Българският тютюн е с високо качество и е търсена суровина на родните и европейските пазари. Това стана ясно по време на срещата на Европейската асоциация на тютюнопроизводителите (UNITAB), която се проведе днес в София. В нея взеха участие девет държави членки на UNITAB, както и Република Северна Македония, която се очаква да бъде приета на следващия конгрес на организацията през есента.

Отглеждането на тютюн изживява ренесанс, каза Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010) и президент на UNITAB. В България има регистрирани над 7 000 производители, като се очаква през тази година бройка да се увеличи, съответно и площите с тютюн. Родните производители отглеждат търсени сортове като Басми, Каба Кулак, Бърлей и Вирджиния. Нашият тютюн намира добър прием и нямаме проблеми с реализацията му.

Като цяло в световен мащаб производството на тютюн се свива и има недостиг на суровина. Затова и производителите трябва да залагат на качествени и търсени сортове тютюн.

През 2024 г. В държавната хазна от акциза на тютюневи изделия са влезли над 4 млн. лева, като това са над 51% от акцизите общо.

Участниците в срещата се обединиха в обща декларация на страните членки на UNITAB за силна Обща селскостопанска политика на Европейския съюз в бъдещия програмен период - 2028-2034 г.

Целта ни е да се продължи интервенцията за преходната национална помощ, залегнала в Стратегическия план на България в настоящия програмен период (2023-2027 г.), каза още Филев. В момента три държави получават преходна национална помощ за тютюн - Полша, Унгария и България, като за страната ни тя е и за още две направления - овце и кози, биволи и говеда.

Тютюнопроизводството е важен сектор за страната ни, каза Янислав Янчев, зам.-министър на земеделието и храните. Той е не само с традиции, но има социална и демографска функция. Затова МЗХ ще продължи да подкрепя производителите на тютюн.