Диана Ванчева

Тече си регулярна процедура за включването и на роза Дамасцена в съдържанието на български хранителни продукти, предназначени за внос в Китай.

Просто това са научили някои от фирмите-участници на международния панаир за малки и средни предприятия CISMEF в гр. Гуанджоу, Китай и от там са раздухали и драматизирали проблема, това каза представител на Министерството на земеделието пред в."Български фермер", попитан знае ли за проблема и може ли да коментира.

Според очевидци хранителни продукти, локум и вода с българска роза са се продавали на изложението без проблем.

От Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия сигнализираха преди дни, че проблемът с роза Дамасцена /на снимката/ е бил поставен от Костадин Джатев, ръководител на СТИВ Шанхай пред министъра на индустрията и информационните технологии на Китай Миао Уей по време на панаира.

И сами допълниха, че от Департамента по стандарти за безопасност на храните, изследване и оценка на Националната здравна програма към Националната комисия за здраве и семейно планиране на Китай са приели и публикували допълнителен списък с разрешените съставки за хранителни продукти в Китай.

В този въпросен положителен списък на традиционно нехранителни субстанции, които могат да бъдат влагани в хранителни продукти засега е упоменат вида роза Рогоза, но това не означава, че списъкът не може да бъде допълнен по етапния ред.

За сведение Дамасцена е българската маслодайна роза, която е най-ценна с маслото си, което е предпочитано на световния пазар от парфюмерийните гиганти. Но тя също се използва от някои производители у нас и за хранителни продукти и розова вода.

А другите видове роза, както и Рогоза са кичести и ароматни, но не са маслодайни и се влагат само във въпросните продукти като локум, вода и т.н.

Според специалисти няма проблем Дамасцена да бъде добавена в списъка и всъщност драма няма.