Всеки стопанин се е сблъсквал с агресивното поведение на домашните птици. Но практиката показва, че ядосан петел или войнствена пуйка представляват сериозна опасност за хората. Птиците може да наранят откритите части на краката и ръцете, да атакува лицето и да причини сериозни наранявания с острите клюн, нокти и шпори. Крайната мярка е да изпратите нарушителя в супата. Но преди да направите това, опитайте един от следните методи за укротяване на насилниците.

Каква е причината домашните птици да нападат

1) Най-важната им задача е

защита на потомството

Петелът и пуйката са водачи на своето птиче стадо. Инстинктът да защитават женските и пилетата от външна опасност е в кръвта им. В периода на излюпване на пилета или пуйки всички инстинкти на птиците се изострят. Не само мъжките, но и женските могат да проявяват агресивно поведение, когато е необходимо да защитят потомството. По този начин обикновено спокойните пуйки могат да атакуват нарушителя в случай на заплаха за пуйките. Мрачните кокошки рядко показват враждебност към хората, по-скоро ще избягат, събирайки пилетата си под крилата си. Въпреки това кокошката майка може да се бие ожесточено с малко животно, като невестулка или плъх, за да защити пиленцата си.

2) Защита на територията

Когато домашните птици се отглеждат в ограждение, те свикват с неговите граници и възприемат тази територия като своя. В случай на опасност мъжкият ще защити дома си, опитвайки се да изгони непознатия. Но ако лисица, невестулка или бездомно куче е влязло в двора за птици или ако ястреб кръжи в небето, търсейки плячка, тогава войнственото поведение на мъжа ще бъде много добре дошло. Агресивен петел или пуйка ще могат да отвърнат на врага.

Внимание! Но ако този гняв е насочен към собственика, който редовно храни птицата, или към членовете на семейството му, такова поведение е неприемливо. Никой не иска да изпитва постоянен страх, че трябва да влезе в кокошарника или да премине през двора.

По-сложно е положението с домашните птици, които са на свободна паша през деня. Такива мъжки нямат ясна представа за границите на своята територия, така че смятат, че имат право да атакуват всеки, който минава, било то възрастен, дете или куче. А когато съседският петел или пуйка са враждебни и не ви дават почивка, ще трябва да разрешите ситуацията дипломатично.

3) Когато има конкуренция

Ако в стадото птици има няколко мъжки, между тях възникват схватки и битки, докато лидерството на алфа мъжкия не бъде признато. По време на процеса на подреждане на отношенията в глутницата мъжките се държат много агресивно; боевете с петли се водят до кръв. Мъжките, които трябва да защитават лидерската си позиция със сила, стават по-агресивни от тези, които първоначално са били отгледани в харем от женски и не са имали конкуренция.

Петел или пуйка може да

възприемат човек като конкурент

и да се опитат да защитят позицията си на алфа мъжки. Собственикът ще трябва да установи йерархия. Домашните птици трябва да разбират и признават първенството на хората.

4) Смяна на собственик

Птиците и животните са много консервативни. Те свикват с определен режим на хранене, както и с човека, който ги храни. Ако собственикът обикновено осигурява храната и внезапно по някаква причина дойде друг човек (собственик, съсед),

петелът или пуйката могат да проявят агресия,

възприемайки ги като непознат

Ако птицата е била тормозена във ваше отсъствие, след завръщането ви може да ви очаква неприятна изненада: миролюбивата малка птица може да се превърне в злобен побойник. Например новите млади мъжки петли, които са били доведени вече като възрастни, са особено склонни да проявяват враждебност. Стресът от промяна на местоположението, нова територия, непознати хора - всичко това може да задейства инстинкта на петела за защита, който се превръща в нападение.

5) Породата e важна

Породите пилета се различават значително по характер. Някои породи са били специално отглеждани за използване в битки с петли. Ясно е, че в задния двор обикновено има напълно различни пилета, породи яйца или месо. Но и те може да събудят гените на някой от войнствените си роднини.

Точно като хората, характерите на петела варират в рамките на една порода. Така че някои животновъди смятат някои петли за агресивни, докато други никога не са срещали тяхната враждебност.

6) Неблагоприятни условия на отглеждане

Когато се държат в тясно пространство, петлите са по-склонни да нападат хора. Поради високата пренаселеност, която може да се влоши от летните жеги, липсата на храна или вода, птицата става нервна и свадлива. Когато условията се променят, петелът, който никога не е давал почивка на никого, става мирен малък петел.

Недостатъчният брой женски също провокира агресия на петлите. Мъжкият не изразходва цялата си енергия, тъпчейки кокошките; излишната енергия и хормони намират изход в изблици на агресия.

Как да се справите с агресивна птица

На първо място е необходимо да се погрижите за безопасността на децата. Има много случаи, когато петел е кълвал дете в окото, което е довело до загуба на зрението или е причинило сериозни наранявания, които са оставили белези. Затова, ако държите домашни птици в двора си, трябва да научите децата как да се държат правилно. Недопустимо е да дразните петли и пуйки, да ги удряте с пръчка или да ги ритате.

Внимание! Птиците са доста умни и запомнящи - умеят да различават хората и да помнят кой точно ги е обидил.

Друг вариант за проблем: Ако петелът или пуйката на съседа представляват опасност, не трябва да пускате малки деца сами извън оградата. По-големите трябва да бъдат научени да отвръщат на удара при агресивна птица. За да направят това, те трябва да имат пръчка или друго удобно „оръжие" със себе си. И, разбира се, е необходимо да се реши този проблем със съседите, да се убедят да държат агресивни птици затворени, което, за съжаление, не винаги е възможно.

Не безпокойте птиците без нужда

Може да не забележим как нормалното ни поведение се отразява на животните. Силната реч или музика, активните жестове с ръце плашат птицата. Например яркото облекло привлича вниманието на птиците, предизвиква любопитство и желание да го „пробвате". Ако дрехите на човек се веят свободно, например дълги свободни ръкави или широк подгъв на пола, това може да изплаши птицата.

Покажете спокойствие и увереност

Когато влизате в кошара с домашни птици или добитък, трябва да сте спокойни и приятелски настроени. Трябва да говорите с животни и птици. Дори и да не разбират думите, те свикват с гласа на собственика и възприемат интонациите.

Ако свадливият петел или пуйка не показват враждебност, трябва да действате спокойно и уверено: изсипете фураж, налейте чиста вода, съберете яйца и почистете. В същото време трябва да се опитате да не изпускате мъжкия от поглед и да не му обръщате гръб, защото

агресивните петли могат да хвърлят ноктите

и шпорите си в гърба на човек

Ако вече сте имали сблъсъци с насилник, следващите срещи могат да предизвикат страх и дори паника, които са трудни за преодоляване. В това състояние не трябва да влизате в кошарата, където са птиците или говедата. Птиците и животните възприемат страха и го възприемат като слабост, която може да провокира атака.

Ако се страхувате от своя петел или пуйка, има само две възможности: да се отървете от него (продайте го или го пратете на брадвата) или поверете грижите за птицата на някой друг.

Кога да сте предпазливи

Ако петелът или пуйката започва офанзива всеки път, когато влезете в кошарата или кокошарника, трябва да се предпазите: носете дълги ръкави, не влизайте в помещението с боси крака, носете затворени обувки.

Когато раздавате храна и вода, внимавайте да не се наведете твърде ниско. Не забравяйте, че петелът може да кълве човек в лицето или окото. Вземете със себе си пръчка, метла, четка или друг удобен инструмент, който ще ви помогне да отвърнете на удара и да спрете атаката на пернатия боец.

Ако свадливият петел или пуйка не показват враждебност, трябва да действате спокойно и уверено: изсипете фураж, налейте чиста вода, съберете яйца и почистете.
Ако свадливият петел или пуйка не показват враждебност, трябва да действате спокойно и уверено: изсипете фураж, налейте чиста вода, съберете яйца и почистете.
Не изпускайте нов петел от поглед и не му обръщайте гръб, защото агресивните петли се хвърлят с ноктите и шпорите си в гърба на човек.
Не изпускайте нов петел от поглед и не му обръщайте гръб, защото агресивните петли се хвърлят с ноктите и шпорите си в гърба на човек.