Ако имате куче вкъщи, през първата си годинка бебето се разболява по-рядко в сравнение с децата, които живеят с котки или без домашни любимци. Това твърдят финландски учени след изследване на 397 деца.
Наблюдението започва още от 3-ия месец на бременността и продължава и през първата година от живота на бебето. Всяка седмица родителите попълват специален дневник, в който са дали подробна информация за здравето на детето си.
Когато изследователите анализират т. нар. дневници, се оказва, че в сравнение с децата, които не са имали домашни любимци, деца, живеещи с кучета по-рядко се разболяват от настинки
Големият плюс е, че приемането на антибиотици в тази ранна възраст е сведено до минимум. Фактът, че децата, които живеят с куче, се разболяват по-рядко, остава неизяснен за учените. Има само хипотеза, че имунната система на детето се развива по-добре ако детето е изложено на микроорганизми в умерени количества. Знаем, че силно замърсената микробна среда е вредна за децата. Но липсата на микроби също влияе зле и крие много опасности за здравето.
Според хипотезата различните микроби, срещани от детето през първата година от живота му влияят положително на чревната флора и така се изгражда защита за организма на детето от развитието на автоимунни заболявания и алергични реакции.
Впоследствие първата хипотеза претърпява някои промени. Понастоящем се смята, че ефектът на определен брой микроорганизми не е достатъчен: необходими са бактерии и вируси, които променят микрофлората на червата за защита на детето от алергични реакции и инфекции.
Защо кучетата не са за всеки
Родителите трябва да имат предвид, че не всички деца могат да живеят с кучета. Присъствието на кучета в къщата предпазва някои деца от инфекции и алергични реакции, но други - не.
ВАЖНО! Ако детето страда от бронхиална астма, не бива да съжителства с домашни любимци!
И незавимисо от различните хипотези на учените решението за съжителтво на бебе и куче остава приоритет на родителите.
И така, ако чакате бебе, трябва ли да се разделите или не с кучето.
Първо, всички вкъщи трябва да обмислите въпроса и да вземете единодушно решение за съдбата на кучето.
Животните изискват време а майката е заета с бебето 24 часа. Трябва някой друг в семейството да има време и желание да разхожда и се грижи за кучето.
Ако живеете в малък апартамент също би създало проблем при отглеждането на кучето и детето. И още: когато кучето се разхожда навън може да стане механичен преносител на зарази - яйца, бактерии, гъбички, които полепват по краката и козината му, особено ако стъпи или се отъркаля в изпражнения.
Не забравяйте, че кучешката тения, това, от което най-много се плашат хората, се нарича болест на мръсните ръце. За съжаление все още са малко стопаните на кучета, които почистват след животното си.
Не оставяйте без надзор бебето и кучето когато са заедно. След като бебето поотрасне, нямате никакъв проблем с общуването им.
Така че ако решите да оставите кучето, трябва да провеждате редовно и правилно обезпаразитяване:
Външно - с качествен препарат с дълго действие, нетоксичен за хора, осигуряващ непрекъсната защита от бълхи и особено от кърлежи, тъй като те са преносители на опасни заболявания по хората.
Вътрешното обезпаразитяване трябва да се прави веднъж месечно с комбиниран препарат срещу глисти и тении.
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/581/Image_5130581_811_0.jpg)
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/585/Image_5130585_811_0.jpg)
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/586/Image_5130586_811_0.jpg)
Коментари