Алма Давидова
Правиш масива от дръвчетата сега и след една година вече режеш за биомаса. Получават се околоf 5 тона дървен материал от декар средно годишно....Това звучи почти невероятно на фона на все по-дефицитния и поскъпващ дървен материал и у нас, и по света. Както се досещате, става дума за така нареченото "дърво на бъдещето" - пауловнията /Paulownia/.
Не случайно то отново намери достойното си място на изложението за Енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници, организирано наскоро от Виа Експо.
Дръвчетата могат да се отглеждат за биомаса или за качествен дървен материал. 8-годишната пауловния е с диаметър по-голям, отколкото е 40- годишен дъб. Може да се добие много голямо количество дървен материал с високо качество.
Когато дръвчетата се използват за биомаса едната година могат да се изсекат половината от засадените площи, а на следващата - другите 50%. Има различни варианти, за да оползотворите материала. Ако не чакате за качествен дървен материал възвращаемостта е по-бърза, но рентабилността е сравнително по-ниска.
Ако сравним отглеждането му с това на една плантация от овошки то е по-лесно. Не се влияе до такава степен от климатичните особености и от вредителите. По-ниско рисково е и доста по-ефективно, като краен икономически ефект обяснява инж. Йосиф Деянов.
Той е първият, започнал бизнес през 2008 г. с това растение в България: "Започнах да си мисля за инвестиции в когенерация и така открих пауловнията. Проучих опита в Турция, Китай, Испания. През 2008 г. внесохме първия посадъчен материал, а през 2010 и първия хибрид от Китай."
Средногодишното нарастване на дърветата е над 3 метра, което е един добър резултат. Самото растение достига над 15 м височина, но добивът на дървесина е на по-ниска височина. Стремежът е да се постигне височина за две години до 7-8 метра, след което с подходящо кастрене растежът се насочва към увеличаване дебелината на стъблото.
Къде сме ние ?
Интересът към пауловнията расте и у нас вече има 6-7 производители със сериозни масиви. Но за съжаление, научаваме от инж. Деянов, че в съседните ни страни този бизнес се развива много по-бързо: "От две години работим предимно в Румъния, когато става дума за големи промишлени площи. Там имаме проекти с немски и австрийски фирми. Тази година започваме и работа с Мароко - тестова плантация от 30 декара. Имаме и нашия бизнес с производство на посадъчен материал и изграждане на масиви, а също и сервиз консултации и мониторинг.
У нас също има интерес но максимумът е 300 дка, а в Румъния започват с 400 дка. Други са мащабите... Румънците започнаха 2 години след нас да говорят за пауловния, а в момента имат инвестиции от австрийски и немски фирми." Имаме опции и за съвместно производство.
Сериозна ниша за инвестиции
В световен мащаб в момента се изсичат повече дървета, отколкото се засаждат. Цената на дървения материал върви нагоре и той все повече ще се цени. Така че пауловнията е ниша /особено при икономическа криза/, където сериозните инвеститори могат да си запазят парите.
"Ако искам да инвестирам в бъдещето си и да осигуря пенсионната си възраст бих засадила масив от 100 декара сега... Ще съм си изкарала пенсиите с години напред... Не бих се занимавала с нещо, ако аз самата не искам да го направя като свой бизнес" споделя Хурие Хамзова, експерт във фирмата.
Освен това веднъж изсечен, масивът израства пак от същите корени.
Може да се ползва за няколко поколения
"Началото беше доста трудно и хората не вярваха, че това дърво може да расте толкова бързо. Раздадохме в цяла България мостри, за да се види къде и как се развива. Някои тръгнаха с по един, два декара, а после правят по 10-20-30..."
Много фермери и собственици на земеделски земи се интересуват каква е инвестицията. Например за 10 дка / а това е оптималният минимум/ старта е 7-8 хил лева. в т.ч. посадъчен материал, засаждане, капкова поливна система, мулчиране, гаранционен сервиз, консултации. Началните разходи падат значително, ако е по-голяма площта, припомнят експертите от фирмата.
Инж. Деянов сподели, че опитът и практиката натрупани с хибридните сортове, с които работят, отглеждани за добив на дървесина в няколко региона показват , че при спазване на технологията, дървото вирее и се развива отлично у нас.
Дървото на бъдещето
Пауловнията притежава редица качества, които го отличават от останалите дървета - за една година то пречиства 46 кг въглероден двуокис при среден прираст от 0.1 куб. м на година, и отделя 6 кг кислород в атмосферата.
Бързо растящо дърво, което за кратък период от време може да натрупа 1 куб.м дървесина, подходящо за залесяване на пустеещи земи, опожарени гори и свлачища.
Дървесината му, по качество превъзхожда многократно други леки дървесини-чам, топола и др.
Поради високото съдържание на танин дървоядите не го унищожават, не е хигроскопично.
Дървесината е с отлична текстура, с много добри термоизолационни качества, без чепове по нея, без усуквания, без измятания, което съответно води до засилено търсене, и висока цена на световните пазари.
Първоначалната инвестиция, която трябва да се направи, не надхвърля по размер влагането на средства в други трайни насаждения.
Пауловнията действа като естествен пречиствал на замърсени почви, защото извлича тежки метали от земята. Голямата листна маса помага за пречистване на въздуха.
Дървото е подходящо за засаждане и с декоративни цели . То цъфти в началото на май, а на цветовете му отдават бума на производството на пчелен мед в Китай.
Съветите на специалиста
Традиционната схема, по която се засаждат фиданките за уплътняване на даден терен е 3Х3, 4Х4,4Х5 метра - в зависимост от целта на насаждението и вида на планирания за добив материал. При хибридния сорт "Шон тонг", който е с по-тясна корона е ефективна схемата 3Х4. Проблемът е във взаимното засенчване при израстването на дървото, което влияе на интензивността на растежа. Намалявайки интензивността обаче се подобрява качеството на дървения материал, така че целта за която го отглеждате предопределя с каква гъстота ще се прави насаждението. Ако искаме на петата година да сечем дървен материал, се прилага по-гъста схема на засаждане, ако искаме 10 годишна пауловния с максимално уплътнена структура и високо качество на дървесината се правят по-разредени схеми. За добив на биомаса обичайната схема е 1000 бройки на декар.




Коментари