Как да впечатлим децата още със засаждането

И най-малките градинарчета знаят, че кокичето е предвестник на пролетта, нали? Е, тази информация е полезна и интересна, но не е достатъчна. Всяко дете е жадно за нови знания, които да се поднасят спрямо възрастта му. Предлагаме ви няколко факта за кокичето, с които да впечатлите малчуганите още със засаждането на луковичките.

1. Има 20 диви вида кокичета и над 2000 култивирани вариатета с минимални разлики между тях, а научното име Gallanthus означава “млечно цвете”.

2. Растението съдържа специални незамръзващи вещества, които са и причината то да се показва изпод дебелото одеало от сняг.

3. Белоснежната камбанка се отваря при температури над 10 градуса, като така дава достъп на първите събудени пчелички до ценния си нектар. Ако температурите паднат „ресторантът“ затваря, а насекомите изпадат отново в хибернация.

4. Всички части на цветето са отровни при поглъщане, но от него се прави лекарство за лечение на Алцхаймер и други сериозни заболявания.

5. Въпреки че кокичета има във всеки двор, те са застрашени от изчезване в естествените си местообитания по ред причини, сред които и безразборното вадене и местене от самите нас, хората.

6. Колко легенди знаете за първенеца? В приказки и поучителни истории времето минава неусетно...

7. Знаете ли, че има хора, наречени Галантофили? Това са запалени колекционери на кокичета, които са склонни да дадат баснословни суми само за една луковица. Gallanthus plicatus е бил изтъргуван за ?1,390, а някои от по-ценните луковици се съхраняват под ключ или си имат собствени охранители. Галантофилите си организират специални събития и срещи, а манията им граничи с тази при лалето.

Засаждане по учебник  

Задължително условие при засаждане на луковици е да се осигури добър дренаж. Ако дълго след дъжд върху почвата има локвички, това не е мястото на кокичетата. Отцедливостта може да се подобри с различни материали и добавяне на субстрати или повдигане на нивото.

Луковичките се подреждат в група през 7-10 см и на дълбочина между 5 и 7-8 см. Острата част трябва да сочи нагоре. След засаждане следва поливка и чакане.
Кокичето се радва на слънчевите лъчи, но се справя отлично и при леко засенчване.

Може и в саксия 

Няма голяма разлика между засаждане на кокичето в градина или саксия. То ще се чувства еднакво добре, ако посочените горе условия са изпълнени.

Естествено, в контейнер поливките ще са една идея повече, но в никакъв случай не бива да се задържа излишна вода.
За най-добро представяне в този случай се препоръчва луковиците да се разположат на по-малко разстояние една от друга. Възможно е също да се съчетаят с различни видове, например ранно цъфтящи крокуси или теменужки.

Запасете почвата с храна 
Седмица или две след засаждането луковиците започват активно да образуват корени. Този момент е критичен, ако есента е суха или пък има много валежи. Реагирайте според ситуацията и не позволявайте пресъхване или подгизване.

Що се отнася до храненето, често такова не е необходимо. Все пак е добре да се внесат някакви торове с бавно действие и с богато съдържание на фосфор (той отговаря за образуването на корени) и калий (който участва в много биохимични процеси) и микроелементи. Азот не е необходим на първо време.

Все пак не прекалявайте!

Има 2 основни заболявания
Вotrytis galanthina е добре познатото ни сиво гниене. То се проявява още с първите признаци на събуждане на луковиците и може да причини тотален колапс. Често се оказва, че за лечение е твърде късно, защото патогенът заразява и подземния орган, както и детките.
Stagonospora curtisii пък протича едва забележимо, но драстично намалява популацията на кокичетата само за 2-3 години. Показателен симптом са червеникави лезии по връхчетата на младите листа, луковиците отделят аромат и „губят“ тъкани, изтощават се и изчезват.

И двата патогена могат да бъдат потиснати чрез редовно обеззаразяване на луковиците и почвата, а оптималните условия за растенията са от голямо значение.