Липсата на храна води до изхвърляне на запечатаното пило при застудяване на времето. Изхвърлянето става нетолкова поради това че запечатаното пило е простудено. Причината е изсмукването на соковете му за изхранване на пчелите и опасност от умиране от глад.

Ако нямате възможност да сложите готов мед за попълване на запасите, дайте захарен сироп, включително и наливан в пити. Така се дават по-големи количества наведнъж. Ако имате от есента пити с прашец, в началото на пролетта ги напълнете със сироп (1:1) и ги поставете в гнездата до пилото. Така се прави пълноценно подхранване на пчелите с белтъчна и въглехидратна храна. А това е силен подтик за активно развитие на пчелните семейства.

Третиранe на пчелните семейства с медикаменти

Най-често това се прави срещу вароатозата. Дозата на употребяваните медикаменти трябва да се спазва, тъй като, ако се дадат в по-малко количество, не са достатъчно ефективни. А ако се предозират, може да се увредят и пчелите. 

Проверете дали пчелите са опаразитени

За целта трябва да изчовъркате с клечка по няколко килийки с търтеево или изостанало по края на питите неизлюпено работническо пило. Така ще видите има ли кърлежи върху ларвите и какавидите.

Пчеларска аптечка

Тя трябва да съдържа разрешените за употреба медикаменти в ЕС

Варостоп - срещу вароатоза.

Екостоп - биологичен продукт - срещу вароатоза.

Нозестат - срещу нозематоза.

Фунгисан - срещу аскосфероза.

Стартовит - за повече пчели и мед.

Апитонус - въглехидратна храна за пчели.

Допускани грешки

Много пчелари грешат, като третират с варостоп с по 1-2 лентички или с варотом с по една лентичка силни семейства.

Опасностите са две:

1) Не се постига нужният ефект и не се унищожават намиращите се в кошерите кърлежи.

2) Поради ниските концентрации на акарицидното вещество останалите кърлежи привикват и стават резистентни - устойчиви, на съответния препарат.

Затова трябва стриктно да се спазват указанията за приложение от две до четири лентички от варостопа или една до две от варотома, според силата на семействата.