Държавен фонд „Земеделие" – Разплащателна агенция (ДФЗ – РА) приключи обработката на 145 проектни предложения, получили по критериите за оценка над 40 точки, преминали етапа на административно съответствие и допустимост.
За 51 от тях, получили над 44 точки включително, е наличен бюджет за финансиране по подмярка 4.2. „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти". Те ще получат уведомителни писма за одобрение, с които ще бъдат изисквани документи, необходими за сключване на административен договор.
„За останалите 94 проектни предложения получили над 40 точки, Министерство на земеделието и храните предприе действия за подготовка на проект на Решение на Министерския съвет, с което да се разреши договаряне над наличния бюджет за всички проектни предложения по процедура чрез подбор № BG06RDNP001-4.018 по подмярка 4.2. „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти", заяви Ива Иванова, изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие".
„След влизането в сила на Решение на Министерски съвет, те ще получат уведомителни писма за одобрение, с които ще бъдат изисквани документи, необходими за сключване на административен договор", каза още тя.
В допълнение са предприети и действия за увеличение на бюджета по процедура чрез подбор № BG06RDNP001-4.018 „Целеви прием за инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително ВЕИ", по подмярка 4.2. „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти". Това ще позволи договаряне на всички проектни предложения, които са получили необходимия минимален брой от 10 точки и отговарят на всички изисквания и условия за допустимост.
След осигуряването на допълнителен бюджет, ще започне разглеждане на останалите 47 проектни предложения, получили под 40 точки.
Подпомагането по процедурата е насочено към постигане на целите на подмярка 4.2. "Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти" от мярка 4 „Инвестиции в материални активи" от ПРСР 2014-2020 за подобряване на цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентоспособността на предприятия от хранително-преработвателната промишленост чрез подобряване опазването на околната среда.
„В резултат на подпомогнатите проектни предложения се очаква да бъде постигнат значителен екологичен ефект от производството в страната и инвестиции, свързани с намаляване на вредните емисии при използване на технологии за производство на топлинна енергия и производството на енергия от възобновяеми енергийни източници", допълни г-жа Иванова.
Коментари