Южноафриканският сектор за производство на семкови и костилкови плодове се подготвя да се съобрази с регламентите на ЕС за опаковките и отпадъците от опаковки (PPWR), като датата на прилагане е определена за 18 месеца напред.

В миналото Южна Африка е разчитала на пластмасовите опаковки, за да гарантира, че плодовете пристигат в оптимално състояние след превози на дълги разстояния. Преминаването към алтернативни материали поставя предизвикателства, особено по отношение на поддържането на качеството на продуктите и свеждането до минимум на отпадъците.

Групата за действие за опаковане на Hortgro (PAG) е в челните редици на иновациите в сектора на семковите плодове, като се фокусира върху пластмасата и отпадъците от опаковки. PAG активно проучва алтернативи, разработва план за действие за пластмасите и си сътрудничи с доставчиците, за да идентифицира жизнеспособни варианти. Групата е създала "червен списък на пластмасовите компоненти", за да идентифицира материали, които трябва да бъдат изведени от употреба поради предизвикателствата, свързани с рециклирането. Освен това е изготвен „жълт" списък за проучване на алтернативи за подноси от експандиран полистирол.

Hortgro и GreenCape си сътрудничат с пластмасовата индустрия, за да намерят устойчиви решения и да постигнат целите на Пакта за пластмасите. Hortgro Science финансира изследвания на пластмасови алтернативи, за да се гарантира спазването на изискванията на търговците на дребно за продукти за износ.

Пактът за пластмасите е съвместно усилие, включващо правителства, предприятия и неправителствени организации, за постигане на обща визия за пластмасовите опаковки. В Обединеното кралство членовете, включително Tesco, имат за цел да премахнат проблемните пластмаси и да гарантират, че до 2025 г. всички опаковки ще могат да се използват повторно, да се рециклират или компостират. Очаква се Южна Африка, в качеството си на ключов износител на плодове за Обединеното кралство, да се съобрази с тези изисквания на потребителите.

Пактът за пластмасите в Южна Африка, подкрепян от Hortgro в рамките на Fruit South Africa, се стреми към кръгова икономика за пластмасите в Южна Африка. Той включва амбициозни цели за проектирането, производството и рециклирането на пластмасови опаковки. Например, проблемните пластмаси като стикерите върху отделните плодове са насочени към поетапно извеждане от употреба до декември 2021 г.

В Южна Африка различни организации са разработили насоки за дизайн за рециклиране (D4R), но съществуват несъответствия. Южноафриканската организация за рециклиране на пластмаси (SAPRO) и партньорите ѝ създадоха безплатен онлайн инструмент „Дизайн за рециклиране", финансиран от Nedbank Green Trust и Polyco, за да насочват решенията за дизайн на опаковки в съответствие с възможностите на рециклиращата индустрия.