко семена са се използвали за промиване на напрашени очи. Знае се, че помага и при други проблеми със зрението.
Но употребата й не се изчерпва дотук. От мускатната салвия се добива етерично масло със силен аромат, което се радва на огромен интерес от парфюмерийната и козметичната промишленост, а също и от ароматерапията.
Листата и по-рядко цветовете могат да се добавят към свежи салати или сготвени ястия, десерти, студени и топли освежителни напитки, консерви с плодове и др.
В древността се добавяла към алкохолни напитки като бира и вино, като към вкуса им допринасяла със силния си мускусен аромат, но и със свойството си да „опива“. На по-късен етап установили, че успешно се справя с махмурлука.
Освен всичко друго, стръковете могат да бъдат изсушени и използвани за украса, ароматизиране на гардероба или помещения за пропъждане на вредни насекоми.
Коментари