Банани. Ягоди. Домати. Какво е общото между тези три продукта?
Пол Райс знае. Като основател на организацията Fair Trade USA и автор на новата книга „Всяка покупка има значение", която може да бъде закупена от 8 април, той знае, че тези три продукта са водещите продукти на справедливата търговия.
„Миналата година производството на продукти от "Справедлива търговия" в САЩ е нараснало с повече от 32%. Това е най-бързо растящата ни категория днес. В момента продуктите на справедливата търговия са в разгара си", казва Райс.
Тук Райс разсъждава за развитието на продуктите на справедливата търговия в САЩ, състоянието на справедливата търговия в днешния икономически климат и др.
Какво е справедлива търговия?
Справедливата търговия е строг стандарт в производството на продукти, свързан със социалните, трудовите и екологичните показатели. „Съществуват над 200 критерия за съответствие, които разглеждат начина, по който компаниите се отнасят към работната ръка, социалното развитие в общностите на доставчиците, както и екологичните практики и управлението на околната среда", казва Райс. Казано по-просто, когато фермите отговарят на стандарта за справедлива търговия и преминат успешно годишния одит, те имат право да използват сертифицирания етикет върху продуктите.
От своя страна търговците на дребно плащат премия (два цента на килограм), която се връща на работниците във фермите, които решават как да я изразходват - обикновено това са проекти на общността в подкрепа на здравеопазването, образованието, инициативите за чиста вода и други, което носи ползи за работниците и техните семейства. „Като цяло, това е мощен подход към етичното снабдяване, който позволява на компаниите да насочват ресурси обратно към общността на отглеждане", казва Райс.
Fair Trade USA е един от двата най-значими сертификационни етикета - той е основан от Райс през 1998 г. и има около 92% пазарен дял в индустрията за справедлива търговия в САЩ. Съществува и международен сертификационен етикет за справедлива търговия, който е преобладаващ в Европа.
На свой ред този сертифициран етикет показва на потребителите кога дадено предприятие е участвало в практиките на справедливата търговия. „Наблюдаваме драматичен ръст на потребителския интерес към устойчивите продукти, който се подкрепя както от проучванията сред потребителите, така и от пазарните резултати на етикетираните плодове и зеленчуци", казва Райс.
Продуктите и справедливата търговия
В областта на продуктите Fair Trade USA сертифицира приблизително 60 продукта, а ръстът на Fair Trade изглежда е непрекъснат. „Продажбите на продукти от справедлива търговия - и във всички продуктови категории, нараснаха и по време на двете последни рецесии, и по време на първото президентство на Доналд Тръмп", казва той. „Данните сочат, че потребителите, които се интересуват от социалните и екологичните въпроси, могат да намалят някои неща, които купуват. Те обаче не намаляват продажбите на социално отговорни продукти, които говорят за това, което ги вълнува в света".
При продуктите трите най-често сертифицирани артикула са банани (до голяма степен в партньорство с Dole); горски плодове (до голяма степен в партньорство с Driscoll's) и домати (до голяма степен в партньорство с NatureSweet и марки като Wholesum Family Farms). „Walmart е най-големият продавач на домати Fair Trade в света. Получихме истинска подкрепа при доматите, предимно от Мексико, но също така и от САЩ. Освен това успехът на Walmart при доматите го кара да проучи цяла гама от други продукти", казва Райс.
Бързо след тези три продукта се нарежда авокадото - продукт, за който търговците на дребно, особено Whole Foods, Costco и други, искат от производителите да получат сертификат за справедлива търговия.
Но защо да се стремим към такова сертифициране? Какво точно се крие в него за търговците на дребно и другите клиенти? От една страна, това е диференциация на марката. „Сертифицирането отваря завесите за контрола на годишния одит, за да можем да проверим тези добри практики и след това да възнаградим този производител, който вероятно харчи повече пари, за да произвежда отговорно, но се конкурира с тези, които не се грижат за работниците си", казва Райс.
Работи за бизнеса
В крайна сметка той твърди, че сертификацията за справедлива търговия е полезна за бизнеса. „Винаги съм вярвал, че ако не работи за бизнеса, няма да работи и за селскостопанския работник и фермера. Опитахме се да създадем модел, при който всички печелят - от потребителя, който получава вкусен и здравословен продукт, до селскостопанския работник, който получава по-добро заплащане, а фермерът - по-добра цена", казва той.
Една от областите, в които производителите отчитат ползи от справедливата търговия, е задържането на работната ръка. Райс казва, че NatureSweet наскоро е съобщила, че задържането на работната ръка на работниците в мексиканските ферми е осем пъти по-високо от средното за индустрията. „Работниците искат да работят във ферма на Справедливата търговия, където се отнасят с достойнство, заплатите им са по-добри и имат тази премия, която им позволява да инвестират в проекти, които са от полза за тях и семействата им", казва Райс. „Ако компаниите могат да задържат работниците, те имат по-ниски разходи по отношение на набирането на персонал. Освен това харчат по-малко пари за обучение на нови работници, а производителността им е по-висока, тъй като разполагат с по-опитна и опитна работна ръка".
В днешния икономически климат обаче не е ли малко трудно да се продаде справедливата търговия? Особено при потенциалните мита върху продуктите, доставяни в САЩ от Мексико и Канада? „Всички икономисти ни казват, че митата водят до инфлация. Налагането на мита върху мексиканските продукти ще повиши цената им в магазина за хранителни стоки, така че те са вредни за потребителите", казва Райс. „Те са лоши и за американските компании. Много американски компании в тази икономика, в която инфлацията оказва влияние върху търсенето, не смятат, че могат да повишат цената на продукцията, за да покрият тази тарифа. Така че те понасят удар по маржа и това ще навреди на печалбите на американските компании, които просто не виждат, че потребителите са готови да платят пълното въздействие на тази тарифа".
Разработване на инициативи за устойчивост
При това той не вижда непременно забавяне на компаниите, които приемат сертификата, въпреки че митата биха могли да окажат въздействие върху практиките и инициативите за устойчивост в участващите ферми. „Фермите в Мексико, които са изправени пред тарифи, търсят начини да намалят разходите си, за да ги покрият", казва Райс. „Така че те ще го направят, като не построят новия проект за жилища за работниците, който са имали в сметките си, или не въведат тези енергоспестяващи инвестиции, въпреки че те са полезни за бизнеса и планетата. Те ще трябва да намалят разходите си по някакъв начин и това вероятно ще стане от бюджета им за устойчиво развитие".
В перспектива Райс казва, че книгата „Всяка покупка има значение", която започва да пише преди две години, в крайна сметка е призив за действие. „Независимо дали сте купувач в търговска верига или потребител, всяка покупка има значение и всички ние можем да направим света по-добър чрез решенията си за покупка. Това е вдъхновяващо послание за тези, които искат да направят нещо за състоянието на света, но не знаят какво".
Коментари