Размерът на бедствието ще стане ясен след подаване на заявленията за компенсации, при 100% щети се покриват 80 на сто от разходите
Огромни загуби ще претърпят българските земеделци заради измръзванията през миналата седмица. На места бъдещата реколта от череши, праскови, кайсии и сливи е унищожена на 100%. Щети има и по зърнено-житните, техническите и маслодайните култури - най-големи са притесненията за рапицата, но и при пшеницата има полягане.
Между 500 и 1000 лв. на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България, показват сметките на асоциацията на овощарите. Над 100 са засегнатите стопани от районите около Сливен, Ямбол, Бургас, Карнобат, Айтос, Руен. Катастрофално е положението с овошките и в района на Русе. Ниските температури нанесоха огромни щети върху черешовата реколта и в Кюстендилско.
"В момента обемът на бедствието е ужасяващ - тази година няма да има български череши, праскови и кайсии", коментира Явор Гечев, бивш земеделски министър и настоящ съветник по земеделие на президента. Той призова държавата да помогне на стопаните, защото в такива случаи застраховането не действа и е нужна специална система. Застрахователните полици в България не покриват щети по овощните градини преди 20-и април.
Държавата ще компенсира щетите на земеделските производители в страната в резултат от студеното време през последните дни, заяви земеделският министър д-р Георги Тахов. Условието за покриване на загубите е, че при 100% пропаднали площи от измръзване, ще бъдат компенсирани 80 на сто от направените разходи. Това ще стане по технологични карти.
По направление "пропаднали площи" е наличен бюджет в достатъчни размери, обясни министърът. Той очаква да има по-голяма яснота за бедствието тази седмица, когато ще започне подаването на заявления за компенсации. Едва тогава, след калкулация, ще бъдат определени и ставките на помощта.
"Обезщетенията ще бъдат изплатени, след като съответните стопани подадат своето искане за подпомагане, на база пропаднали площи и след извършване на огледи от комисия и удостоверяване на верността на посочените данни. След обследване на терените и доказване на характеристиките, които са по тях откъм пропаднали площи, в едномесечен срок сумите ще бъдат получени", обясни министърът. През тази седмица се очаква да има и изслушване на министъра в парламентарната земеделска комисия за щетите от измръзвания. Той припомни, че екипът на МЗХ работи по учредяване на Взаимоспомагателен фонд за допълнително компенсиране на фермерите при управлението на рискове. За целта от тази година се удържат 1,5% от всички директни плащания, предвидени за Кампания 2025.
Проблемите с измръзванията в последните дни засягат не само българските стопани. Например в Полша мразовете поставят под риск производството на ябълки. Там от години използват системи против замръзване. Една от най-популярните включва разпръскване на вода по короните на дърветата или генериране на фина водна мъгла.
Още за предизвикателствата пред стопаните четете в новия брой на в. "Български фермер" от 14-22 април
Коментари