Всички становища по законопроекта за агрохранителната верига са отразени и вчера той е даден за оценка на въздействие, която ще бъде направена от екипи на БАН. Оценката ще продължи поне три седмици, след което ще има едномесечно обществено обсъждане.

Това съобши днес министърът на земеделието и храните Георги Тахов по време на форума "Нови възможности и предизвикателства пред българския агросектор", цитиран от БТА.

Законопроектът за веригата на доставки на земеделски продукти и храни, който цели регулиране на търговските практики и справедливо разпределение на добавената стойност по веригата, беше представен на 17 март.

По думите на министър Тахов на фона на цялата икономическа и политическа несигурност Министерството на земеделието и храните се старае да фокусира своите усилия в подкрепа на развитието и потенциала на земеделските ни производители.

Аграрният министър засегна и темата за напояването, което определя като свой "топ приоритет". Георги Тахов разказа, че миналата година е поискал изходни данни, на които да стъпи, за да надгражда инфраструктурата на "Напоителни системи". Представени са му данни от 1997 г., които са се базирали на такива от 1968 г.

Земеделският министър посочи, че са направили цялостна инвентаризация на "Напоителни системи", купили са дронове и специални технологии, обследвали са канали, язовири и площи за напояване. Всичко това е било с цел да имат реалната картина в страната. Вследствие на това са се ангажирали, че ако получат от бюджета 1,5 млрд. лева в рамките на бюджетна процедура 2024-2028 г., ще увеличат поливните площи с над 3 млн. декара. В тази сума е предвидено изграждането на шест нови язовира.

Тахов припомни, че в рамките на година са успели да реновират и до началото на поливния сезон ще бъдат готови 26 канала на "Напоителни системи". Бюджетът е 100 млн. лева. Също така миналия месец са отворили нова интервенция за "Напоителни системи" в размер на 100 млн. евро, с която каналите ще бъдат увеличени с допълнителни 47. Така за година и половина само с европейски средства напоителните площи ще бъдат увеличени с близо 800 млн. дка.

Министър Тахов каза още, че са започнали обследване на площадките за градозащита. 50 години няма построена нова площадка, в момента изграждаме нови 28 такива, съобщи той.

По думите на Георги Тахов съществуващите площадки са в готовност, но не цялата територия на страната може да бъде от градозащитните системи. Предпочитам да се възползваме максимално от възможността, която имат всички земеделски производители - застраховането на продукцията и взаимоспомагателния фонд, който ще се прилага за управление на риска в земеделието, а именно при неблагоприятни климатични условия, пазарни смущения и въобще рисковете, които се случват неизбежно, заяви аграрният министър.