Можете да се насладите на красотата на сукулентите без специални изисквания за поддръжка. С тяхна помощ създавате ярък дизайн в градината.
Тези растения се отличават с широка гама от цветове и форми на листата. Сукулентите сега са много популярни и използването им ще ви улесни.
Що е то сукулент
Сукулентите имат модифицирани листа, предназначени да съхраняват влага и хранителни вещества, за да оцеляват при сухи климатични или почвени условия. Текстурата им е интересна и ярко изразена.
Думата сукулент произлиза от латинското sucus - сок. Приблизително 60 семейства растения имат в състава си сукуленти, като например семейство Кактусови и алоето. Сукулентите могат да бъдат във всякакви нюанси на зеленото, синьото, лилавото, розовото, червеното и оранжевото. Те като цяло са устойчиви на вредители, податливи са само на листните въшки и акарите.
Водоспестяващите листа варират от безлистните шипове на кактуса до дебели и месести, съдържащи вода остриета и до пълнички, приличащи на мъниста или пръсти. Много сукуленти образуват розетка от зеленина, която изглежда чудесно.
Сукулентите се предлагат в много размери: от миниатюрни растения, които изглеждат най-добре в контейнери, до едрогабаритни красавци с различни цветове от бледозелено до лилаво.
Грижите
Сукулентите изискват добре дренирана почва. Добавете чакъл или камъчета към “сочения” дизайн на градината. Използвайте и камъни, и веднага ще получите естествена обстановка за вашите сукуленти. Те изискват и правилно поливане, като при отделните видове то е различно.
Въпреки голямото разнообразие от форми, сукулентите са забележително постоянни в нуждите си. Те са обитавали сухите области на света и затова изискванията им са свързани с тази среда - добре дренирана почва, слънчева светлина, свеж въздух, влага по време на растеж, студен и сух период на покой. Зимният период на покой е много важен, ако искате растенията да цъфтят и живеят дълго. През лятото известно време трябва да бъдат на открито.
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/826/Image_8517826_811_0.jpg)
Температура: умерено топло от пролетта до есента - сукулентите (за разлика от повечето стайни растения) обичат да има разлика между нощните и дневните температури; дръжте на хладно през зимата - 10-13?С е идеална температура, но нищо няма да им се случи и при 4?К.
Светлина: най-добре е да бъдат на прозоречен перваз, тъй като е много важно да получават и малко слънчева светлина; ако е възможно изберете прозорец със западно изложение; но през лятото ще се наложи да им търсите сянка; хавроцията и гастерията имат нужда от ярко осветено място, но без пряко слънце.
Вода: от пролетта до есента третирайте като обикновено стайно растение - поливайте обилно, когато почвата започне да просъхва; през зимата поливайте много рядко - веднъж на 1-2 месеца.
Влажност на въздуха: не е необходимо да пулверизирате листата; основното изискване е за свеж въздух - през лятото отваряйте прозорците.
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/827/Image_8517827_811_0.jpg)
Пресаждане: само когато е наложително - през пролетта пренесете в малко по-голям съд; използвайте плитки, а не дълбоки саксии.
Размножаване: резниците се вкореняват лесно; направете стъблени или листни резници, отделете издънки през пролетта или лятото; оставете резниците да засъхнат няколко дни (за големите резници - 1-2 седмици), преди да ги заложите в субстрата; поливайте много оскъдно и не покривайте с полиетилен или стъкло; може да засеете и семена - покълват при температура 21-25 градуса.
Градински декор
Един от най-ефективните начини за създаване на пищен дизайн в градината е смесването на тези причудливи растения с камъни. Покажете сукулентите на фона им или ги засадете между тях.
Ако камъните имат вдлъбнатини, които задържат почвата, засадете там сукуленти. Използвайте мулч, за да поддържате топлина около растенията и да подобрите дренажа.
Красив и ефектен начин да акцентирате на сукулентите е да заобиколите голямо, ярко растение, като агаве или кактус, с по-малки сукуленти.
Контейнерите осигуряват идеалното пространство за показване на най-малките сукуленти, много от които имат изключителна текстура и цвят.
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/835/Image_8517835_811_0.jpg)
Подходящата почва за мини градина от сукулентни е пясък, смесен с дребни камъчета, едър чакъл, торф и горска почва. За да подсилите декоративният ефект може да добавите аксесоари като малки керамични фигурки на животни или градински джуджета, пейка, люлка, интересни камъни.
Ако живеете в регион, където сукулентите не могат да бъдат оставени навън през цялата година, изберете контейнери, които лесно се придвижват до защитени или затворени зимни места. Вдъхновете се и създайте свои собствени шедьоври!
Против ерозия
Почвената покривка е необходима на откритите площи, за да се задържа влагата и да се предотврати ерозията на почвата. Сукулентите, устойчиви на засушаване и някои видове билки и цветя са идеални за засаждане на такива места.
Акценти
Сукулентите са подходящи за алпинеуми, скални кътове, цветни аранжировки в контейнери, флорариуми, или за създаване на мини градинка в саксия. Сребристите растения и тези с тесни листа се справят добре със сушата. Акцент например може да е сукулентно саксийно растение, като еуфорията. На фона на висок жив плет от бръшлян добавя текстура и топлина към настилката от чакъл в двора.
Вертикалната градина от сукуленти също създава акцент върху ограда или фасада, без да се изисква дълбочина повече от няколко сантиметра.
Най-често използваните сукуленти са: семпервивум, ешеверия, еониум, седум, кактус, алое, агаве, граптоверия, каланхое, красула и други.
Когато избирате сукулент гледайте внимателно за здравословното състояние на растението. Следете за деформации и петна по листата, огледайте добре и почвата. При здравите растения листата трябва да започват от основата на розетката.
А мини градинка от сукуленти може да бъде направена в саксия, интересен керамичен съд, стъклена кана, чаша или дори малък аквариум за рибки.
Коментари