Искат отделите, свързани с растителна защита, които сега са на подчинение на БАБХ, да са в самостоятелна агенция, строг контрол, обновяване на списъка на вредителите

Ваня Велинска

Проблеми от различно естество се стоварват един след друг в овощарството. Затова браншови организации искат спешни промени в държавни структури и то не в близко бъдеше, а сега, веднага.
Голяма част от съществуващите структури на практика не работят ефективно и вървят след събитията. В случая с черната златка ясно пролича, че растителната защита в държавата „куца". А в някои градини вече се е настанила и нейната посестрима – сребристата златка. Повредите и щетите са еднакви, само цветът на неприятелите, както става ясно и от имената им, е различен.

Подобни „пробойни" с опасни неприятели сме виждали и в предходни години, когато овощарите се сблъскаха със слабо познатите за страната ни крушова листна бълха, която е много опасна за костилковите и семковите видове, като и с дрозофила сузуки - малката мухичка, която прави страшни поразии по малините, както и по всички червени плодове, и по гроздето. Със свободното движение на хора и стоки пренасянето на различни вредители е факт, проблемите с климата също допринасят за това. Така че непознати за страната ни вредители ще има отново. Важно е да се предприемат необходимите мерки отрано.

Затова и няколко браншови организации поискаха изваждането на отделите, свързани с растителна защита, които сега са на подчинение на БАБХ, в самостоятелна агенция, която да върши всичко, което би трябвало да прави една такава структура – прогноза и сигнализация, препоръки за контрол на вредители, разрешение за еднократен внос на продукти за растителна защита, ако липсват подходящи и т.н.

Като друг сериозен проблем за овощарството ни се отчита и създаването на нови градини на неподходящи места, а също и засаждането на видове, както и сортове, които са недостатъчно изпитани и приспособими за страната ни.

Националната програма за контрол на вредителите през зимния период безспорно е изключително полезна и в помощ на производителите. Но списъкът не е обновяван повече от 10 години и включените в него вредители не отговарят на икономически важните към момента. Според овощарите, освен препаратите, в програмата трябва да се допълнят и други продукти, които са мерки срещу опасности от климатично естество, които през последните години създават сериозни проблеми.

Още четете в новия брой на в. "Български фермер" от 20-26 януари