Здравейте! Моля Ви за съвет. Купих си вкоренен Индийски люляк наскоро, който още не съм засадила в земята. По листата му се появиха бели петна. С какво да третирам цветето и кога да го засадя?
Желязка Дачева е задала този въпрос в страницата на „Български фермер“ във Facebook. Полезна информация и бърз отклик може да намерите не само там, но и в новия ни сайт „Градина 24“ и неговата страница в социалната мрежа.
Най-честото и най-лесно разпознаваемо заболяване, което засяга индийския люляк, е брашнестата мана. Белите петна ще се разрастват и сливат, ако не вземете мерки, а листата ще се деформират и опадат. Това води до изтощаване на растението, но не и до смъртта му. Цъфтежът през следващата година ще бъде слаб или изцяло ще отсъства.
Патогенът се запазва по клонките, по листните пъпки и зачатъци и заразява отново при първа възможност напролет. Превантивните мерки, които можете да вземете в бъдеще, са:
* оптимално разстояние на засаждане;
* адекватно подхранване с нискоазотни торове;
* умерено и редовно напояване;
* почистване на заразените листа по самото растение и падналите върху почвата;
* избягване на силни резитби.
Ако не желаете да третирате с химични препарати, може да опитате с прясно мляко и вода в съотношение 50:50. Превантивно пръскане с този разтвор се прави всяка седмица или след всеки дъжд. Иначе какъвто и фунгицид, регистриран за брашнеста мана, да вземете, ще свърши работа. Бъдете упорити!
За засаждането, не се бавете. Има време, докато температурите паднат и почвата замръзне. А в градината растението ще укрепне и ще се чувства по-добре. Съветваме ви да го засадите на постоянно място според изискванията на вида и да започнете борбата с маната час по-скоро. Догодина, още преди разлистването третирайте, за да попречите на патогена да зарази новите листа.
Коментари