Предвидете по 10-15 кг сено и по 35 кг сочни фуражи на птица
Гъските са едри птици затова трябва да се хранят с големи порции. През лятото, когато са на паша, може да не си даваме сметка колко прясна зелена трева поглъщат. Всъщност за ден гъската може да изяде по 2 кг зелена трева за ден. При това една гъска никога няма да се откаже то не по-малко вкусното зърно, което трябва да получава минимум 2 пъти дневно.
С какво да компенсирате липсата на зелена трева през зимата?
Естествено - с висококачествено сено което съдържа всички полезни хранителни вещества на тревата. За възрастна гъска предвидете по около 10-15 кг висококачествено сено.
Зелената трева може да бъде заменена и от висококачествен силаж (подобрява храносмилането на гъските) или с царевични и бобови стъбла.
Много добре е да изхранвате и изсушена коприва. Птиците харесват и лиственици - изсушени тънки клонки от овощни дървета.
През зимата може да давате на гъските всичко, което сте отгледали в зеленчуковата си градина: зеле, моркови, цвекло, картофи, пащърнак, ябълки. Предвидете по 35 кг сочни фуражи на гъска.
Зелето е основен източник на аминокиселини
Освен това то съдържа много сяра, която е много полезна за гъските. Най-добре е да не изхранвйте зелето самостоятелно,а да го смесвате с основния фураж.
Изхранвайте морковите нарязани на дребно и смесени със силаж. Те са богати на витамини.
Изброените зеленчуци може да изхранване и запарени. Тогава не трябва да ги смесвате с друг фураж, а да ги сервирате отделно.
Давайте на гъските през зимата зърнени фуражи които съдържат много въглехидрати и витамини от В-групата, А и D: просо, ечемик, царевица, пшеница и овес.
Хранете водоплаващите три-четири пъти дневно
Със суха, влажна или комбинирана порция?
Опитни птицевъди съветват през зимата да храните гъските три, а още по-добре - четири пъти дневно.
По време на първото и второто хранене приготвяйте влажни смески от сварени картофи, зеленчуци, комбиниран фураж и тревно брашно.
По време на третото и четвъртото хранене давайте на гъските покълнало или предварително накиснато зърно
Важното е да приготвяте навлажнените фуражи в количество, което е за едно хранене.
Влажните смески трябва да могат да бъдат изядени в рамките на 1 час. В противен случай останалият фураж бързо ферментира и загнива. Преди всяко зареждане хранилките трябва добре да се измиват.
Коментари