Колко хубаво би било да можем да прескачаме във времето и пространството! Ако ни се прииска пролет, да отидем там. Ако ни се прииска лято, щракваме с пръсти и се пренасяме месеци напред. Но не можем... Търпение, градинари, остават около 40 дни до астрономическата пролет. Ей сега ще се отърколят. Понеже ни е домъчняло за някои пролетни цветове, решихме да ви разкажем именно за тях. Пък дано ви стане пролетно и вдъхновяващо и на вас.
Редно е да отбележим, че растенията, които се продават в контейнер могат да се садят почти целогодишно, стига условията да го позволяват. Тоест, ако растението е отглеждано в контейнер и на открито, при условия близки с тези във вашата градина и, ако почвата не е замръзнала, спокойно може да садите.
Също, в слънчеви и топли дни може да си поиграете с ножицата в декоративните храсти и дървета. Но не забравяйте, че първите цъфтящи видове не бива да се режат сега, освен ако не е крайно наложително. Такива са магнолиите, люляците, форзициите и други.
Как мирише пролетта?
На топъл ветрец след дъжд и на люляци, нали? Syringa vulgaris е най-разпространената разновидност у нас. Цъфтежът започва още преди началото на май и може да продължи повече от месец в зависимост от сорта. Цветовете издържат дълго във ваза с вода.
Отглеждането не е трудно. Засаждането следва стандартните правила. Почвата да е подготвена добре. Да се направи и дренаж, ако е необходимо. Мястото да е възможно най-слънчевото във двора. Докато растението се прихване, полива се редовно.
Същите правила важат и за следващите разкошни дървета, които украсяват пролетта с цветовете си.
В зависимост от периода на цъфтеж магнолиите се разделят в 3 групи:
1. Магнолии, които първо цъфтят, а след това се разлистват (M. кobus, М. denudatа, М. liliflora);2. Магнолии, които първо се разлистват и след това цъфтят (М. obovata и М. acuminatа);
3. Вечнозелена магнолия (Magnolia grandiflora), която у нас се справя все по-добре заради меките зими и повишаването на средните температури (за добро или зло).
Магнолията е издръжливо и много красиво дърво или храст. Важно е да определите мястото, така че да е защитена от повратни мразове или поне да имате възможност да я защитите. Това е от изключително значение за раноцъфтящите видове, чиито пъпки всъщност вече набъбват в някои райони. Бъдете внимателни с повратните мразове, наистина.
Японската вишна цъфти само 2-3 седмици,
но пък е толкова красива... А щом започне прецъфтяването всичко наоколо се покрива с бледорозов сняг от венчелистчета и цели цветчета.
Да, Prunus Kanzan е дърво, чиито цветове не се забравят лесно. Листата също допринасят за декоративния ефект в градината. Младите листа първоначално са бронзови, през лятото стават зелени, а на есен се обагрят в златножълто. Както се казва, ефектът е променлив и през по-голямата част от годината дървото се забелязва отдалеч.
Японската вишна се отглежда лесно, а за да бъдем по-точни ще кажем, че грижите за нея не се различават от тези за плодните дървета. Слави се с много висока студоустойчивост и е податлива на резитби за оформяне. Дървото предпочита богати и дълбоки почви и слънчево изложение.
Коментари