Луковиците може да са образували само един лист, или да не се е появило цветоносно стебло
Ако това се е случило, то означава, че за форсирането сте подбрали дребни луковици, млади, леки или некръгли, при които е недоразвита или въобще отсъства цветната пъпка.
Лалетата са образували “слепи” пъпки - бледи, с цвят на слама
Причините за това могат да бъдат много. Най-вероятно недобре са били подбрани сортовете за определените срокове или не са спазени сроковете на изваждането на луковиците от почвата.
Напримерлуковици на ранни сортове са извадени късно, а за форсиране са подготвени рано, и обратното.
Възможно е да не е спазен правилният температурен режим при съхраняването и вкореняването им, да не са спазени сроковете на студения период.
Прекалено високата температура при форсирането също способства за образуването на "слепи" пъпки.
Това може да се случи и ако в помещението, където са съхранявани и вкоренени луковиците, са се намирали отрязани цветя, плодове или зеленчуци.
Лалетата имат цветоноси, но над горните листа те изглеждат смачкани
Цветовете може и да са увиснали, по растението да се забелязват воднисти петна. Това е свидетелство за недостиг на калций в почвата за луковиците. Такива явления се наблюдават и при форсирането на луковици в кисел торф, особено при висока температура.
Лалетата цъфтят, но цветоносните стебла са тънки, слаби, изтеглени
Обикновено това се случва при прекалено висока температура на въздуха в помещението, където се провежда форсирането (над 20°С в слънчевите дни), при висока температура през нощта, както и при недостатъчно светлина.
Коментари