Рекордните доставки на чилийски череши за Китай оказват натиск върху пазара в навечерието на празника на Китайската нова година.
Към последната седмица на декември 2024 г. износът възлиза на 96 млн. кашона, което е почти двойно повече от 50 млн. кашона, доставени през същия период на 2023 г. От тях над 88 млн. картона са били предназначени за китайците, съобщава Fruitnet.
Според доклад в Пристанище Нанша в град Гуанджоу в южната китайска провинция Гуандун през миналия уикенд са пристигнали повече от 1000 контейнера, натоварени с 20 000 тона чилийски череши. Това е най-голямата единична пратка череши, внесена в пристанището от началото на сезона на реколта 2024/25 г.
През последните пет години в Чили се наблюдава зашеметяващо увеличение на производството на череши. В началото на текущия сезон се очакваше износът да достигне 657 935 тона, което представлява увеличение с 59 % спрямо миналия сезон.
Смята се, че по-голямата наличност на ранни сортове череши е един от факторите, които влияят на цените. Количествата на Сантина например са се увеличили със 125% спрямо миналата година. Ранното настъпване на китайската Нова година също е довело до бързане на доставките, за да се осигури пристигането им преди празника.
Въпреки това се съобщава, че ситуацията е притеснителна за производителите и за Националното земеделско дружество (НЗД). Анализът показва, че при положение, че повече от 50 % от общото количество череши в Чили все още не е реализирано на пазара, цените са чувствително по-ниски от тези през миналия сезон.
Председателят на Националното земеделско дружество Антонио Уолкър подчертава необходимостта от по-голяма стандартизация на доставките, за да се гарантира, че на пазара достигат само череши с най-добро качество.
Председателят на Федерацията на производителите на плодове в Чили, Fedefruta, Виктор Катан, също повтори призивите за поддържане на високи стандарти за качество, за да се запазят ценовите равнища.
„През последните дни получихме новини, които не са много благоприятни по отношение на продажбата на череши, с падане на цените, с някои плодове, които пристигнаха с известни проблеми в състоянието и опаковката, което, като се прибави към по-голямото предлагане, доведе до намаляване на цените", каза той.
„Искаме да гледаме оптимистично и смятаме, че през следващите дни, с наближаването на китайската Нова година, търсенето може да се увеличи и това от своя страна да доведе до повишаване на цените, което би могло да смекчи малко настоящия сценарий."
Ситуацията засили и призивите за по-голяма пазарна диверсификация, за да се намали зависимостта на Чили от Китай.
До края на прибирането на реколтата остават само две седмици, а от третата седмица нататък доставките ще намалеят значително.
Краят на чилийския сезон ще облекчи логистичния натиск в региона в полза на други големи страни износителки като Перу.
Коментари