Ботсвана премахна ограничението си за внос на пресни зеленчуци от Южна Африка, като по този начин отговори на предизвикателствата, свързани със задоволяването на местното търсене само чрез местно производство. Забраната, въведена първоначално през 2022 г., беше отменена на два етапа: първият през декември предходната година, а вторият - в началото на април.
Според Дипепененг Серадж, заместник-генерален директор в Министерството на земеделието на Южна Африка, търговията между двете държави е възобновена, като отношенията са се подобрили след избирането на новия президент на Ботсвана, Дума Боко. Предишната администрация, ръководена от Мокгвеци Масиси, беше наложила забраната, за да подкрепи местните земеделски производители, като подобри достъпа им до вътрешния пазар.
Мматлу Калаба, старши анализатор в Бюрото за продоволствена и селскостопанска политика, отбелязва: „Но мисля, че като инструмент тя беше наистина неефективна... Можете да ограничите [вноса] и да видите до каква степен фермерите реагират на новите възможности, но не можете да започнете със забрана и да се надявате да започнете новата верига за доставки от нулата."
През декември Ботсвана отмени ограниченията върху куркумата, патладжаните, тиквата, зеления грах, гъбите и патладжаните. От този месец Южна Африка може да изнася допълнителни продукти, сред които цвекло, маслодаен орех, зеле, моркови, чесън, джинджифил, зелен пъпеш, билки, маруля, лук, картофи, сладки чушки, домати и дини.
"Вече видяхме, че има увеличение на износа ни за тази страна, а рационалното или обяснението за това е, че Ботсвана нямаше достатъчно зеленчуци. Такава е реалността," отбелязва Табиле Нкунджане, икономист в Националния съвет по маркетинг на селското стопанство.
Очаква се пълното премахване на забраните да бъде от полза за южноафриканските фермери, особено в Северозападна Африка, Лимпопо и Гаутенг. Уандиле Сиглобо, главен икономист в Камарата на селскостопанския бизнес в Южна Африка (Agbiz), подчерта възможността за засилване на сътрудничеството и премахване на нарушенията в търговията в рамките на Южноафриканския митнически съюз (Саку).
„Въпреки че Южна Африка сега е основен износител, полезно е да подпомагаме и Ботсвана за все по-голямо увеличаване на вътрешното ѝ производство, когато условията го позволяват", заявява той.
През 2024 г. регионът на Саку представлява около 19% от селскостопанския износ на Южна Африка, което съответства на стойността на износа за Европейския съюз, по данни на Agbiz. През последните пет години 11% от вноса на селскостопански продукти в Южна Африка е с произход от региона Саку.
Забраната за внос на южноафрикански селскостопански продукти в Намибия остава в сила, но Нкуняне отбелязва, че Южна Африка е диверсифицирала дейността си на други пазари, което смекчава въздействието. „Започваме да наблюдаваме диверсификация на това, което сме изпращали за Ботсвана и Намибия - и го изпращаме в други държави - което е положително за страната", коментира той.
Калаба смята, че отмяната на забраната за Ботсвана е облекчение след налагането на 31% мито върху целия внос от Южна Африка от страна на САЩ, като сред вероятно засегнатите сектори е и селското стопанство. „Всяко нещо, което действително намалява този вид стрес, е добре дошло", добави той.
Коментари