Молдова е наистина интересен червен десертен сорт грозде. Създаден е в резултат на междувидова хибридизация от сортовете Гузала кара и Сей вилар в Кишиневския институт по лозарство и винарство.
Спада към среднозреещите или къснозреещи сортове, но и това е относително, защото все пак зависи и от условията, при които се отглежда.
По принцип Молдова узрява около 15-25 септември но, ако вашите лози са в по-северен район или на място с по-голяма надморска височина, тогава може да ви се случи в някои години гроздето да не успее да узрее напълно и да ви изненада неприятно. Да знаете, че грешката не е негова, а ваша...
Гроздът му е цилиндрично-коничен или коничен и е средно голям. Не очаквайте да тежи повече от 380 грама - толкова е средното измерено тегло. Но отделни гроздове могат да достигнат тегло и до 1 кг. Молдова притежава едро яйцевидно зърно, тъмновиолетово на цвят, с плътен восъчен налеп. Кожицата обикновено е дебела и плътна. А това, че е здрава и интензивно обагрена е характерен белег, по който можете да го познаете. Месото е хрупкаво.
Молдова е за високо формиране
Много подходящи за сорта Молдова са високостъблените и асмовидните формировки със свободно разположение на леторастите.
Бързорастящите клонки трябва да се разполагат хоризонтално - това е важно за едногодишния прираст. Именно тогава гроздовете и зърната достигат своите максимални размери.
Според специалистите: след петата година при асмовидно отглеждане, при добри почвено-климатични условия и при големи разстояния на засаждане се получават добри добиви от една лоза с добре развити и оформени рамена и кордони.
Внимание: вертикалното разположение на младия прираст да се избягва, поради силния растеж на лозите.
Лозите не боледуват...
Стопаните, които искат да отглеждат лози от сорта Молдова трябва да знаят, че те не понасят нито претоварване, нито и недостатъчно натоварване с плодни звена. Болестите не са толкова опасни за сорта и може да се каже, че той е комплексно устойчив
Към гъбните болести Молдова е с повишена устойчивост.
Против мана при него практически не се води почти никаква химическа борба.
Срещу брашнеста мана /оидиум/ в отделни години, в които има повече превалявания, може да се наложи да се направят само едно-две пръскания.
Лозите от сорта притежават и повишена устойчивост към кореновата филоксера, което позволява да се отглеждат и на собствен корен в личното стопанство.
Устойчивостта на Молдова към сиво гниене и антракноза също е повишена.
Внимание: единствено към болестта екскориоза обаче сортът е неустойчив.
Коментари