Методът може да осигури ефективност срещу вредителите, но щади полезните видове и околната среда
Ваня ВЕЛИНСКА
Биологичният контрол е практика, която все повече ще навлиза в съвременното земеделие. Той може да се прилага дори в стопанства с конвенционално производство, като, разбира се, добре се съгласува цялостната схема за растителна защита за опазване на дадената култура.
Същността на биологичния контрол е да ограничи развитието на вредителите на ниско ниво, т.е. под прага на икономическа вредност. Биоагентите може да са различни микроорганизми, които са насочени срещу болести и неприятели, но също и насекоми, когато става въпрос за неприятели. При прилагането на даден биоагент то целта му е той да „открие" гостоприемника, който трябва да контролира, но също и да може да оцелее при възникване на неблагоприятни фактори на средата.
Изключително
важно е при използване на биоагенти те
да бъдат „заселени" в точния момент,
когато вредителите вече са факт. Ако те бъдат пуснати по-рано, т.е. за тях няма достатъчно „плячка", те ще се разселят и всъщност няма да осъществят необходимия контрол, който е търсен.
Прилагат се няколко начина за въвеждане на биоагенти срещу неприятели:
0 използване на естествени врагове;
0 увеличаване на съществуваща популация на естествени врагове;
0 опазване на полезните насекоми.
Използването на продукти за растителна защита е важна част и от биологичния контрол. Кои и как се прилагат:
Фунгициди
Не е задължително при контролиране на дадена болест да се прилагат фунгициди. Още повече че не всички болести по културните растения се повлияват от тях.
Разбира се, в много случаи те са наложителни, за да се контролира или стопира заразата.
Препоръката на специалистите по растителна защита е по възможност да се използват широкоспектърни фунгициди или да се комбинират няколко продукта, които са с цел превенция.
Когато се контролират болести, които засягат листата, то се третира при появата на първите симптоми. Типичен пример са маните. При ръждите се пръска преди узряването на спорите, за да се предотврати разпространението им.
При част от продуктите се изисква при прилагането им да се постигне добро опръскване на растителните части, за да може те да достигнат лесно до заразата. В много от новите фунгициди обаче активните вещества са съпътствани от допълнителни, които помагат за достигането им на точното място. Така че при прилагане на продукт за растителна защита е добре да се познава механизмът на действието му.
Класификация
Фунгицидите се разделят условно според действието се на:
0 системни - проникват и се абсорбират в растителния организъм;
0 контактни - действат като бариера, за да не проникне заразата в растенията.
Внимание! Като цяло фунгицидите трябва да се използват много отговорно. Необходимо е срещу дадена болест да се редуват различни активни вещества, както и продукти с различен механизъм на действие. Така се избягва възникване на резистентност, съответно по-труден контрол на болестите като цяло.
Биофунгициди
Тези фунгициди съдържат живи организми – гъби, бактерии и други, оттам и името ми. В случая биофунгицидите се използват превантивно, тъй като нямат лечебно действие.
Тяхното действие се изразява в потискане на болестта чрез конкуренция за храна, чрез отделяне на вторични токсини, които инхибират растежа на дадения патоген.
Основното предимство на биофунгицидите е, че те са по-малко фитотоксични за растенията.
Инсектициди
Продуктите, които са насочени за контрол на неприятелите, са изключително разнообразни като активни вещества и механизъм на действие. Използват се, когато даденият неприятел достигне т. нар. праг на икономическа вредност.
Инсектицидите действат по няколко различни начина на неприятелите :
0 нарушават нервната им система;
0 разрушават екзоскелетите им;
0 отблъскват ги;
0 убиват ги.
Според действието им и начина на проникване биват:
- Системни
Независимо къде се третира, препаратът навлиза в растителния организъм и се придвижва по цялата система на растението - стъбло, листа, цветове, клони. Когато насекомото започне да се храни с някоя част от растението, активното вещество прониква в него.
Предимствата на системните средства са тяхното продължително действие и възможността да бъдат прилагани във всички фази на растеж на растенията.
- Контактни
Препаратът проникват във външния слой на растението и поразява основно ларвите на насекомите (преди насекомото да е оформило хитиновата си обвивка). Ефективността на този вид препарати зависи както от времето, така и от начина на приложение.
- Чревни
Този вид средства за растителна защита са предназначени основно за смучещи или гризещи вредители като гъсеници, колорадски бръмбар, скакалци, мишки, листни въшки и други. Попадат в червата и стомаха на насекомите и причиняват отравяне на целия организъм.
Според химичния си състав биват:
- Органични
Произвеждат се от растителни масла и мастни киселини от растения и животни. Те са екологични и не причиняват вреди на културите.
- Неорганични
Създадени на базата на синтетични формулации.
Според ефекта биват:
- Непрекъснат вид
Този вид продукти за растителна защита действа в широк спектър и може да заразява и унищожава едновременно различни видове вредители.
- Селективен вид
Селективните инсектициди са насочени към един или най-много два специфични вида вредители.
И при инсектицидите важи препоръката за използване на разнообразни продукти, за да се избегне възникването на резистентност.
Фитопестициди
Това са продукти, които имат растителен произход. При тях се използват фитопестицидните действия на някои растения срещу дадени вредители. Тези продукти са изключително подходящи за биологичното производство, тъй като не са опасни за хората, а и не замърсяват околната среда по никакъв начин.
Ефективен контрол
За да се постигне ефективен контрол срещу даден вредител, се изискват набор от агрономически познания, и в областта на растителната защита, и като цяло в общата агрономия, която касае особеностите и отглеждането на културните растения.
При използване на пестициди, независимо от вида им, трябва да се спазват основните изисквания:
- навременна употреба;
- спазване на препоръчаната от производителя доза;
- редуване на препарите с различни активни вещества и механизъм на действие;
- съобразяване с карантинните срокове.
Разбира се, в съвременното земеделие превенцията трябва да е водеща в случаите, в които е възможна. Освен това е препоръчително да се отглеждат устойчиви или толерантни сортове и хибриди. Интегрираният подход трябва да се прилага все повече при отглеждането на културните растения.

Коментари