Припомняме правилата, които уж всички смятат, че знаят добре
Почти всички домашни майстори на вино смятат, че са абсолютно наясно с правилата за "отглеждане" на виното, но въпреки това, или може би точно заради това, се допускат пропуски, които се повтарят и които после водят до по сериозни болежки.
Затова ще припомним правилата и сроковете за т.нар. профилактика на виното.
Знае се, че претакането е практика, при която бистрото вино се отделя от утайката.
Това се налага и е задължително, защото в резултат на протичащите във виното процеси непрекъснато се образуват комплексни съединения, които падат на дъното и образуват утайка.
Голяма утайка се образува след тихата ферментация и се състои от органични вещества, а те са благоприятна среда за развитие на биохимични процеси, продуктите от които преминават във виното и влошават вкусовите му качества.
За това влошаване негативна роля може да изиграе и ензимното разграждане на мъртвите дрождени клетки.
Направете повторен тест за пресичане с чаша вино, оставена за 48 часа на топло
Преди първото претакане виното задължително се проверява за оксидазно /кафяво/ пресичане.
В миналия брой обяснихме как това може да стане чрез прост и бърз тест у дома.
Ще допълним, че ако след 24 часа сте установили, че виното е запазило цвета и бистротата, то на този етап то е стабилно и може да се преточи
При положение, че се е размътило и е получило дори и слабо кафеникаво оцветяване, не бива да го претакате, защото ще се пресече.
Първо в него внесете 8-10 грама серен двуокис за 100 литра вино.
Това е равно на 150-200 мл серниста киселина.
Разбъркайне за хомогенизиране без вдигане на утайката и го оставете за 2-3 дни, след което отново вземете втора проба за проверка
Ако вече и втория път се размъти, тогава в него се внасят още по 3 г серен двуокис за всеки 100 литра вино.
Така обработено, виното вече може да се преточи.
При претакането се дава възможност за широк контакт с въздуха - това може да се постигне като струята вино пада отвисоко в приемния съд.
Още по-добър ефект се получава, когато виното пада върху дъска, която сте поставили в наклонено положение в приемния съд.
Отделеното бистро вино се налива в чиста напушена бъчва. Ако няма такава бъчва, то се връща в същата след измиване и напушване.
Оттакането може да стане през канелата, при положение че от нея тече бистро вино. В противен случай това става с маркуч, привързан върху дървена летва, така че краят му да е на 7-8 см по-високо от края на летвата.
Това се прави с цел при потапяне в бъчвата краят на маркуча да е над нивото на утайката.
Първо претакане
Първата задължително операция е първото претакане, което е същинско отделяне на виното от грубата утайка.
Немалко стопани, кой знае защо, смятат, че могат да го пренебрегнат.
А утайката, която се е образувала е всъщност един органичен коктейл от дребни частици от гроздето, дрожди и други микроорганизми.
Това е изключително благоприятна среда за протичане на биохимични процеси, продуктите от които преминават във виното и го влошават.
Наред с това дрождите редуцират серния двуокис до сероводород, на което пък много често се дължи неприятният мирис на развалени яйца.
Когато претакаме, ние освобождаваме виното от намиращия се в него въглероден двуокис
Виното получава възможност да погълне кислород, който е необходим за правилното му развитие.
С претакането ускоряваме и по-нататъшното избистряне.
Първото претакане е задължителна практика, не си помисляйте да я пренебрегнете.
Срокове, които са важни
Първото претакане се прави около месец след приключването на тихата ферментация при добро забистряне на виното - това става обикновено в края на ноември и началото на декември.
Претакането може да стане през канелата, когато от нея излиза бистро вино. В противен случай то се прави с маркуч, привързан върху дървена летва.
Второто претакане се провежда след преминаването на зимните студове - по време то обикновено съвпада с края на зимата и началото на пролетта.
Коментари