Националната служба за съвети в земеделието консултира и предоставя технологии

Диана Ванчева

Култивирането на ценните билки е най-успешният подход за опазване на диворастящите находища и за преодоляване на ресурсния дефицит от определени видове лечебни растения.

Това е валидно особено силно за видовете, които са редки и застрашени, както и за тези, които се ползват в особено големи количества.

То е обаче и печеливш бизнес, за който у нас вече си личи, че апетитът идва с яденето.

Немислимо е да се осигурява качествена и голяма по обем суровина от билки, която да може да отговаря на хигиенно-санитарните изисквания на производства от рода на фармацевтичните, обясняват експертите и препоръчват да се ползват модерни технологии за култивиране.

Световна тенденция е преработвателната индустрия да предпочита да работи със суровини от култивирани растения, казва Петя Куманова, зам.-главен директор на Главна дирекция "Съвети в земеделието и аналитична лаборатория" на НССЗ.

Според нея всички статистики вече доказват, че все повече нараства и делът на биологичното производство, което в голяма степен се дължи на този сектор. В същото време данните са категорични, че

България е на първо място в Европа и на едно от първите в света по производството и експорта на билки. Годишно у нас се събират около 17 хил. тона, който се продават главно извън страната и й носят над 25 млн. евро.

А разпределението е следното: около 50% от добиваните у нас количества билки са от култивирани растения.

Според специалистите и анализаторите българското население има сериозни традиции в култивирането на билки и този шанс не бива да се пропуска, а трябва да се превръща в бизнес.

Т.е. България има отлични перспективи за развитието на нещо, което е вече световна тенденция в аграрната политика - а именно добавянето на стойност към суровината чрез преработка на място

Според Националната служба за съвети в земеделието видовете, които се култивират успешно у нас са много.

Сред тях са маточина, шипка, медицинска ружа, лавандула, градински чай, лайка, бял равнец, мента, жълт кантарион, мащерка, дилянка, слез, риган, невен, беладона, блатно кокиче, мурсалски чай, майорана, роза, кориандър, резене, анасон, бял трън, босилек, репей, жълта комунига и др.

Все повече стопани искат да знаят повече за: избора на видовете за култивиране, общите изисквания при технологиите за култивиране, изискванията при събиране и съхранение на билките.

Пълна информация за подходящите райони в страната с традиции в отглеждането на различните видове билки може да се намери в офисите на НССЗ в страната. Както и за лечебните и ароматни растения, отглеждани като подкултури.

Специалистите там дават съвети и за фирми, които предлагат земеделска техника, подходяща за използване и в билкарството и машините за преработка на билки.

Те разполагат и с технологии или инструкции за отглеждане на най-търсените и предпочитани видове лечебни растения.

И през 2017 г. те ще продължат и да работят в посока и на обучението. Мнозина още си спомнят, че през май и юни 2014 г. беше проведено обучение за експерти-еколози от общинските администрации, експерти от горските и ловни стопанства в област Пловдив и от областната администрация.

Съгласно закона за лечебните растения, тези служители имат задължението да издават разрешителни за ползване на лечебни растения на територията, която стопанисва съответната институция.

И през миналата година бяха представени и дискутирани ключови въпроси на опазването и устойчивото ползване на лечебните растения в страната.

Примерът е вече заразителен - заедно с научни работници бяха посетени находища на лечебни растения, бе направен и наръчник за журналисти, работещи по темата "билки" с основната информация за българските растения, тяхното ползване и опазване.

Проектът на НССЗ "Модел за опазване и устойчиво ползване на лечебните растения на общинско ниво с участието на организациите на гражданското общество, местните общности и медиите" на Фондация "Информация и природозащита" бе реализиран от септември 2013 до септември 2016 г.

Той събра много желаещи и почитатели, обясни Петя Куманова за многобройните фермери и стопани, които вече се интересуват.

Повече информация за билките и консултации на експертите ОЧАКВАЙТЕ  и ТЪРСЕТЕ в следващи броеве на вестник "Български фермер". Ще намерите и отговор на въпросите как да ги отглеждаме, как да печелим повече от билките, за какво ще получим подпомагане.

Отглеждането на лечебни растения осигурява по-голяма доходност, в сравнение с много други земеделски култури. То дава добри възможности за малките стопанства, полупланински и планински терени, разпокъсани и не особено богати земи. Съчетано с първична или дълбочинна преработка на билките е чудесна перспектива за амбициозни и млади фермери и за семейни фирми. У нас има много добри примери за това, казват експертите на НССЗ. Според тях различните райони на страната са подходящи за култивиране на ра
Отглеждането на лечебни растения осигурява по-голяма доходност, в сравнение с много други земеделски култури. То дава добри възможности за малките стопанства, полупланински и планински терени, разпокъсани и не особено богати земи. Съчетано с първична или дълбочинна преработка на билките е чудесна перспектива за амбициозни и млади фермери и за семейни фирми. У нас има много добри примери за това, казват експертите на НССЗ. Според тях различните райони на страната са подходящи за култивиране на ра