„Смъртността при пчелите в област Добрич след зимата е доста различна в различните райони. Има регистрирани смъртност от 10-20 % в някои пчелини, а в съседни – смъртността е около 90 %. „Оцелелите" пчелини са най-често в гори, далеч от пътища. Обратно, други, които са в райони с интензивно земеделие, близо до натоварени пътни артерии, не „издържат", каза Галин Георгиев, председател на сдружение „Пчела-Добрич 1946 г."

„Масово се продават пчелни семейство, все повече се очертава, пчеларството да остане само хоби и то с малко на брой кошери, за бранша като за семеен бизнес вече почти не може да говори", добавя Георгиев. „Отскоро имаме проблем с куриерска фирма, която има забрана да праща като пратки пчелен мед. Пчелари с малко кошери, които разчитат на директни продажби, вече не могат да ги извършват от миналия вторник. От фирмата ни уверяват, че имат такива указания от Българската агенция за безопасност на храните, оттам ни обясняват, че такава забрана не се издавали. Търсим причина и възстановяване на досегашната практика", заяви Георгиев.

„Област Добрич доскоро беше на първо място в страната по брой пчелни семейства. По статистика на земеделското министерство вече сме на второ или трето място. Пчелните семейства в момента са около 170 000, а бяха над 200 000", обяснява Георгиев. Той добававя, че сега се извършват пролетните прегледи на пчелните семейства, оценка на състоянието им, пролетни подхранвания.

Пазарът на мед остава един и същ от няколко години – за килограм мед се предлага 4 лева „Себестойността на килограм мед, добит с добри пчеларски практики, излиза около 6 лева, ако искаме да имаме някаква печалба трябва да продаваме над 7,50 лв", обяснява Георгиев. „Спасението" на пчеларите е директната продажба на дребно на фермерски изложения, открити пазари и др. „Това даде на бранша глътка въздух и осигури възможност на много пчелари да продължат да работят", каза още Георгиев.